Skip to content

Masaüstü Yayıncılıkta Folio Nedir?

18 de Haziran de 2021

Folio kelimesinin, bir kitaptaki kağıt boyutu veya sayfalarla ilgili birkaç anlamı vardır. Bazı yaygın anlamlar, daha fazla ayrıntıya bağlantılar ile aşağıda açıklanmıştır.

 1. Yarıya katlanmış bir kağıt yaprağı bir folyodur.
  1. Folyonun her bir yarısı bir yapraktır; bu nedenle tek bir yaprakta 4 sayfa olacaktır (bir yaprağın her iki tarafında 2 adet). İç içe yerleştirilmiş birkaç folyo bir imza oluşturur. Tek bir imza, bir kitapçık veya küçük bir kitaptır. Çoklu imzalar geleneksel bir kitap yapar.
 2. Bir yaprak folyo boyutunda kağıt geleneksel olarak 8,5 x 13,5 inçtir.
  1. Ancak 8,27 x 13 (F4) ve 8,5 x 13 gibi diğer boyutlar da doğrudur. Bazı ülkelerde Legal-size (8,5 x 14 inç) veya Oficio olarak adlandırılan şeye diğerlerinde Folio denir.
 3. Bir kitabın veya el yazmasının en büyük ortak boyutuna folyo denir.
  1. Geleneksel olarak, ikiye katlanmış ve imzalar halinde toplanmış en büyük, standart boyutlu baskı kağıdından yapılmıştır. Genel olarak, bu yaklaşık 12 x 15 inçlik bir kitaptır. Bazı kitap boyutları arasında fil folyosu ve çift fil folyosu (sırasıyla yaklaşık 23 ve 50 inç uzunluğunda) ve Atlas folyosu yaklaşık 25 inç uzunluğundadır.
 4. Sayfa numaraları folio olarak bilinir.
  1. Bir kitapta, her sayfanın numarasıdır. Yalnızca ön yüzünde numaralandırılmış tek bir sayfa veya yaprak (katlanmış bir kağıdın yarısı) da bir folyodur. Bir gazetede folyo, sayfa numarası artı gazetenin tarihi ve adından oluşur.
 5. Defter tutmada, hesap defterindeki bir sayfa foliodur.
  1. Aynı seri numarasına sahip defterdeki bir çift karşılıklı sayfaya da atıfta bulunabilir.
 6. Hukukta, bir folyo, belgelerin uzunluğu için bir ölçü birimidir.
  1. Yasal bir belgede yaklaşık 100 kelime (ABD) veya 72-90 kelime (İngiltere) uzunluğunu ifade eder. Bir örnek: Bir gazetede yayınlanan bir “yasal uyarının” uzunluğu, bir folyo ücretine (folio başına 20 ABD doları gibi) göre ücretlendirilebilir. Ayrıca yasal belgeler koleksiyonuna da atıfta bulunabilir.

Folyolara Bakmanın Daha Fazla Yolu

 • Adobe Digital Publishing Suite’te bir folio, yayınlanması amaçlanan veya amaçlanmayan bir veya daha fazla makaleden oluşur. Bu bir organizasyon ve makale yönetimi aracıdır.
 • Brooks Jensen Arts, bir folyoyu “rastgele sıralanmamış bir baskı yığınından çok bir kitap gibi olan bir içeriği tanımlayan gevşek, bağlanmamış baskılar topluluğu” olarak tanımlar. Geleneksel olanlara dayanan biraz kişisel bir tanım.
 • Folio terimi aynı zamanda çeşitli geleneksel basılı veya dijital kitap, makale, teknik rapor, veri tabanı, fotoğraf ve diğer bilgi kaynaklarından oluşan koleksiyonları tanımlamak (veya adlandırmak) için de kullanılır. Portföy (taşınabilir folyo) da böyle bir koleksiyondur. Kişisel olabilir (yaratıcı çalışmaların grafik tasarım portföyünde veya bir bireyin finansal yatırım portföyünde olduğu gibi) veya bir gruba veya kuruluşa ait olabilir.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Ayı, Jacci Howard. “Masaüstü Yayıncılıkta Folio Nedir?” Düşünce Şirketi, Mayıs. 21, 2021, thinkco.com/folio-in-printing-1078052.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 21 Mayıs). Masaüstü Yayıncılıkta Folio Nedir? https://www.thinktco.com/folio-in-printing-1078052 adresinden alındı
Ayı, Jacci Howard. “Masaüstü Yayıncılıkta Folio Nedir?” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/folio-in-printing-1078052 (18 Haziran 2021’de erişildi).