Skip to content

Mac’te Siyah Beyaz Nasıl Yazdırılır

6 de Haziran de 2021

Renklerle dolu bir dünyada, bazen bir belgeyi veya fotoğrafı siyah beyaz yazdırmak istediğiniz zamanlar vardır. Belgenizin veya resminizin bu şekilde yazdırılması için siyah beyaz olması gerekmez. Kablolu veya kablosuz bir yazıcıya bağlı olduğu sürece Mac’inizden siyah beyaz yazdırabilirsiniz. Bunu sık sık yapmayı düşünüyorsanız, renksiz yazdırma için bir ön ayar ayarlayın. Sorunlar ortaya çıktığında, bunları Mac’te giderin; kısa süre sonra yazdırmaya geri döneceksiniz. Bu makaledeki bilgiler, macOS Catalina (10.15) üzerinden OS X Mavericks (10.9) çalıştıran Mac’ler için geçerlidir.

Mac’te Siyah Beyaz Nasıl Yazdırılır

Siyah beyaz yazdırma, renkli yazdırma ile aynı yolu izler, ancak özellikle Mac’inize yazıcıya yalnızca siyah mürekkeple yazdırmasını söylemesini söylemeniz gerekir. Çoğu program aynı temel yolla yazdırır. Siyah beyaz yazdırmak için bu temel adımları kullanın.

 1. Yazdırmayı planladığınız belgeyi veya resmi açın.

 2. Kullanmakta olduğunuz uygulamanın menü çubuğunda Dosya.

 3. Bul ve seç Yazdır açılır menüde.

 4. kontrol edin Siyah beyaz kutuyu görürseniz veya açarsanız Ön ayarlar menü ve seçin Siyah ve beyaz. Bazı durumlarda, arasında geçiş yapmanız gerekebilir. Renk ve Siyah ve beyaz. (Tam konum, yazdırdığınız uygulamaya bağlıdır.)

  Mac'te yazdırma ekranı

 5. Gerekirse yazdırılacak miktarı ve sayfaları ayarlayın ve Yazdır.

Siyah Beyaz’dan farklı bir terimle karşılaşabilirsiniz. gri tonlamalı, Siyah, Yalnızca siyah kartuş, ve Mono hepsi aynı şeye atıfta bulunur: siyah beyaz baskı.

Siyah Beyaz Baskı Ön Ayarı Nasıl Oluşturulur

Düzenli olarak siyah beyaz yazdırmak istiyorsanız, Yazdır özelliğini her açtığınızda seçeneklerle uğraşmaktan kendinizi kurtarabilirsiniz. Seçtiğiniz belirli ayarları saklayan bir ön ayar kaydedin. İleride yazdırırken ön ayarı hızlı bir şekilde geri çağırabilirsiniz. Siyah beyaz yazdırma için bir ön ayarı nasıl kaydedeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Tıklayın Dosya > Yazdır menü çubuğundan seçin ve Siyah beyaz baskı.

  Mac'te yazdırma ekranı

 2. Siyah beyaz yazdırma için kullanmak istediğiniz ayarları seçtikten sonra, Ön ayarlar Aşağıya doğru açılan menü.

 3. Tıklayın Mevcut Ayarları Ön Ayar olarak Kaydet.

  Yazıcı ön ayar seçenekleri

 4. Ön ayarınız için bir ad girin: Örneğin, S&B. Seçenek belirirse, ön ayarı kaydetme arasında seçim yapın. Tüm Yazıcılar veya Sadece Bu Yazıcı.

  Mac'te yazıcı ön ayarı için adlandırma ekranı

 5. Tıklayın TAMAM MI.

İşinizin çoğunu siyah beyaz yapıyorsanız, yalnızca siyah beyaz yazdırmak üzere tasarlanmış tek renkli bir yazıcıdan yazdırarak paradan tasarruf edebilirsiniz.

Mac’te Siyah Beyaz Yazdırma Sorunlarını Giderme

Renksiz yazdırabileceğini bildiğiniz bir yazıcınız olsa bile, siyah beyaz yazdırma seçeneğini göremeyebilirsiniz. Bu durumda, bu sorunu (ve diğer birçok sorunu) gidermek için yapabileceğiniz bir şey, Sistem Tercihlerini kullanarak yazıcıyı silmek ve ardından Mac’inizde yeniden kurmaktır.

 1. Yazıcıyı Mac’inizden ayırın veya kablosuz bir yazıcıysa kapatın.

 2. Tıkla elma menüsü Mac ekranının üst kısmındaki Sistem Tercihleri açılır menüden.

 3. Tıklayın Yazıcılar ve Tarayıcılar.

  Mac'te Sistem Tercihleri

 4. seçin yazıcı sol bölmede silmek istediğiniz

 5. Tıkla Eksi () simgesini tıklayın ve işlemi onaylayın. Yazıcıyı Sil.

  Mac'te Yazıcılar ve Tarayıcılar tercihleri

 6. yeniden bağlan yazıcıyı USB kablosunu kullanarak Mac’inize bağlayın veya kablosuz bir yazıcıysa her zamanki gibi başlatın.

Çoğu durumda, Mac’inizin yazıcıyı tanıması ve eklemesi için yazıcınızı yeniden bağlamanız yeterlidir. Ancak, sorunlar ortaya çıkarsa, başka adımlar atmanız gerekebilir. Ek sorun giderme adımları şunları içerir:

 • Yazıcı üreticisinin web sitesinden bir yazılım güncellemesi indirin.
 • Bir USB kablosu kullanarak kablosuz yazıcınızı Mac’e bağlayın.
 • Yazıcılar ve Tarayıcılar tercihleri ​​penceresine dönün ve Ekle Yazıcınızı manuel olarak eklemek için (+) sembolü.
 • Yazıcıyı sıfırlayın.