Skip to content

Mac’te EXE Dosyaları Nasıl Çalıştırılır

8 de Haziran de 2022

Bilinmesi gereken

 • Bir EXE dosyası, bir uygulamayı veya bir uygulama yükleyicisini çalıştıran yürütülebilir bir dosyadır.
 • Mac, bazı Mac’lerde Windows EXE dosyalarını çalıştırmak üzere Windows’un bir kopyasını yüklemek için kullanabileceğiniz Boot Camp adlı bir yardımcı programa sahiptir.
 • Boot Camp alternatifi: WineBottler uygulaması, EXE dosyalarını macOS’un anlayabileceği dosyalara çevirir.

Bu makale, bazı Mac’lerde önceden yüklenmiş olarak gelen Boot Camp yazılımını kullanarak veya Windows dosyalarını Mac’lerde kullanmak üzere çeviren WineBottler uygulamasını kullanarak Windows EXE dosyalarını Mac’inizde çalıştırmanın iki yolunu açıklar.

Mac’im Windows EXE Çalıştırabilir mi?

Hayır, yardım almadan Windows EXE dosyalarını çalıştıramazsınız. Ancak, bir çevirmen veya uyumlu bir Windows kurulumu ile Mac’inizde çalışan bir Windows EXE dosyası elde edebilirsiniz. Neyse ki, Mac’te bu işlemi kolaylaştırmak için bazı yerleşik yetenekler var ve Mac özelliklerini kullanmayı tercih etmiyorsanız, yardımcı olabilecek uygulamalar var.

Bir EXE Dosyasını Mac’te Nasıl Çalıştırırım?

Windows EXE dosyalarını Mac’te iki şekilde yapabilirsiniz. Biri, Mac’in Eğitim Kampı özelliğini kullanmaktır. Diğeri, Windows uygulamalarını anında Mac’e çeviren WineBottler gibi bir uygulama kullanmaktır.

Boot Camp ile Mac’te Windows EXE Dosyaları Nasıl Yüklenir

Boot Camp, bazı Mac’lerde önceden yüklenmiş olarak gelen ve iki işletim sistemi arasında geçiş yapabilmeniz için Mac’inize bir Windows örneği yüklemenize olanak tanıyan bir yardımcı programdır. Boot Camp’i kullandığınızda, bir Windows bölümü oluşturmanız, bu Windows bölümünü biçimlendirmeniz ve ardından Windows işletim sistemini Mac’inize yüklemeniz gerekir. Kurulumu tamamlamak için geçerli bir Windows lisans anahtarına da ihtiyacınız olacak. Boot Camp, yalnızca Intel işlemcileri çalıştıran Mac’lerde desteklenir. Apple şu anda Intel işlemcileri kullanmaktan kendi yetiştirdiği işlemcilere geçiyor. Mac’inizde M1, M1 Pro veya M1 Max varsa Boot Camp’i kullanamazsınız. Almak istediğiniz yöntem buysa, başlamak için Mac’inize Windows yüklemek için Boot Camp’i kullanma kılavuzumuzu takip edebilirsiniz. Hem macOS’u hem de seçtiğiniz Windows işletim sistemini çalıştırmak için Mac’inizde yeterli kullanılabilir kaynağa ihtiyacınız olacak. İki işletim sistemi aynı anda çalışmıyor. Önyükleme sırasında, Mac’inizin Windows’ta mı yoksa macOS’ta mı önyükleneceğini seçmeniz gerekir.

WineBottler ile Mac’te Windows EXE Dosyaları Nasıl Yüklenir

WineBottler, Windows EXE dosyalarını Mac’te çalıştırmak için başka bir seçenektir. WineBottler, Windows uygulamaları tarafından yapılan Windows Uygulama Programlama Arabirimi (API) çağrılarını macOS’un kullanabileceği taşınabilir işletim sistemi arabirimi (POSIX) çağrılarına dönüştüren bir uyumluluk katmanıdır. Dikkat, her zaman tamamen güvenilir değildir. WineBottler, tüm Windows API çağrılarını tamamen çevirmeyecektir, bu nedenle bazen Windows uygulamaları beklendiği gibi veya hiç çalışmayacaktır. Yine de, ara sıra Mac’inizden Windows uygulamalarını çalıştırma ihtiyacı duyuyorsanız, bu yararlı bulabileceğiniz başka bir seçenektir.

 1. WineBottler sitesine gidin ve macOS kurulumunuzla uyumlu WineBottler sürümünü indirin.

 2. İndirilen dosyaya çift tıklayın ve sürükleyin Şarap ve ŞarapŞişeci içine Uygulamalar yükleme işlemini başlatmak için klasör. Kurulumun tamamlanması birkaç dakika sürebilir.

  Mac Uygulamaları klasöründeki Wine ve WineBottler

 3. Dosya yüklendikten sonra Finder’da EXE dosyasına gidebilirsiniz. Ardından bir açılır menüyü getirmek için dosyaya sağ tıklayın.

 4. Seçme Bununla aç.

 5. Seçmek Şarap.

 6. Dosyayı nasıl çalıştıracağınızı seçmenizi isteyen bir açılır pencere belirir. Seçme Doğrudan çalıştırın [address].

 7. sonra tıklayın Gitmekve dosyanız yüklenmeye başlamalıdır.

Dosyanız yüklenmeye başlamazsa, muhtemelen Wine tarafından desteklenmiyor demektir; bu, bu makalenin başında listelenen Boot Camp seçeneğini kullanmanız gerektiği anlamına gelir (Mac’iniz Boot Camp kullanabiliyorsa).

SSS

 • Mac’imdeki tüm dosyaları nasıl görüntülerim?

  Finder’ı açın > sol bölmede Tüm Dosyalarım. macOS’in daha yeni sürümlerinde bu seçenek yoktur, bu nedenle Finder’ı kullanarak dosyaları aramanız gerekir.

 • İndirilen dosyalar Mac’te nereye kaydedilir?

  Mac’te indirilenleri bulmak için Finder’ı açın > sol bölmeye gidin ve İndirilenler. Alternatif olarak, klavye kısayolunu kullanın Emretmek+Seçenek+L İndirilenler klasörünü açmak için

 • Mac’imdeki dosyaları nasıl açarım?

  Mac’te bir dosyayı açmak için, diğer herhangi bir dosya gibi çift tıklayarak açın. Bir dosyayı sıkıştırmak için sağ tıklayın ve Kompres.

 • Mac’imde birden çok dosyayı nasıl seçerim?

  Mac’te birden çok dosya seçmek için Emretmek dosyalarınızı seçerken tuşuna basın. Veya dosyaları farenizle tıklayıp sürükleyin. Bir klasördeki tüm dosyaları seçmek için uzun basın Emretmek+A.