Skip to content

Madalyon Fotoğraf Paylaşım Widget’ı, Sosyal ve Gizliliği Karıştırmanın Zor Olduğunu Gösteriyor

24 de Mayıs de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Madalyon, fotoğrafları doğrudan arkadaşlarınızın iPhone Ana Ekranlarında paylaşmanıza olanak tanır.
  • Harika bir özellik; sadece ne gönderdiğinize bakın.
  • Uygulama, tüm kişi veritabanınıza erişim gerektirir.

Madalyon uygulaması, arkadaşlarınızın doğrudan iPhone Ana Ekranında fotoğraf paylaşmasına olanak tanır, ancak bu dahice mi yoksa korkutucu mu? Locket, fotoğrafları doğrudan arkadaşlarınızın iPhone ana ekranlarında paylaşmanıza izin veren bir tür süper özel sosyal ağdır. Şu şekilde çalışır: Uygulamanın widget’ını Ana Ekranınıza eklersiniz ve ardından arkadaşlarınızdan herhangi biri size bir resim gönderebilir ve bu, widget’ta hemen orada görünür. Bu harika bir fikir ve görünüşe göre şu anda tamamen viral oluyor. Ama tabii ki, iPhone’unuzdaki böyle bir halka açık alana bu kadar kolay erişim, kovulmanıza veya boşanmanıza da neden olabilir. SecurityNerd’in kurucusu Kristen Bolig, Lifewire’a e-posta yoluyla “Başkalarının ekranlarına bir şekilde erişmenize izin veren herhangi bir uygulama bir güvenlik riski taşır” dedi. “Bu uygulamanın eğlenceli bir fikir olduğunu düşünüyorum. Ancak bilgilerimin mümkün olduğunca korunduğundan emin olmak için ondan uzak duracağım.”

Madalyon Yukarı

Locket Widget uygulaması, onu geçen yıl kız arkadaşına doğum günü hediyesi olarak geliştiren bağımsız geliştirici Matthew Moss’tan geliyor. Arkadaşlar bunu fark etti ve kullanmak istedi. Moss, uygulamayı Yeni Yıl Günü’nde yayınladı ve Teknik Kriz, bir hafta önce iki milyondan fazla indirildi. Başkalarının ekranlarına bir şekilde erişmenize izin veren herhangi bir uygulama, bir güvenlik riski sunar. Gizlilik açısından, uygulama fotoğraflarınıza (tabii ki) ve tüm kişi veritabanınıza erişim gerektirir. Ayrıca kaydolmak için bir telefon numarası gerektirir. Bunlar, yeni kullanıcıların birbirini bulmasını kolaylaştırmak için gereklidir ve uygulamanın gizlilik politikası, izniniz olmadan hiçbir iletişim bilgisini kaydetmediğini veya mesaj göndermediğini söyler. Ancak, kişilerinize erişimi olan herhangi bir uygulamanın onları herhangi bir zamanda kopyalayabileceğini unutmayın. Ayrıca, kişiler uygulamanızdaki verilerin size değil, oradaki kişilere ait olduğunu unutmayın. Locket uygulamasına bir fotoğraf eklediğinizde, grubunuzdaki herkese gönderilir. Yani, daha iyi olan yarına seksi resimler göndermek yok. Daha doğrusu, eşinize seksi bir resim gönderirseniz, onu aynı zamanda ailenize, en sevdiğiniz iş arkadaşlarınıza ve gruba eklediğiniz herkese de göndermiş olursunuz. Ve işte burada işler riskli hale geliyor.

Güvenlik

Gizlilik politikasını okursanız, Moss’un aynı seviyede olduğu açıktır. Avukatlar tarafından değil, insanlar için yazılmıştır. Ancak Locket, gizlilikten ödün vermeden sosyal ağ özellikleri sağlamanın zorluklarını gösteriyor. Yosun söyledi Tech Crunch’lar Sarah Perez, örneğin, kişilere erişim gereksinimini değiştirmeyi düşündüğünü, ancak bunun hizmetin kullanımını kolaylaştırmak için orada olduğunu söyledi. Başlaması bu kadar kolay olmasaydı, uygulamanın bu kadar çılgın bir hit olup olmayacağı merak ediliyor. Kolaylık, iyi niyetli geliştiriciler tarafından ele alındığında bile, genellikle gizlilik pahasına gelir. Ancak bu özellik, büyük olasılıkla Facebook gibi büyük sosyal ağlardan biri tarafından alınırsa durum böyle olmayabilir.

Sadece Bir Özellik

Locket Widget ücretsizdir ve Facebook’un onu satın almak için bir teklifte bulunması tamamen mümkün olsa da, Facebook’un aynı özelliği örneğin Instagram veya WhatsApp uygulamalarına eklemesi çok daha kolay olacaktır. Uygulamaya zaten sahipsiniz ve zaten mevcut bir arkadaş ağınız var. Tek ihtiyacı olan bir widget.

Locket uygulaması ekran görüntüleri.

Influencer pazarlama ajansı Markerly’nin kurucu ortağı Justin Kline, “Instagram, Snapchat ve Facebook gibi sosyal medya devlerinin taklitçi özellikleri, yeni, rakip bir uygulamanın yükselişe geçtiği ve ana akım haline geldiği bu gibi durumlarda son derece yaygındır.” , Lifewire’a e-posta yoluyla söyledi. “Yine de bu platformlardaki taklitçi özellikler, orijinal uygulamalar için her zaman felaket anlamına gelmiyor. Instagram, TikTok ile rekabet edebilmek için Reels’i geliştirmekte hızlı davrandı ve Reels başarıyı yakalasa da TikTok’u devirmek için yeterli olmadı,” Şimdi, Facebook destekli bir pencere öğesi hayal edersek, işler gerçekten korkutucu bir hal alıyor. Başlangıç ​​olarak, yetişkin fotoğraflarını yanlış kişilerle paylaşmanın kabus senaryosu, deşifre edilmesi zor gizlilik ayarlarıyla mücadele ediyorsanız çok daha olası olacaktır. Madalyonun gücü sıfırdan başlamasıdır, bu nedenle yalnızca fotoğraflarınızı görmesini istediğiniz kişileri ekleyeceksiniz. Instagram ve Facebook ise tam tersi. Muhtemelen yüzlerce yabancıyı takip ediyorsunuz. Locket, özellikle telefon numarası ve kişi veritabanı sorunları hakkında bir şeyler yapabiliyorsa, büyük ağlara karşı harika bir bağımsız alternatif olabilir. Telefonlarımız aracılığıyla sosyal iletişim, iletişimde kalmak ve hayatımızı paylaşmak için çok önemlidir. Ancak, aktif olarak doğru şeyi yapmaya çalışıyor olsanız bile, mahremiyeti korurken bunu yapmak zor bir iştir.

Düzeltme 1/19/22: Üçüncü ve son paragraftaki alıntı, doğru atıfı yansıtacak şekilde değiştirildi, Justin Kline.