Skip to content

Mac’te VoiceOver Nasıl Kapatılır

7 de Mayıs de 2021

VoiceOver, Apple masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için macOS’ta yerleşik olarak bulunan kullanışlı bir ekran okuyucudur. Web sayfalarının ve belgelerin metinlerini yüksek sesle okur, bu da görme engelli kişilerin internette gezinmesine ve bilgisayarlarını kullanmasına yardımcı olur. Yanlışlıkla açarsanız veya bir oturumun sonunda kapatmak isterseniz, klavye kısayollarından veya Sistem Tercihlerinden kapatabilirsiniz. Bu makaledeki bilgiler, OS X Tiger (10.4) üzerinden macOS Big Sur (11.0) için geçerlidir.

Klavye Kısayoluyla Mac’te VoiceOver Nasıl Kapatılır

VoiceOver’ı kapatmanın en basit yolu, iki düğmeli bir klavye kısayoludur. Basılı tutun Komut+F5 anahtarlar.

The Komut+F5 kısayol ayrıca VoiceOver’ı tekrar açar. Yani yanlışlıkla tekrar basarsanız, özelliği yeniden etkinleştirmiş olursunuz. Genellikle, bir pencere göründüğünden ve size hemen kapatma seçeneği sunduğundan bu bir sorun teşkil etmez. Ancak, bu pencere size “Bu mesajı bir daha gösterme” yazan bir kutuyu işaretleme seçeneği de sunar. Geçmişte bu seçeneğe bastıysanız, hoparlörü duymak dışında hemen görünen herhangi bir bildirim almadan VoiceOver’ı açabilirsiniz. Mac’inizde Touch ID varsa Komut Touch ID’ye üç kez hızlıca dokunarak. VoiceOver’ı kapatmak veya açmak için bu sırayı kullanın.

Mac’te VoiceOver’ı Sistem Tercihlerinde Kapatma

VoiceOver’ı kapatmanın biraz daha karmaşık bir yolu, Sistem Tercihlerine gitmeyi içerir. Daha uzun sürebilir, ancak daha önce kapattıysanız gereklidir. Komut+F5 kısayol. İşte yaptığınız şey.

 1. Tıkla Apple logosu ekranın sol üst köşesinde.

 2. Seçiniz Sistem Tercihleri açılır menüden ve tıklayın Ulaşılabilirlik Sistem Tercihleri ​​penceresinde.

  MacOS Sistem Tercihlerinden Erişilebilirlik seçeneği

 3. Seçiniz VoiceOver sol bölmede.

  MacOS'te Erişilebilirlik ayarlarından VoiceOver seçeneği

 4. Seçimini kaldırın VoiceOver’ı etkinleştirin Kutu.

  MacOS Erişilebilirlik ayarlarından VoiceOver'ı etkinleştir onay kutusu

  Erişilebilirlik seçeneklerine daha hızlı erişim istiyorsanız, Ayarlar > Ulaşılabilirlikyanındaki kutuyu işaretleyin Erişilebilirlik durumunu menü çubuğunda göster. Alternatif olarak, tuşuna basın Opsiyon+Komut+F5 kısayollar iletişim kutusunu ortaya çıkarmak için. Kullanım Sekme seçenekler arasında geçiş yapmak için.

Klavye Kısayolu Nasıl Yeniden Etkinleştirilir

Kapattıysanız Komut+F5 VoiceOver’ı etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için klavye kısayolu, aşağıdakileri yaparak tekrar açabilirsiniz.

 1. Tıkla Apple logosu ekranın sol üst köşesinde ve tıklayın Sistem Tercihleri.

 2. Seçiniz Tuş takımı Sistem Tercihleri ​​penceresinde.

  Klavye vurgulanmış olarak Mac Sistem Tercihleri

 3. Seç Kısayollar sekmesi.

  MacOS'te klavye tercihleri ​​Kısayollar sekmesi

 4. Tıklayın Ulaşılabilirlik sol bölmede. Ardından yanındaki onay kutusunu seçin. VoiceOver’ı açın veya kapatın kısayolu yeniden etkinleştirmek için.

  MacOS'te VoiceOver için Klavye Erişilebilirliği kısayol seçenekleri

Siri’den Yardım İsteyin

VoiceOver’ı zaten etkinleştirdiyseniz ve Mac’inizde Siri’yi kullanıyorsanız, Siri’den bunu devre dışı bırakmasını istemek başka bir hızlı yaklaşımdır. “VoiceOver’ı kapat” gibi bir istekte bulunun. VoiceOver ayrıca iPhone ve iPad’lerde şu adresten edinilebilir: Ayarlar > Ulaşılabilirlik. İPad’deki erişilebilirlik ayarları ve iPhone’larda erişilebilirlik seçeneklerini özelleştirme hakkında daha fazla bilgi edinin.