Skip to content

Markalaşmada Grafik Tasarımcı Olarak Çalışmak

22 de Mayıs de 2021

Her başarılı işletme, rekabette öne çıkmasını ve müşteri tabanıyla ilişki kurmasını sağlayan bir marka oluşturur. Birçok grafik tasarımcı markalaşma konusunda uzmanlaşmıştır. İşte bunun gerektirdiği tasarım çalışmasının türüne ve bu konuda bilmeniz gerekenlere bir göz atın.

Markalaşma ve Hedefleri

Markalaşma alanında çalışan grafik tasarımcıları, logo tasarımı ve reklamdan metin yazarlığına ve slogan geliştirmeye kadar kampanyalar ve görseller aracılığıyla bir şirketin imajını tanıtmakla görevlidir. Kapsamlı hedef, bir şirketi benzersiz bir şekilde tanınır, akılda kalıcı ve olumlu bir şekilde görülmesini sağlamaktır. Zamanla başarılı bir markalaşma çabası, bir şirketi bir ev ismi haline getirebilir ve basit bir şekil veya renkle tanımlanabilir hale getirebilir. Bir şirket için bir marka yaratmak için bir tasarımcı, organizasyonun hedeflerini ve müşterilerinin motivasyonlarını tam olarak anlamalıdır. Pazar araştırması ve temel bilgiler, tasarımcıların projelerini uygun ve etkili bir şekilde hedeflemelerine yardımcı olur.

İş Türleri

Markalaşma alanında çalışan bir grafik tasarımcı olarak, çalışmanız diğer tasarımcılardan farklı olabilir. Bu, örneğin web sitesi veya broşür tasarımından daha geniş bir odaklanma gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Tek bir parça üretmek yerine, genellikle tüm bir kampanya üzerinde çalışacak, mesajda ve sunumunda tutarlılık sağlayacaksınız.

LA Wolfe Web Pazarlama
Üzerinde çalışabileceğiniz bir marka bilinci oluşturma kampanyasının bazı unsurları şunları içerir:

  • Logolar
  • Kartvizitler
  • Antetli Kağıtlar
  • Ambalajlama
  • Kopyala
  • Sloganlar ve sloganlar
  • Reklam tasarımı
  • Yazı tipi tasarımı
  • Araştırma
  • Pazarlama

Bir tasarım firması ile çalışıyorsanız, bu markalaşma projelerinin yalnızca belirli yönlerini ele alabilirsiniz. Bununla birlikte, muhtemelen bir ekibin parçası olacaksınız ve markayı iş arkadaşlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurmak ve inşa etmek için her bir yönü anlamanız çok önemlidir.

Marka Örnekleri

Markalaşma örnekleri her yerdedir. NBC tavus kuşu, UPS kahverengi kamyonu ve Nike’ın swoosh’u bazı ünlü örneklerdir. O kadar tanınırlar ki, neyi kastettiklerini bilmek için bir şirket adını duymamıza gerek yok.

Roku Güç Açma Ekranı

Roku
Facebook, Instagram ve YouTube gibi çevrimiçi markalar daha yeni geliştirildi, ancak şimdi aynı derecede tanınabilirler. Çoğu zaman, bu web sitelerini yalnızca bir simgeden tanıyoruz çünkü renkler ve grafikler her yerde bulunur ve tanıdıktır. Metnin yokluğunda bile tam olarak hangi web sitesine gideceğimizi biliyoruz.

Facebook markasını gösteren Facebook logolarından oluşan kolaj.

LA Wolfe Web Pazarlama
Apple, harika markalaşmanın bir başka olağanüstü örneğidir. Şirketin imza elma logosunu gördüğümüzde, bunun bir Apple ürününe atıfta bulunduğunu biliyoruz. Ayrıca, küçük harf kullanımı ben içinde Apple ürün adları (ör. İPhone, iPad, iPod) bunları rakiplerinden ayıran bir markalama tekniğidir.

Apple Logoları

Apple Logoları.
elma

En sevdiğiniz ürünler üzerindeki logolar, geldikleri ambalajlar ve onları temsil eden sloganlar markalaşmanın örnekleridir. Bu unsurların her birinin tutarlı bir şekilde kullanılması yoluyla, markalaşma ekibi, tüketiciler arasında yankı uyandıran ve harekete geçmeyi teşvik eden bir kampanya geliştirebilir.