Skip to content

Mac’te Dosya ve Klasörler Nasıl Sıkıştırılır ve Sıkıştırılır

16 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Tek bir dosyayı veya klasörü sıkıştırın: Kontrol tuşuna basarak tıklayın veya sağ tıklayın ve seçin Kompres.
 • Birden çok dosya veya klasörü sıkıştırın: Seçmek için Shift tuşuna basarak tıklayın. Seçili dosyalara Control tuşuna basarak tıklayın veya sağ tıklayın ve Kompres.
 • Bir arşivi açın: Arşivi çift tıklayın.

Bu makalede, Mac OS X 10.8 aracılığıyla macOS Big Sur (11.0) içinde yerleşik Arşiv Yardımcı Programı kullanılarak Mac’te dosya ve klasörlerin nasıl sıkıştırılacağı ve açılacağı açıklanmaktadır. Apple, işletim sisteminin temel bir hizmeti olduğu için Arşiv Yardımcı Programını gizler. Bu yardımcı program gizlenmiş olsa da, Apple, Finder’da seçerek dosya ve klasörleri sıkıştırmayı ve açmayı son derece kolaylaştırır.

Mac’te Zip Dosyası Nasıl Yapılır: Tek Bir Dosyayı veya Klasörü Zipleyin

Mac’lerde yerleşik Arşiv Yardımcı Programına erişmek için Finder’ı kullanarak tek bir dosya veya klasörü sıkıştırın ve açın.

 1. Açık Bulucu ve sıkıştırmak istediğiniz dosya veya klasöre gidin.

 2. Kontrol tuşuna basarak veya öğeye sağ tıklayın ve Kompres öğe adı.

 3. Dosyanın sıkıştırılmış sürümünü arayın. .zip uzantılı orijinal dosya ile aynı ada sahiptir.

Archive Utility seçilen dosyayı sıkıştırır ve orijinal dosya veya klasörü olduğu gibi bırakır. Sıkıştırılmış sürüm, orijinal dosyayla aynı klasördedir.

Birden Fazla Dosya ve Klasörü Zipleyin

Birden çok dosya ve klasörü sıkıştırmak, tek bir öğeyi sıkıştırmakla hemen hemen aynı şekilde çalışır. Temel fark, zip dosyasının adıdır. Genellikle, Arşiv Yardımcı Programını başlatmadan kullanırsınız. Ancak, sıkıştırılacak veya sıkıştırılacak çok sayıda dosyanız varsa, yardımcı programı başlatabilir ve dosya ve klasörleri sürükleyip bırakabilirsiniz. Arşiv Yardımcı Programı şurada bulunur: sistem > Kütüphane > ÇekirdekHizmetler > Uygulamalar.

 1. Dosyaları veya klasörleri içeren klasörü açın sıkıştırmak istiyorsunuz.

 2. Zip dosyasına dahil etmek istediğiniz öğeleri seçin. Bir dizi dosya seçmek için Shift tuşunu basılı tutarak tıklayın veya bitişik olmayan öğeleri seçmek için komut tuşunu basılı tutarak tıklayın.

 3. Öğelerden herhangi birine sağ tıklayın veya kontrol tuşuna basarak tıklayın ve Kompres. Bu sefer Sıkıştır kelimesi seçtiğiniz öğe sayısıyla birlikte gelir, örneğin 5 Öğeyi Sıkıştır.

  Finder açılır menüsündeki Sıkıştır seçeneği

 4. adlı bir dosyada sıkıştırılmış öğeleri bulun Arşiv.zip, orijinallerle aynı klasördedir. Zaten bir Archive.zip’iniz varsa, yeni arşivin adından sonra bir sayı gelir. Örneğin, Arşiv 2.zip, Arşiv 3.zip vb.

Dosyalar Nasıl Açılır

Bir dosyayı veya klasörü açmak için, sıkıştırılmış dosya. Dosya veya klasör, sıkıştırılmış dosyayla aynı klasörde açılır. Zip dosyası bir dosya içeriyorsa, yeni sıkıştırılmış öğe orijinal ile aynı ada sahiptir. Aynı ada sahip bir dosya varsa, sıkıştırılmış dosyanın adının sonuna bir sayı eklenir. Bu aynı adlandırma işlemi, bir zip dosyası birden çok öğe içerdiğinde geçerlidir. Klasör bir Arşiv içeriyorsa, yeni klasöre Arşiv 2 adı verilir.

Mac Dosyalarını Sıkıştırmak ve Açmak için Üçüncü Taraf Uygulamaları

macOS ve OS X’te dosyaları sıkıştırıp açabilen yerleşik sıkıştırma sistemi nispeten basittir, bu nedenle birçok üçüncü taraf uygulaması da mevcuttur. Mac App Store’a hızlı bir bakış, dosyaları sıkıştırmak ve açmak için 50’den fazla uygulamayı ortaya çıkarır. Apple’ın Arşiv Yardımcı Programında sunduğundan daha fazla dosya sıkıştırma özelliği istiyorsanız, bu üçüncü taraf uygulamalar yardımcı olabilir.

 • arşivden çıkaran
 • WinZip (Mac Sürümü)
 • Stuffit Deluxe Mac 16
 • Keka
 • Daha iyiZip 5