Skip to content

Maskeli Yüz Kimliği Daha Az Güvenli, Ama Buna Değer

24 de Ağustos de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • iOS 15.4 beta, maske takarken Face ID kullanmanıza olanak tanır.
  • Güvenlik seviyesi daha düşüktür, ancak 4 basamaklı bir PIN de öyle.
  • Maskeli Yüz Kimliği, Apple Pay için de çalışır.

Birkaç hafta içinde, bir maske takarken iPhone’unuzun kilidini açmak için Face ID’yi kullanabileceksiniz. iOS 15’in en yeni beta sürümü, yüzünüzün yarısı bir maskeyle kaplıyken telefonunuzu sizi tanıması için eğitmenize olanak tanır.

Artık telefonunuzun kilidini açmak için maskenizi indirmeniz ve mikroplarınızı yayma riskine girmeniz gerekmeyecek ve Apple Pay’in kimliğini doğrulayabileceksiniz, böylece süpermarkette güvenli ödemelere geri dönebilirsiniz. Biraz zaman aldı, ancak Apple, FaceID’yi tekrar uygulanabilir hale getirmiş görünüyor. “Bu hayatımızı çok kolaylaştırıyor; Telefonumuzu halka açık yerlerde kullanmak için maskeyi çıkarmanın veya 6 haneli bir şifre girmenin zorluğunu unutun.

Yardım Masası Geek’in kurucusu Aseem Kishore, hayateli’a e-posta yoluyla verdiği demeçte, halka açık yerlerde telefon kullanımımızı hızlandıracak ve en önemlisi, kendimizi virüse maruz bırakma ihtiyacımızı sınırlayacak.

Dokunma veya Yüz

Yüzünü tarayan bir telefona bakan kişi

Pandeminin üzerinden birkaç yıl geçti ancak Apple, Face ID’yi maskelerle çalışacak şekilde güncellemeyi daha yeni başardı. Bunun en olası açıklaması, üzerinde çalışılacak yüzün yalnızca üst kısmıyla yüz tanımayı yeterince güvenli tutmanın zor olmasıdır. Apple güvenlik konusunda çok ciddi ve hem Face ID hem de Touch ID harika.

Sahibinin yüzünün fotoğraflarıyla Android telefonların kilidinin açıldığına dair hikayeler duyuyoruz, ancak Apple’ın biyometrisini taklit etmek neredeyse imkansız görünüyor. Bir çift tek yumurta ikizine ihtiyacınız var (ya da değil) ve telefonunuzu ikizinizi tanıması için aktif olarak eğitmeniz gerekiyor.

Kısacası, Apple’ın kolaylık arayışında Face ID’yi önemli ölçüde zayıflatmasının hiçbir yolu yoktu. Bununla birlikte, yalnızca devam edecek gözleriniz varsa, Face ID’nin yansıtılan noktalar ızgarasından ve yüzünüzün 3 boyutlu bir modelini yakalamak için kullandığı kızılötesi kameradan daha az veri noktanız olur. Yeni Face ID kurulum ekranındaki ekran bilgileri bunu doğrular. “Daha az güvenli, ancak birçok insan için rahatlığı, düşük güvenlik seviyelerini buna değer kılıyor. ” Face ID, yalnızca tam yüz tanıma için ayarlandığında en doğru olur. Bir maske takarken Face ID’yi kullanmak için iPhone, kimlik doğrulamak için göz çevresindeki benzersiz özellikleri tanıyabilir. Face ID genellikle gözlük takan kişiler için gayet iyi çalışır.

Ancak yeni maske kilidi açma sürümü, taktığınız tüm gözlükleri kaydetmenizi gerektiriyor. Kilidi açmak için doğrudan telefona da bakmalısınız. Ancak buna rağmen, birçok insan için buna değer olabilir. “Daha az güvenli, ancak birçok insan için, bunun rahatlığı, düşürülmüş güvenlik seviyelerini buna değer kılıyor.Onu olabildiğince güvenli hale getirmek için yaptıkları şey, kişinin doğrudan kameraya bakması gerektiği şekilde tasarlamak.

kişinin yüzünün, maskesiz standart yüz kimliği için gerekli olmayan göz temasıyla çekilmiş görüntüsü. Bu, bazılarının telefonun kilidini yalnızca gerçek sahibinin açabileceğinden emin olmalarına yardımcı olur,” SecurityNerd CEO’su Kristen Bolig , hayateli’a e-posta yoluyla söyledi.

Dokun ve İzle

Apple Watch'unu kontrol eden kişi

Güvenlik seviyesindeki düşüşe rağmen, bu muhtemelen alternatiften çok daha iyi. Apple Pay gibi şeyleri kolaylaştırmak için dört veya altı haneli basit bir PIN için uzun, güvenli, yazması zor bir parola koyan insanlar tanıyorum ki bu ciddi bir güvenlik riskidir. Özellikle bu basit parola, bir hırsız ve tüm Apple Pay kartlarınız arasındaki tek şey olduğundan, yalnızca gözler için olan bu yeni Face ID’nin bundan daha iyi olduğunu varsayabiliriz.

Apple Watch kullanıcıları bir süredir telefonlarının kilidini açmak için saatlerini kullanabiliyorlar ve bu kullanışlı ve şaşırtıcı derecede güvenilir olsa da hiçbir zaman özellikle güvenli hissettirmedi. Kilit açma, iPhone’un kamerası bir yüze dönük olmadığında bile gerçekleşebilir ve yoğun bir yerdeyken Saatte görünen kilit açma uyarısını kaçırmak kolaydır.

Çözülmesi zor bir problem, güvenlik ve rahatlık arasındaki nihai değiş tokuş. Ancak Apple’ın bunu beta olarak yayınlamış olması, elde ettiği dengeden memnun olduğu anlamına geliyor. iPhone’lar için Touch ID’yi geri getirmek kadar iyi olmayabilir, ancak hiç yoktan iyidir.