Skip to content

Makaralar Neden Instagram’da Shoehorned?

22 de Nisan de 2021

Temel Çıkarımlar

  • Artık Instagram’da TikTok benzeri bir akış alabilirsiniz.
  • Reels, Facebook’un Instagram kullanıcılarının TikTok’a gitmesini engelleme girişimidir.
  • Makaralar aslında oldukça iyidir.
Facebook
Instagram, uygulamasına Reels adı verilen yeni bir TikTok tarzı özellik ekledikçe, neden tamamen yeni bir uygulama oluşturmadığını merak edebilirsiniz. Örneğin, Facebook’un sahip olduğu fotoğraf paylaşım uygulaması, Snapchat’tan kopyalanan özelliklerle biraz fazla doldurulmuş hissediyor ve TikTok’un viral videoları sunma yöntemi, Instagram’lardan o kadar farklı ki, Makaralar uymadığı bir yere çekilmiş gibi görünüyor . Ancak bunun için iyi bir neden var.

Sarsmak

Instagram’ın yeni Reels özelliği, Facebook’un TikTok’tan uzaklaşma girişimidir. Reels, Instagram uygulamasına diğer Instagram kullanıcıları tarafından oluşturulan video akışını görebileceğiniz yeni bir bölüm ekler. İşin aslı, bu videoların takip etmeyi seçtiğiniz insanlardan çok yabancılardan gelmesidir. TikTok büyük bir başarı, bu yüzden Facebook Snapchat’i gömmek için yaptığı şeyi yapıyor: klonlayın ve Instagram’a ekleyin. Makaraların kendisi aylardır test ediliyor, bu nedenle TikTok’un haberlere hakim olduğu bir hafta içindeki son lansmanı aslında gerçek bir tesadüf olabilir. Yine de bu, Facebook’un rekabeti engellemek için baskın fotoğraf paylaşım ağını ilk kez kullanması değil. Snapchat ile rekabet edebilmek için Ocak 2016’da büyük bir hit olan Instagram Hikayeleri eklendi. Şimdi, tıpkı Hikayeler gibi, Reels bağımsız bir uygulama olarak lanse edilmek yerine Instagram’a dahil edildi.

Sosyal Ağ ve Video Kanalı

Instagram, fotoğraflara (ve bazı videolara) dayalı bir sosyal ağdır. TikTok, algoritmik olarak oluşturulmuş bir beslemeden videolar izlediğiniz YouTube’a daha çok benziyor. Instagram’da insanları takip ediyorsunuz ve yalnızca yayınladıkları fotoğrafları, videoları ve hikayeleri görüyorsunuz. TikTok’ta, uygulamayı önerilen klipler akışıyla açarsınız. Algoritma neyi sevdiğinizi öğrenir ve size daha fazlasını verir. Instagram’ın bir blog gönderisinde Makaraları şu şekilde tanımladığı:

Reels in Explore, Instagram’daki trend kültürünün en iyilerini sergiliyor. Sizin için özelleştirilmiş dikey bir beslemede Instagram’daki herhangi biri tarafından yapılan eğlenceli makara seçeneklerini keşfedin. Bir makarayı seviyorsanız, onu kolayca beğenebilir, yorumlayabilir veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Reels Instagram'da nasıl görünüyor?

Facebook
Pratikte çok net değil, ancak genel fark bu ve oldukça büyük bir fark. Zaten YouTube ve Facebook kullanıyorsanız, birini veya diğerini ziyaret etme nedenlerinizin oldukça farklı olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak Facebook, Instagram ve TikTok için tamamen aynı olan bir şey var: sıkıldığınızda birkaç dakika nasıl öldürdüğünüzdür. Hepsinin istediği şey dikkatinizdir ve bu, süper bağımlılık yaratan, sonsuz TikTok akışını Facebook için bir tehdit haline getiren şeydir.

Facebook’un Planı Nedir?

Facebook, milyonlarca kullanıcıyı TikTok’a yoğun bir şekilde çekemeyebilir, ancak Facebook ve Instagram kullanıcılarının gemiden atlamasını engelleyebilir. Bir anahtar demografiktir. Sosyal iletişim profesörü Raquel Herrera, Lifewire’a doğrudan bir mesajla, “Bugünlerde FB’deki anahtar demografinin baby boomers olduğuna inanıyorum,” dedi. Ayrıca, “Millennials ve Gen-Xers uzun zaman önce Instagram’a taşındı.” Öte yandan, TikTok’un yoğun kullanıcıları “gençlere ve genç yetişkinlere yöneliktir.”

Öyleyse Facebook’un TikTok kullanıcılarını cezbetme umudu çok az. Ne de olsa Facebook, ebeveynlerinizin ve büyükanne ve büyükbabanızın takıldığı yerdir. Mevcut kullanıcılarını etrafta tutmaya odaklanmak daha iyi olur. Makaraların Instagram’da yerleşik olmasının nedeni budur. Uygulamayı karmaşıklaştırabilir ve Instagram’ın sosyal ağının felsefesine kolayca uymayabilir, ancak bu, insanların TikTok’u denemesini bile engellemenin harika bir yoludur. Kullandığınız hizmete zaten sahipseniz neden yeni bir hizmete kaydolmalısınız? Öte yandan, ayrı bir uygulamanın, özellikle Facebook’u uygun şekilde kullanmayı reddeden uzun süredir Instagram kullanıcıları için başlatılması çok daha fazla çalışma gerektirecektir. Herrera, “Instagram Snapchat’ten Hikayeler kopyaladığında, uygulamanın içine yerleştirildi,” dedi. “Sanırım aynı mantığı Makaralara da uyguluyorlar: kolay video montajı ve TikTok’tan kopyalanan efektler”, ancak daha eski bir demografiyi hedef alıyorlar.

Makara Anlaşması

Bunu akılda tutarak, Makaraların Instagram’a entegrasyonu mantıklı. Ve aslında işe yarıyor, bir nevi. Bir Makara göndermek, yeni düzenleme araçları ve efektleriyle de olsa, bir Hikaye göndermek kadar kolaydır. Ayrıca, ana Instagram yayınınızdan tek bir düğmeye dokunarak ulaşabileceğiniz Makaralara göz atmak da kolaydır. Ancak buradaki gerçek kazananlar, mevcut Instagram yıldızları veya bekleyen yıldızlar olabilir. Yeniden başlamak zorunda kalmak yerine, TikTok’ta trend oluşturmaya başlamak için yeterince takipçiyi oluşturmak yerine, mevcut güçlerini kullanabilirler. Reels bazı TikTok düzeyinde süper yıldızlar yaratırsa Facebook da kazanabilir.