Skip to content

Mac’teki Sıkıştırılmış Belleği Anlama

9 de Mayıs de 2021

OS X Mavericks’i yükledikten sonra Mac’inizin performansında biraz daha fazla sıçrama yaptığını fark ettiyseniz, bunun nedeni bellek yönetimindeki gelişmeler ve bellek sıkıştırmasının geri dönüşü olabilir. Bu makaledeki bilgiler, OS X Mavericks (10.9) üzerinden macOS Catalina (10.15) çalıştıran Mac’ler için geçerlidir.

Mac’in Belleği Yönetme Şeklinde Yapılan Değişiklikler

OS X Mavericks’in piyasaya sürülmesiyle Apple, Mac’in belleği yönetme şeklini değiştirdi. Bellek sıkıştırmasının eklenmesiyle, Mac’iniz artık performansı korurken veya artırırken daha az bellekle daha fazlasını yapabilir. OS X’in eski sürümlerinde, bellek kullanımı standart bir bellek yönetim sistemi etrafında oluşturulmuştur. Uygulamalar bir RAM tahsisi talep etti, sistem isteği yerine getirdi ve uygulamalar artık ihtiyaç duymadıklarında RAM’i geri verdi. İşletim sistemi, ne kadar RAM bulunduğunu ve onu kimin kullandığını takip etme işinin çoğunu halletti. İşletim sistemi ayrıca, gerekli RAM miktarı mevcut değilse ne yapılacağını da buldu; bu, sistem bir SSD veya sabit sürücüde yer değiştirerek sanal RAM’i kullanmaya çalışırken Mac’in performansı üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.

Sıkıştırılmış Bellek Nedir?

Sıkıştırılmış bellek, yeni veya Apple’a özel bir şey değildir. Hesaplama sistemleri uzun süredir çeşitli bellek sıkıştırma biçimlerini kullanıyor. Mac’leri 80’lerin ortalarında ve 90’ların başında kullandıysanız, Connectix’ten RAM Doubler gibi RAM’de depolanan verileri sıkıştıran ve Mac için mevcut boş RAM miktarını etkin bir şekilde artıran ürünleri hatırlayabilirsiniz. Bilgisayar üreticileri ve işletim sistemi geliştiricileri daha iyi bellek yönetim sistemleri oluşturdukça sıkıştırılmış bellek yardımcı programları gözden düştü. Aynı zamanda bellek fiyatları düştü. Bellek sıkıştırma sistemlerinin popülerliğini yitirmesine neden olan diğer faktör performans sorunuydu. Bellek sıkıştırma algoritmaları çok büyük bir işlem gücü aldı. Daha az fiziksel RAM ile daha fazla iş yapmanıza izin verirken, belleği sıkıştırmak veya açmak gerektiğinde bilgisayarınızı tıkama eğilimindeydiler. Bellek sıkıştırması, öncelikle pahalı olmayan çok çekirdekli işlemcilerin ortaya çıkması nedeniyle geri dönüş yapıyor. Bellek sıkıştırması için kullanılan yordamlar birçok işlemci çekirdeğinden birine aktarılabildiğinde, belleğin sıkıştırılması veya açılması gerektiğinde herhangi bir performans düşüşü fark etme olasılığınız yoktur. Bu yalnızca bir arka plan görevi haline gelir.

Mac’te Sıkıştırılmış Bellek Nasıl Çalışır?

Mac’te bellek sıkıştırması, RAM kaynaklarının daha iyi yönetilmesine izin vererek işletim sistemi ve uygulama performansını artırır. Ayrıca, verilerin Mac sürücüsüne ve sürücüsünden sayfalanması olan sanal bellek kullanımını da önler veya önemli ölçüde azaltır. OS X Mavericks ve sonraki sürümlerinde, işletim sistemi, şu anda aktif kullanımda olmayan ancak bir uygulama tarafından kullanılabilen verileri tutan bir bellek olan etkin olmayan belleği arar. Bu etkin olmayan bellek, tuttuğu verileri sıkıştırır, böylece veriler daha az bellek kullanır. Etkin olmayan bellek, arka planda olan ve kullanılmayan uygulamalar olabilir. Bir örnek, bir ara verdiğiniz ve sıkıştırılmış bellek hakkında okuduğunuz için açık ancak etkin olmayan bir kelime işlemcidir. Web’de gezinmekle meşgulken, işletim sistemi kelime işlemcinin belleğini sıkıştırarak RAM’i diğer uygulamaların kullanması için serbest bırakıyor.

Bellek Sıkıştırması Ne Zaman Oluşur?

Sıkıştırma işlemi her zaman aktif değildir. Bunun yerine, işletim sistemi RAM’de ne kadar boş alan olduğunu kontrol eder. Önemli miktarda boş bellek varsa, çok fazla etkin olmayan bellek olsa bile sıkıştırma gerçekleşmez. Boş bellek tükendikçe, işletim sistemi sıkıştırmak için etkin olmayan belleği aramaya başlar. Sıkıştırma, bellekte depolanan en eski kullanılmış verilerle başlar ve yeterli boş bellek olduğundan emin olmak için ileriye doğru çalışır. Sıkıştırılmış bir RAM alanındaki verilere ihtiyaç duyulduğunda, işletim sistemi verileri anında açar ve onu isteyen uygulamanın kullanımına sunar. Sıkıştırma ve genişletme rutinleri işlemci çekirdeklerinden birinde aynı anda çalıştığı için, sıkıştırma veya açma işlemi sırasında herhangi bir performans kaybı yaşama olasılığınız düşüktür.

Mac’lerde Bellek Sıkıştırma Sınırları

Sıkıştırmanın elde edebileceği sınırlar vardır. Bir noktada, uygulamaları başlatmaya devam ederseniz veya RAM’i yutan yoğun bellek kullanan uygulamaları kullanırsanız, Mac’inizde en iyi şekilde çalışmak için yeterli boş alan olmayacaktır. Geçmişte olduğu gibi, işletim sistemi etkin olmayan RAM verilerini Mac’inizin sürücüsüyle değiştirmeye başlar. Bununla birlikte, bellek sıkıştırmasında bu, çoğu kullanıcı için nadir görülen bir durumdur. İşletim sistemi sürücünüze bellek değiştirmeyi bitirse bile, OS X’in bellek yönetim sistemi, performansı artırmak ve SSD’lerdeki aşınmayı azaltmak için sıkıştırılmış verileri tam uzunluktaki sürücü bölümlerine yazarak sıkıştırılmış etkin olmayan bellekten yararlanır.

Etkinlik İzleme ve Bellek Sıkıştırma

Apple, Mac’in RAM’i nasıl kullandığını izleyebilen, Activity Monitor adlı şık bir araç sağladı. Etkinlik Monitörü hala mevcut olsa da, bellek izleme yetenekleri, bir Mac’in sıkıştırılmış bellek kullanarak RAM’i daha iyi kullanma şeklini taklit eden önemli bir değişikliğe uğramıştır. Etkinlik Monitörü’ndeki Bellek sekmesini kullanarak Mac’in ne kadar bellek sıkıştırdığını izleyebilirsiniz. Sıkıştırılmış bellek, İşletim Sisteminin RAM verilerini sıkıştırmaya ne kadar aktif bir şekilde dahil olduğunu gösteren Bellek Basıncı grafiğinde görüntülenir. Yeterli RAM alanı olmadığında ve belleğin sürücüye takılması gerektiğinde, grafik yeşilden (az basınç) sarıya (önemli basınç) ve son olarak kırmızıya döner.