Skip to content

Mac’te Dosyalar Nasıl Silinir

18 de Mayıs de 2021

MacOS aygıtınızdan dosyaları silmeye çalışırken, öncelikle dosyaları çöp kutusuna taşımanın dosyaları sabit sürücünüzden tamamen kaldırmadığını anlamanız gerekir. Microsoft’un Windows’una benzer şekilde, dosyaları Geri Dönüşüm Kutunuzdan geri yükleyebilirsiniz. Ancak, bir Mac’teki dosyaları kalıcı olarak tamamen silmenizi sağlayacak birkaç basit adım vardır.

Mac’inizdeki Dosyaları Silme

 1. Silmek istediğiniz dosyayı sağ tıklayın ve ardından Çöp kutusuna taşıyın.

 2. Dosya kaldırıldıktan sonra, Çöp Kutusu Çöp Kutunuzu açmak için.

  Çöp Kutusunu Aç

 3. Çöp kutusundaki silinmiş dosyaları sağ tıklayın, ardından Hemen Silin.

  Hemen Sil ...

 4. Dosyadan / dosyalardan gerçekten kurtulmak isteyip istemediğinizi onaylamanız istenecektir. Tıklayın Silme ve dosyalar sisteminizden kalıcı olarak kaldırılır.

  Silme

  Tüm dosyaları Çöp Kutusundan kaldırmanız gerekiyorsa, yalnızca Çöp Kutusunu tamamen boşaltarak biraz zaman kazanabilirsiniz, ancak bunu yapmadan önce, orada bulunan dosyaların hiçbirini gerçekten geri yüklemenize gerek olmadığından emin olun.

Çöp Kutusunu Atlayın ve Mac’te Dosyaları Hemen Silin

Klavyenizdeki Komut tuşunu ve Dosya menüsünü kullanarak Çöp Kutusu’ndan tamamen kaçınabilirsiniz.

 1. Silmek istediğiniz dosya veya dosyalara tıklayın.

 2. Basılı tutun Opsiyon klavyenizdeki tuşuna basın ve tıklayın Dosya sayfanın üst kısmında.

 3. Basılı tutun Opsiyon klavyenizdeki tuşuna ve ardından tıklayın Dosya > Hemen Sil.

  Hemen Sil

  Alternatif olarak, tuşuna da basabilirsiniz. Option + Cmd + Sil Dosya menüsüne erişmek zorunda kalmadan dosyaları silmek için.

 4. Tıklayın Hemen Kaldır ve dosyaları bilgisayarınızdan tamamen kaldırmak için gerçekten silmek istediğinizi onaylayın. Tıkladığınızda Hemen Kaldırdosyalar sisteminizden tamamen silinir ve kurtarılamaz.

Silme Onayını Atla

Dosyaları Mac’inizden kalıcı olarak her sildiğinizde silme onay mesajıyla uğraşmak istemiyorsanız, düğmesine basabilirsiniz. Cmd + Option + Üst Karakter + Sil. Bu klavye kısayolu onay mesajını kaldırır, bu nedenle kısayolu kullanmadan önce seçilen dosyaları gerçekten silmek istediğinizden emin olun. Ayrıca silme onayını kapatabilirsiniz. Finder’ı açın ve ardından Tercihler > ileri ve seçimi kaldırın Çöp Kutusunu boşaltmadan önce uyarı göster. Bunu yapmak, dosyalar sonsuza kadar kaybolmadan önce silinmeden çıkma seçeneğini ortadan kaldırır.