Skip to content

Mailer-Daemon Spam Hakkında Bilmeniz Gerekenler

20 de Haziran de 2021

Artık var olmayan bir adrese e-posta gönderdiğinizde, mailer-daemon’dan mesajınızın teslim edilmediğini belirten bir yanıt alırsınız. Gelen kutunuz birdenbire teslim hatası raporlarıyla dolup taşarsa, bunun nedeni birisinin sizin bilginiz dışında adresinizden e-posta göndermesi olabilir.

Mailer-Daemon Nedir?

E-posta, sanal bir posta sistemi gibi çalışır. Bir mesaj gönderdiğinizde, ilk önce mailer-daemon adlı bir sunucuya gider. Bu sunucu, mesaj alıcının gelen kutusuna teslim edilene kadar mesajı diğer sunuculara iletir. Teslimat başarısız olduğunda, bir mailer-daemon hata mesajı oluşturulur ve orijinal gönderene geri gönderilir.

Mailer-Daemon Spam Nedir?

Mailer-daemons, adresteki adresi kullanmaz. itibaren bir e-postanın göndereni belirlemek için satır. Bunun yerine, bir mailer-daemon, gönderenin adresini içeren bir dönüş yolunu içeren e-posta başlığını kullanır. E-posta başlığında adresinizi taklit ederek, spam gönderenler, hesabınıza erişmeden sizden geliyormuş gibi görünen mesajlar gönderebilir. Artık var olmayan bir adrese e-posta gönderirlerse, mailer-daemon spam alırsınız. Her e-postanın Gönderen satırında bir göndericisi olması gerektiğinden ve spam gönderenler e-posta adreslerini kullanmak istemediklerinden, kimlik avı ve diğer kötü amaçlar için kullanmak üzere genellikle kişilerin bağlantılarında rastgele adresler ararlar. Virüs veya solucan içeren bir e-postayı açarsanız, bilgisayarınıza bulaşabilir ve adres defterinizdeki herkese virüslü mesajlar gönderebilir. Mailer-daemon spam’i almak, mutlaka kötü amaçlı yazılımınız olduğu anlamına gelmez, ancak almanız gereken bazı önlemler vardır.

Cankurtaran / Emilie Dunphy

Mailer-Daemon Spam Alırsanız Yapmanız Gerekenler

Mailer-daemon spam aldığınızda atmanız gereken adımlar şunlardır:

  1. Bilgisayarınızı ve cihazlarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın. Bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı taradığınızda, internet bağlantınızın kesildiğinden emin olun. Ardından, işiniz bittiğinde tüm hesap şifrelerinizi değiştirin.

    SUPERAntiSpyware antivirüs programı

  2. Mailer-daemon spam’ini istenmeyen posta olarak bildirin. Çoğu e-posta programı, e-postaları spam olarak işaretleme seçeneğine sahiptir. Örneğin, Gmail’de spam bildirdiğinizde, Gmail gelecekte benzer iletileri engellemek için e-postadaki bilgileri kullanır.

    Spam düğmesinin vurgulandığı bir Gmail gelen kutusu

  3. Kişilerinize söyleyin. Mailer-daemon spam’ı alırsanız, kişilerinizin bazılarının sizden virüslü e-postalar alması olasıdır. Herkese ne olduğunu bildirin ve adresinizden gelen şüpheli mesajları görmezden gelmelerini söyleyin.

Mailer-Daemon Spam’i Durdurmak İçin Herhangi Bir Şey Yapılıyor mu?

E-posta sunucularının, gönderdikleri gereksiz teslimat bildirimlerinin sayısını sınırlamak için önlemleri vardır. Örneğin, teslimat hatası mesajı göndermeden önce bir iade adresinin sahte olup olmadığını belirlemeye çalışabilirler. Adres açıkça gerçek gönderenin değilse, hata e-postası gönderilmez. Bir adres için büyük miktarda teslim hatası alan e-posta sunucuları (genellikle spam veya kötü amaçlı içerikle birlikte), bu mesajları sessizce silebilir veya bu mesajları spam klasörünüzde karantinaya alabilir.