Skip to content
VPN

Mac’te VPN Nasıl Kurulur

21 de Nisan de 2021

Bir VPN (sanal özel ağ), internet trafiğini halka açık Wi-Fi üzerinden gizlemek veya coğrafi kısıtlamaları aşmak için harikadır. Ancak, daha önce hiç yapmadıysanız, bir Mac’te VPN kurmak kafa karıştırıcı görünebilir. İyi haber şu ki, Mac için bir VPN kurmak ve kullanmak kolaydır ve yeni başlayanlar bile birkaç dakika içinde kurulup çalışmaya başlayabilir. İşte nasıl yapılacağı.

Mac’iniz için bir VPN Hizmeti seçin

Başlamanız gereken yer, iyi bir VPN hizmeti seçmektir. Çoğu büyük VPN sağlayıcısı, sunucu konumları, şifreleme protokolleri, hız ve performans açısından benzer tekliflere sahiptir. Ancak, hizmetin sizin için ne kadar iyi çalıştığını etkileyebilecek farklılıklar vardır. İşte bazı popüler VPN kullanımlarına ve Mac’iniz için bir VPN hizmeti seçerken nelere bakmanız gerektiğine bir göz atın.

 • Web tarama gizliliği – Tüm VPN hizmetleri, genel ağlar üzerinden akarken veri trafiğinizi şifrelerken IP adresinizi ve fiziksel konumunuzu gizlemek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, VPN’ler sunulan özelliklerin türüne göre farklılık gösterir ve mevcut farklı seçenekleri araştırmak için zaman ayırmaya değer. Bunlar, VPN’in veri kaydı politikalarını, şifreleme protokollerini (OpenVPN en iyisidir), izin verilen bağlantıların sayısını, tarayıcı uzantılarını, hizmet seviyelerini, ekstra güvenlik özelliklerini, torrent desteğini ve şirketin yetki alanını (ABD dışındaki bir yargı alanı en iyisidir) içerir.
 • Akış filmleri – Neredeyse tüm VPN’ler Netflix veya Amazon Prime gibi sitelerin kilidini açabileceklerini iddia etseler de, her VPN vaatlerini yerine getirmez. En iyi seçeneğiniz VPN incelemelerini okumak, deneme sürelerinden yararlanmak veya para iade garantisi olan bir VPN kullanmaktır. Reklamı yapıldığı gibi çalışmayan bir hizmet için ön ödeme yapmak istemezsiniz. Çoğu zaman, filmleri yayınlamak, doğru VPN şirketini ve / veya sunucu konumunu bulmayı içeren bir deneme yanılma meselesidir.
 • Torrent – Yine, çoğu VPN torrent için en iyi VPN olduklarının reklamını yapmaktan hoşlanır, ancak bu her zaman böyle değildir. Torrent indirmeyi seviyorsanız, çok çeşitli özel P2P sunucuları sunan, sınırsız bant genişliğine sahip, AES 256-bit şifrelemeli OpenVPN protokolünü kullanan ve 5, 9 veya 14-Göz dışında bir yetkiye sahip bir hizmet bulmak istiyorsunuz. İttifak ülkeleri, yani ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya veya Yeni Zelanda. Torrent kullanıyorken kullanıcı politikalarını ihlal etmediğinizden emin olmak için VPN hizmetinin ince baskısını okumak da önemlidir.

Mac’te VPN Ayarlarını Kullanarak VPN Nasıl Kurulur

Mac’in yerleşik VPN ayarları aracılığıyla bir VPN kurmak için önce gerekli tüm verilere sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, VPN türünü, sunucu adresini, kullanıcı adını, şifreyi ve paylaşılan sırrı içerir. Tüm bu bilgiler her VPN’e özeldir ve VPN operatörünüz tarafından sağlanır.

 1. Tıkla elma ekranınızın sol üst köşesindeki simgesine ve ardından Sistem Tercihleri.

 2. Tıklayın .

 3. Tıkla Artı (+) yeni bir ağ bağlantısı oluşturmak için.

  Bir ağ bağlantısı eklemek

 4. Seç VPN -den Arayüz Aşağıya doğru açılan menü, IPSec üzerinden L2PT -den hizmet adı açılır menü ve seçtiğiniz bir ad hizmet adı alan. Tıklayın Oluşturmak.

  VPN arabirimi seçimleri vurgulanmış olarak macOS Ağ ayarları

 5. Giriş Sunucu adresi ve Hesap adı, bazen VPN operatörü tarafından kullanıcı adı olarak anılır, ardından Kimlik Doğrulama Ayarları.

  Kimlik Doğrulama Ayarları düğmesi

 6. Şifreyi ve Paylaşılan Sırrı girin, ardından tıklayın TAMAM MI.

  Kimlik Doğrulama Ayarları

 7. Tıklayın Uygulamak, sonra tıklayın Bağlan.

  Bağlan ve Uygula düğmeleri

 8. VPN’iniz şimdi bağlanacak. Seçiniz Bağlantıyı kes işiniz bittiğinde VPN’nizi kapatmak için. VPN bağlantınızın durumunu her zaman Ağ sekmesinden görebilirsiniz. Ayrıca tıklayabilirsiniz Menü çubuğunda VPN durumunu göster VPN bağlantısına hızlı erişim istiyorsanız.

  Bağlantıyı Kes düğmesi

 9. Bağlantıyı tekrar açmak için 1. ve 2. adımları tekrarlayın, listeden VPN’nizi seçin ve ardından Bağlan bir kez daha.

Üçüncü Taraf VPN Uygulaması Kullanarak Mac’te VPN Nasıl Kurulur

Mac’te VPN kurmak basit bir işlemdir. Kullanmak istediğiniz bir VPN sağlayıcısı bulduğunuzda, başlamak için VPN sağlayıcısının web sitesine gidin.

 1. Mac cihazınız için indirmeyi bulun Mac cihazınız için uygun uygulamayı bulun ve indirmeye başlayın. Çoğu durumda, VPN web sitesinin sağ üst kısmında tıklayabileceğiniz indirme bağlantılarının bir listesi olacaktır.

 2. Ödeme bilgilerini sağlayın – VPN’e bağlı olarak, hizmeti kullanmadan önce ödeme bilgileri sağlamanız istenebilir. Durum böyleyse, hizmetin sizin için çalışmaması ve para iadesine ihtiyaç duymanız durumunda para iade garanti süresini kontrol ettiğinizden emin olun.

 3. Mac’inizde VPN’i kurun– Mac cihazınızda yükleme işlemine başlamak için uygulama yükleyiciyi başlatın. Bazı ürünlerde, yapılandırma dosyaları veya yardımcı araçlar gibi uygulamanın farklı bölümlerini kurmak için izin vermeniz istenebilir.

 4. Mac’inizde VPN hizmetini başlatın—Yüklendikten sonra, uygulamayı başlatın ve bir VPN sunucu konumu (veya hızlı bağlantı) seçerek ve sunucuya bağlanarak hizmeti kullanmaya başlayın.

Ve bu kadar! VPN’e bağlandığınızda, web’de gizli ve güvenli bir şekilde gezinmeye hazırsınız demektir. İçinizin rahat olması için, uygulama ekranından VPN’nin bağlantı durumunu kontrol edebilirsiniz ( Açık kapalıveya Bağlandı / Bağlantısı Kesildi, vb). Yeni gizlenen IP adresinizi whatismyipaddress.com adresini ziyaret ederek de kontrol edebilirsiniz.

Mac’inizde Neden Ücretsiz VPN Hizmetlerinden Kaçınmalısınız?

Tüm VPN şirketlerinin, “ücretsiz” olanlar da dahil olmak üzere, para kazanmanın bir yoluna ihtiyacı vardır. Dolayısıyla, bir VPN kendini hızlı ve ücretsiz olarak sunarsa, muhtemelen izlenen ve üçüncü taraflara satılan kullanıcı verilerinin toplanmasıyla para kazanacağına bahse girebilirsiniz. Bazı ücretsiz VPN’ler, Mac’inize gizlice reklam yazılımı bile yükleyebilir. Düşünürseniz, bu tamamen bir VPN’in yapmak için tasarlandığına aykırıdır, yani verilerinizi ve kimliğinizi koruyun. Bununla birlikte, ücretli bir VPN hizmetini gerçekten karşılayamıyorsanız, hizmet şartlarını okumalısınız, böylece ücretsiz karşılığında ne tür verilerden vazgeçebileceğinizi tam olarak anlayabilirsiniz.