Skip to content

Manjaro’nun Octopi Grafik Paket Yöneticisi Rehberi

6 de Mayıs de 2021

Manjaro, son birkaç yılda ortaya çıkan en iyi Linux dağıtımlarından biridir. Pek çok kişiye, genellikle erişilemeyen Arch depolarına erişim sağlar, çünkü Arch Linux başlangıç ​​düzeyinde bir dağıtım değildir. Manjaro, Octopi adlı yazılımı yüklemek için basit bir grafik aracı sağlar ve doğası gereği Synaptic paket yöneticisi ve YUM Extender’a çok benzer. Bu kılavuzda, ondan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için Octopi’nin özelliklerini vurgulayacağız.

Kullanıcı Arayüzü

Uygulama, üstte küçük bir araç çubuğu ve altında bir arama kutusu bulunan bir menüye sahiptir. Araç çubuğunun altındaki sol panel, seçilen kategori için tüm öğeleri görüntüler ve varsayılan olarak, öğelerin yükleneceği ad, sürüm ve depoyu gösterir. Sağdaki panel, aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir kategori listesine sahiptir. Sol panelin altında, seçilen geçerli öğenin ayrıntılarını gösteren başka bir panel vardır. 7 bilgi sekmesi vardır:

 • Bilgi
 • Dosyalar
 • Hareketler
 • Çıktı
 • Haberler
 • Yardım
 • terminal

The Bilgi sekmesi, paketin web sayfası URL’sini, sürümü, lisansı ve programın sahip olduğu tüm bağımlılıkları görüntüler. Paketi yüklemek için programın boyutunu ve indirmenin boyutunu da bulacaksınız. Son olarak, paketi oluşturan kişinin adını, paketin ne zaman oluşturulduğunu ve bunun için oluşturulduğu mimariyi de göreceksiniz.

The Dosyalar sekmesi kurulacak dosyaları listeler. İşlem sekmesi, düğmesine bastığınızda yüklenecek veya kaldırılacak paketleri gösterir. kene simgesi araç çubuğunda. Çıktı sekmesi, paketler kurulurken bilgileri gösterir. Haberler sekmesi, Manjaro’dan en son haberleri görüntülemek için kullanılabilir. Basmalısın CTRL+G en son haberleri indirmek için. Kullanım sekmesi, Octopi’yi nasıl kullanacağınızı gösterir.

Yüklenecek Bir Paket Bulma

Varsayılan olarak, Manjaro’daki depolarla sınırlısınız. Bir paketi, arama çubuğuna bir anahtar sözcük veya paket adı girerek veya kategorilere göz atarak ve yüklenecek uygulamaları arayarak bulabilirsiniz. Bazı paketlerin mevcut olmadığını fark edeceksiniz.

Manjaro'da Octopi'de ara

Örneğin, Google Chrome’u aramayı deneyin. Chromium için bir dizi bağlantı görünecek, ancak Chrome görüntülenmeyecek. Arama kutusunun yanında bir küçük uzaylı simgesi. Simgenin üzerine gelirseniz “yaourt aracını kullanın” yazar. Yaourt aracı, komut satırını kullanırken belirli paketleri kurmak için komut satırı seçeneğidir. Ayrıca, Chrome gibi uygulamaları yüklemek için erişim sağlar. Biraz basın uzaylı simgesive Chrome’u tekrar arayın. Şimdi görünecek.

Nasıl kurulur

 1. Octopi kullanarak bir paket kurmak için sol panelde kurmak istediğiniz pakete sağ tıklayın. Küçük bir menü açılacaktır. Seç Yüklemek.

  Octopi yüklemek için paket seçin

 2. Bazen seçtiğiniz paketin isteğe bağlı bağımlılıkları olacaktır. Bu ek paketler, yüklemeye çalıştığınız paket için daha fazla özellik ve işlevsellik sağlayacaktır. İstediklerinizi seçin ve Tamam mı.

  Octopi'de isteğe bağlı bağımlılıkları seçin

 3. Bu, yazılımı anında kurmaz, sanal bir sepete ekler. Altında Eylemler sekmesi, göreceksin kurulacak liste şimdi, isteğe bağlı veya başka herhangi bir bağımlılıkla birlikte seçtiğiniz paketi gösterir.

  Bekleyen yükleme içeren Octopi işlemleri sekmesi

 4. Yazılımı gerçekten kurmak için, kene simgesi (kontrol) pencerenin üst kısmına yakın araç çubuğunda.

  Manjaro'da Octopi'de yüklemeye başlayın

 5. Yüklemeden önce, yapılacak değişikliklerin dökümünü veren ve sizden bunları onaylamanızı isteyen başka bir pencere açılacaktır. Basın Evet devam etmek. Terminalde çalıştır kurulumu size bir terminal penceresinde gösterecektir. Hayır kurulumu iptal edecek.

  Manjaro'da Octopi'de yazılım yüklemesini onaylayın

 6. Kuruluma başlamadan önce fikrinizi değiştirdiyseniz ve şimdiye kadar yaptığınız tüm seçimleri geri almak istiyorsanız, iptal simgesi araç çubuğunda (bir kıvırcık ok).

  Manjaro'da Octopi'de yazılım yüklemesini onaylayın

 7. İşlem sekmesine gidip şu anda kurulmak üzere seçilmiş olan yazılım parçasını bularak tek tek öğeleri kaldırabilirsiniz. Pakete sağ tıklayın ve Öğeyi kaldırmak.

Veritabanını senkronize edin

Paket veritabanını bir süredir güncellemediyseniz, senkronize etmek araç çubuğunda. Araç çubuğundaki ilk simgedir ve şu şekilde gösterilir: iki ok.

Manjaro Görüntü Ayarlarını Özelleştirin

Görüntü ayarlarınızı özelleştirmenin çeşitli yolları vardır.

Sisteminizde Yüklü Paketleri Görüntüleme

Yeni bir yazılım yüklemek istemiyor, ancak neyin yüklü olduğunu görmek istiyorsanız, Menüyü görüntüle, ve Seç Kurulmuş. Öğe listesi artık yalnızca sisteminizde kurulu olan paketleri gösterecektir.

Yalnızca Ekran Zaten Yüklü Değil

Octopi’nin henüz kurulu olmayan paketleri göstermesini istiyorsanız, Yüklü Değil -den menüyü görüntüle. Öğe listesi artık yalnızca henüz yüklemediğiniz paketleri gösterecektir.

Seçilen Bir Depodan Görüntüle

Octopi, varsayılan olarak tüm depolardan paketleri gösterecektir. Paketleri belirli bir depodan görüntülemek istiyorsanız, Menüyü görüntüle, ve Seç Depo. Ardından, kullanmak istediğiniz deponun adı.