Skip to content

Mac’te Siri Nasıl Kullanılır

17 de Nisan de 2021

İPhone’unuzda, Siri’den bir komut gerçekleştirmesini istemek çok basit. Peki, bilgisayarınızda çalışırken iPhone’unuz yakınınızda değilse ne olur? Siri’yi Mac’inizde de kullanabilirsiniz. Hızlı ve kolaydır, iMac veya MacBook’unuz için mükemmel bir arkadaştır. Bu makaledeki talimatlar, macOS Sierra veya sonraki bir sürümünü çalıştıran tüm Mac’ler için geçerlidir.

Westend61 / Getty Image

Mac’te Siri Nasıl Etkinleştirilir

Yeni bir Mac’i ilk satın aldığınızda, kurulum sırasında Siri’yi etkinleştirmeniz istenir. Ancak, bu adımı atlarsanız, kullanmadan önce Siri’yi etkinleştirmeniz gerekir.

 1. Mac’inizde elma Ekranınızın sol üst köşesindeki simgesi.

 2. Menüden seçin Sistem Tercihleri.

 3. Sistem Tercihlerinde, Siri tercihleri ​​penceresini açmak için Siri’yi tıklayın.

  Mac'te Sistem Tercihleri

 4. Penceredeki Siri simgesinin altında Siri’ye Sor’u etkinleştir.

  Mac'te Siri tercihleri ​​penceresi

  Kontrol edin. Siri’yi Menü Çubuğunda Göster pencereyi kapatmadan önce kutu seçilir. Bu, ekranınızın üst kısmındaki menü çubuğunuzda Siri’yi bulmanızı kolaylaştırır.

 5. Bitirdiğinizde tercihler penceresini kapatabilirsiniz.

Mac’te Siri’ye Sor Nasıl Açılır ve Kullanılır

Artık Mac’inizde Siri etkinleştirildiğine göre, ekranınızın sağ üst tarafında Siri simgesini görebilmelisiniz. Buradan, birçok farklı komut için Siri’yi kullanabileceksiniz.

 1. Siri’yi açmak için, basitçe Siri Ekranınızın üst kısmındaki, yuvanızdaki veya Touch Bar’ınızdaki simgesi. Veya basılı tutabilirsiniz Komut tuşu + boşluk çubuğu Siri yanıt verene kadar. Mac’in en yeni sürümleri, bilgisayarınızda Siri’yi açmak için yalnızca “Hey Siri” demenize olanak tanır. Bu işlev yalnızca MacBook Pro (15 inç, 2018), MacBook Pro (13 inç, 2018, Dört Thunderbolt 3 bağlantı noktası), MacBook Air (Retina, 13 inç, 2018) ve iMac Pro’da mevcuttur.

 2. Siri açıldığında, ekranınızın sağ üst tarafında Siri penceresinin göründüğünü göreceksiniz. Komutunuzu söyleyin ve Siri’nin yanıt vermesini bekleyin.

Siri’den Ne Yapmasını İsteyebilirim?

Mac’te Siri, Mac’inizde gezinmeyi daha basit ve daha hızlı hale getirmek için kullanabileceğiniz yüzlerce komuta sahiptir. İşte şimdi deneyebileceğiniz birkaç komut:

 • Hava durumu nedirr: Siri’ye hava durumu hakkında soru sormak, size Siri pencerenizdeki mevcut tahmini verecektir.
 • Safari’yi açın: Bu komut Safari’yi kullanım için açacaktır. Siri’den Chrome veya Firefox gibi diğer tarayıcıları açmasını da isteyebilirsiniz.
 • Tüm son belgelerimi bul: Bu komut, Siri’nin Mac’inizde oluşturulan tüm son belgelerin bir listesini oluşturmasıyla sonuçlanır.
 • Spotify’ı aç: En sevdiğiniz müzik uygulamanızda müzik dinlemek ister misiniz? Siri’den onu açmasını isteyin. Aygıtınızda müzik varsa, Siri’den daha spesifik bir şey çalmasını da isteyebilirsiniz.
 • X’e Göre Tweetleri Bul: Siri’den belirli birinin tweet’lerini bulmasını isteyebilirsiniz.
 • FaceTime X: Birisiyle FaceTime yapmak ister misiniz? Bu komut, Siri’nin kişi listenizden biriyle FaceTime görüşmesi yapmasıyla sonuçlanır.
 • X tarafından yazılmış kitapları bulun: İyi bir okumaya mı ihtiyacınız var? Bu komut, Siri’nin yazarınızın kitapları hazır ve iBooks’u açmasıyla sonuçlanır.
 • Randevu ekle: Siri’den tarih ve saatiniz için bir randevu oluşturmasını isteyin. Siri, toplantıyı takviminize ekler ve hatta isterseniz siler.

Siri’nin başka neler yapabileceğini bilmek ister misiniz? Siri’yi açıp “Ne yapabilirsin“Daha fazla örnek listesi için.

Mac’te Siri Nasıl Özelleştirilir

Siri, benzersiz tercihlerinize uyacak şekilde tamamen özelleştirilebilir. Özelleştirmeye başlamak için şu hızlı adımları izleyin.

 1. Tıkla elma Ekranınızın sol üst köşesindeki simgesi.

 2. Seç Sistem Tercihleri.

 3. Ardından, Siri seçenekler listesinde.

  Mac'te Sistem Tercihleri

 4. Siri ekranında klavye kısayolunu, dili ve Siri sesini özelleştirebilirsiniz. Ayrıca tercihlerinize bağlı olarak Siri’den sesli geri bildirimi açabilir veya kapatabilirsiniz.

  Mac'te Siri için Dil tercihlerinin ekran görüntüsü

 5. Gerekli tüm değişiklikleri yaptıktan sonra Siri tercihleri ​​penceresini kapatın.

Mac’iniz için Bilmeniz Gereken Siri Hacks

Basit Siri komutlarının ötesinde, Siri’nin sizin için gerçekten çalışmasını sağlamak için kullanabileceğiniz hackler var. Konuşmadan Siri’ye bir yanıt yazmanıza olanak tanıyan Type to Siri’yi etkinleştirerek başlayalım.

Siri’ye yazın

 1. Seçin elma ekranın sol üst köşesindeki simgesine ve ardından Sistem Tercihleri.

 2. Tıklayın Ulaşılabilirlik.

  MacOS Sistem Tercihlerinde erişilebilirlik

 3. Aşağı kaydırın ve tıklayın Siri.

  Mac'te erişilebilirlik seçenekleri

 4. Buraya tıklayın Siri’ye Yazmayı Etkinleştir açmak için. Artık komutlarınızı yüksek sesle söylemek yerine Siri’ye yazabileceksiniz.

Siri Sonuçlarını Kaydet

Bir başka harika hack, Siri sonuçlarını Bildirim Merkezi’ne kaydetme yeteneğidir, böylece bir dahaki sefere kolayca bulabilirsin. Ayrıca bilgiler her zaman güncel kalır.

 1. Klavye kısayolunuzu, Touch Bar’ı kullanarak Siri’yi açın, dock’unuzdaki simgeyi tıklayın veya Siri Ekranınızın üst kısmındaki simgesi.

 2. Siri komutunuzu söyleyin veya girin. Siri yanıt verdiğinde, sonucun yanında bir artı işareti göreceksiniz.

 3. Tıkla Artı (+) sonuçları güvenli bir şekilde saklamak için Bildirim Merkezine eklemek.

Siri Çalışmıyorsa Ne Yapmalı?

Mac’inizde Siri’yi açmaya mı çalışıyorsunuz, sadece “daha sonra tekrar deneyin” mesajlarıyla mı kaldınız yoksa hiç mesaj mı yok? Deneyebileceğiniz birkaç şey var.

 • Ağ ayarlarınızı kontrol edin: İnternete bağlı olduğunuzdan emin olarak başlayın. Siri, doğru kullanım için cihazınızın bağlı olmasını gerektirir.
 • Siri’yi doğru şekilde etkinleştirdiğinizden emin olun: Siri simgesi eksikse, Sistem Tercihlerinizi kontrol ederek Siri’nin doğru şekilde etkinleştirildiğinden emin olun.
 • Siri için kısıtlamaların ayarlanmadığından emin olun: Bunu Sistem Tercihlerinize ve ardından Ebeveyn Kontrollerine giderek yapabilirsiniz. Diğer bölümünde, Siri ve Dikte’nin kapalı olmadığından emin olabilirsiniz.
 • Mikrofonlarınızı kontrol edin: Siri yanıt vermezse mikrofonunuz düzgün çalışmayabilir. Mikrofon ayarlarınızı Sistem Tercihleri ​​altında kontrol edebilirsiniz.