Skip to content

Masaüstü Bilgisayar Öldü mü?

12 de Mayıs de 2021

1990’ların ve 2000’lerin çoğunda, insanların bilgisayarlarını iki veya üç yılda bir yükseltmeleri alışılmadık bir şey değildi. Yapmaları gerekiyordu – sadece o günlerde dizüstü bilgisayarlar nispeten nadir ve hantal değildi, aynı zamanda yazılım gereksinimleri o kadar önemli derecede gelişti ki donanım özellikleri de arttı.

İlk Dalga Pazarı

Nicholas Monu / E + / Getty Images
O dönemde giderek daha fazla aile ve işletme bilgisayar satın aldığından ve bilgisayarlar daha hızlı modası geçtiği için, masaüstü bilgisayarların yıllık satışları fırladı. Ancak 2010’ların başından itibaren trend çizgisi değişti.

Donanım İhtiyaçlarını Değiştirme

Microsoft, 1994 yılında Windows 95’i piyasaya sürdüğünde, Intel 486 sınıfı bir işlemci, 4 MB RAM ve 40 MB disk alanı gerektiriyordu; bu, MS-DOS 6.22 veya Windows 3.11’i çalıştırmak için minimum gereksinimlerden büyük bir artıştı.

  • 2000 yılında piyasaya sürülen Windows ME, 150 Mhz hızında Pentium sınıfı bir işlemci, 32 MB RAM ve 320 MB disk alanı önerdi.
  • 2001’de piyasaya sürülen Windows XP, 300 Mhz hızında Pentium sınıfı bir işlemci, 64 MB RAM ve 1.5 GB disk alanı önerdi.
  • 2007’de piyasaya sürülen Windows Vista, 1 Ghz, 1 GB RAM ve 15 GB disk alanı olan bir işlemci önermiştir.
  • 2009’da piyasaya sürülen Windows 7 ve 2012’de piyasaya sürülen Windows 8 ve 2015’te piyasaya sürülen Windows 10, tümü Windows Vista ile aynı önerilen sistem özelliklerini kullanır.

Başka bir deyişle, yaklaşık 15 yıl boyunca, Microsoft Windows’un dört farklı ana yinelemesi, iki veya daha fazla donanım kaynağı gerektirdi. 2007’den sonra donanım gereksinimleri artmadı. Yükseltme baskısı ya da başka bir şekilde ortadan kalktı. Benzer bir mantık Linux tabanlı bilgisayarları yönetir, ancak Mac’leri yönetmez. Apple, donanım ve yazılımı dikey olarak entegre eder ve eski Apple donanımı, belirli gelişimsel kilometre taşlarından sonra yeni işletim sistemlerini desteklemeyecek şekilde sabit kodlanmıştır.

Form Faktörlerini Değiştirme

ABD, New Jersey, Jersey City, Tablet pc, dizüstü bilgisayar ve akıllı telefon kullanan adam

Tetra Images / Getty Images
Tek başına donanım gereksinimlerinin dengelenmesi, sürücünün yükseltilmesinin azalması anlamına geliyordu. Ancak aynı zamanda, 2010’ların başından itibaren dizüstü bilgisayarlar yeterince güçlü, yeterince taşınabilir ve çoğu insanın rutin bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılayacak kadar ucuz hale geldi. Bu nedenle bazı insanlar dizüstü bilgisayarlar lehine masaüstlerinden vazgeçtiler. 2010’ların ortalarında, daha yeni donanım, iPad’lerin, Android tabletlerin ve ikisi bir arada tablet bilgisayarlardan oluşan Microsoft Surface serisinin, büyük ölçüde daha küçük bir form faktöründe bir dizüstü bilgisayara eşit veya neredeyse eşit özellik sunduğu anlamına geliyordu. Bazı insanlar Windows tabletler için dizüstü bilgisayarları ve hatta her zamankinden daha güçlü akıllı telefonları bile terk etti.

Modern Masaüstü

Günümüzde, form faktörlerinin çokluğu, her cihaz türü için kullanım durumlarının farklılaşmasına yol açmıştır. Tabletler ve akıllı telefonlar, hareket halindeyken bağlantı için iyidir, ancak karmaşık işler için etkili değildir. Dizüstü bilgisayarlar normal işler için iyidir, ancak çoğu oyunlar için optimize edilmemiştir. Masaüstü bilgisayarlar, herkese hitap etmese de, yine de bu biçim faktörünün yakın zamanda ortadan kalkmayacağını gösteren bir avantaj sunan bir avuç benzersiz fayda sağlar:

  • Çıkarılabilir parçalarla kolayca yükseltilebilirler.
  • Her zaman fişe takıldıkları için, güç açısından daha az verimli ancak mobil meslektaşlarından çok daha fazla yetenekli işlemcileri desteklerler.
  • Taşınabilirlik önemli olmadığından, özel video kartları ve birkaç sabit sürücü gibi daha büyük cihazları destekleyebilirler.
  • Sınıflandırmaları kolaydır, bu da onları kurumsal BT departmanlarının yönetmesi ve izlemesi için mükemmel hale getirir.

Peki, masaüstü öldü mü? Zorlukla. Artık tüketici bilgi işlem pazarındaki tek oyun değil, ancak bu form faktörünün arkasında hala tonlarca hayat var.