Skip to content

Mac’te Ekran Görüntüsü Çalışmıyor mu? Düzeltmenin 5 Yolu

21 de Mayıs de 2021

MacOS’ta yerleşik olarak bulunan ekran görüntüsü özelliği ek yazılım gerektirmez; sadece çalışması gerekir. Çalışmayı durdurursa, klavyeden başlayarak yanıtları arayabileceğiniz birkaç yer vardır. Bu aksesuar düzgün çalışıyorsa başka yere bakın. İster ekran görüntüsü almak için denenmiş ve doğrulanmış klavye kısayollarını kullanın, ister bu amaçla Önizleme uygulamasından veya Ekran Görüntüsü uygulamasından (Mojave veya daha sonraki sürümlerde) geçmeyi tercih edin, bu düzeltmelerden biri Mac’inizin ekran görüntüsü özelliğini çalışır duruma getirmelidir.

Stephanie Keith / Getty Images
Bu makaledeki bilgiler, aksi belirtilmediği sürece macOS Sierra (10.12) üzerinden macOS Catalina (10.15) için geçerlidir.

Mac Ekran Görüntüsü Sorunlarının Olası Nedenler

Mac’te ekran görüntüsü alamadığınızda, e-posta ve metin mesajları yoluyla sorunları gidermek ve fikirlerinizi iletmek için değerli bir aracı kaçırırsınız. Mac’te ekran görüntülerinin çalışmaması nadir olduğundan, Mac’inizin neden beklendiği gibi performans göstermediğini keşfetmek kolay olabilir. Klavyenin duyarlı olduğunu onaylayarak başlamak akıllıca olacaktır. Belirli tuşlarla ilgili sorunlar veya anlık yanıt vermemesi fark ederseniz, bu Mac klavye sorun giderme ipuçlarını deneyin. Bakılacak diğer yerler arasında Mac’in ekran görüntüleri için klavye kısayolu ayarları ve yerleşik Ekran Görüntüsü uygulaması bulunur.

Mac Ekran Görüntüsü Alamadığınızda Nasıl Onarılır

Mac’te diğer her şey düzgün çalışıyorsa, klavye düzgün çalışıyordur ve sorun bu değildir. Mac’inizin ekran görüntüsü işlevinin çalışmamasının nedenini belirlemek için yapabileceğiniz başka şeyler var.

  1. Mac’i kapatın ve tekrar açın. Bir Mac’i kapatmadan uzun süre çalıştırmak, verimsiz çalışmasına neden olabilir veya belirli uygulamaların düzgün çalışmasını engelleyebilir. Mac’inizdeki ekran görüntüsü özelliği çalışmıyorsa, Mac’i kapatın ve tekrar açın. Ardından, klavye kısayolları veya Ekran Görüntüsü uygulaması olsun, tercih ettiğiniz yönteme göre bir ekran görüntüsü alın.

  2. Ekran görüntüleri klavye kısayollarını kontrol edin. Bu ayarlar varsayılan olarak etkindir. Bir noktada kapatılmış veya varsayılanların dışında klavye kombinasyonlarına ayarlanmış olabilirler. Bunu kontrol etmek için şuraya gidin: Sistem Tercihleri > Tuş takımı > Kısayollar. Orada klavye kısayollarının kapatılıp kapatılmadığını veya diğer işlemlere yeniden atanıp atanmadığını görebilirsiniz.

  3. NVRAM’ı sıfırlayın. Basit bir yeniden başlatma gibi, geçici olmayan rasgele erişim belleğinin (NVRAM) sıfırlanması bazen temel Mac uygulamaları ve işlevselliğiyle ilgili sorunları çözebilir. Bu bellek, bilgisayarın birçok dahili ayarının kontrol edilmesinden sorumludur.

  4. Ekran görüntüsü uygulamasında ekran görüntülerini kaydetmek için konumu onaylayın. Varsayılan, ekran görüntülerini Masaüstüne kaydetmektir. Bu ayarı değiştirdiyseniz, ekran görüntüleriniz bakmadığınız bir yerde saklanıyor olabilir. Ekran görüntüsü uygulamasının kayan menü çubuğundaki konumu kontrol edin. Manuel bir yaklaşımı tercih ediyorsanız, ekran görüntüleri ve diğer dosyalar için hedefi belirlemek için Terminal’i kullanın.

  5. Dropbox ayarlarınızı kontrol edin. Mac’inizde Dropbox varsa, ekran görüntülerinin Mac’inizin masaüstüne değil Dropbox’ınıza kaydedileceği şekilde ayarlamış olabilirsiniz.