Skip to content

MAT Dosyası Nedir?

6 de Haziran de 2021

MAT dosya uzantısına sahip bir dosya, büyük olasılıkla, önce MS Access programını açmaya gerek kalmadan bir tabloyu hızlı bir şekilde açmak için kullanılan bir Microsoft Access Tablo Kısayolu dosyasıdır. MathWorks MATLAB programı da MAT dosyalarını kullanır, ancak işlevler ve değişkenler gibi verileri tutmak için bir kap olarak. Bu dosya uzantısı, dokular ve görüntüler gibi şeyleri depolayan bir dosyayı belirtmek için 3B tasarım yazılımında da kullanılır. Bunlara 3ds Max Materials dosyaları, Vue Material dosyaları veya V-Ray Materials dosyaları denir.

MAT Dosyası Nasıl Açılır

Microsoft Access Kısayol dosyaları olan MAT dosyaları, bir tabloyu Access’ten masaüstüne veya başka bir klasöre sürükleyerek oluşturulabilir. Bunları kullanabilmek için Microsoft Access’in yüklenmesi gerekir. MathWorks MATLAB, o program tarafından kullanılan MAT dosyalarını açabilir. Dosyanız bu biçimlerden herhangi birinde değilse, bunun yerine 3B tasarım yazılımında kullanılan bir Malzeme dosyası olabilir. Autodesk’in 3ds Max ve E-on Vue yazılımları MAT dosyalarını kullanır. Chaos Group’un V-Ray eklentisi, 3ds Max ve MAXON CINEMA’ya bir tane yükleyebilir. Unity oyun motoru MAT dosyalarını da kullanabilir. Yukarıdaki programlardan hiçbiri sizin için çalışmıyorsa, açmak için ücretsiz bir metin düzenleyici kullanın. Farklı bir programın onu oluşturmuş ve bilgileri düz metin dosyasında saklaması mümkündür. Bu, yukarıdaki durumların hiçbiri için geçerli değildir, ancak sizinki için olabilir. Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın dosyayı açmaya çalıştığını ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın dosyayı açmasını tercih ederseniz, bu değişikliği yapmak için Belirli Bir Dosya Uzantısı için Varsayılan Programı Değiştirme kılavuzumuza bakın. Pencereler.

MAT Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir Microsoft Access Tablo Kısayolu dosyasını dönüştürmenin bir yolu yoktur ve muhtemelen istemek Bu tür bir dosyayı dönüştürmek için. Ancak, diğer programlarda Malzeme dosyaları olarak kullanılan MAT dosyaları muhtemelen Yapabilmek dönüştürülebilir. Bu muhtemelen dosyayı kullanan program aracılığıyla mümkündür. Bu nedenle, örneğin E-on Vue ile kullanılan bir dosyayı dönüştürmek istiyorsanız, dosyayı orada açıp başka bir formata kaydedebilmelisiniz. Bu normalde mümkündür, ancak bir Farklı kaydet veya İhracat seçeneğinde Dosya Menü. 3ds Max Materials dosyalarını yazılımın önceki sürümleri tarafından desteklenen bir biçime dönüştürmek istiyorsanız, bu talimatlara bakın. MATLAB, MAT’yi CSV’ye dönüştürebilir. Yardıma ihtiyacınız varsa MATLAB Yanıtları’ndaki talimatlara ve csvwrite ile ilgili bu belgelere bakın. MAT’ı TXT’ye veya başka bir metin tabanlı biçime dönüştürmek için yardıma ihtiyacınız varsa, sitede arama yapmak için aynı MATLAB Yanıtları bağlantısını izleyin.

Hala Açamıyor musunuz?

MAT dosyaları ile kullanılan Rigs of Rods Texture Reference dosyaları olan .MATERIAL dosyaları ile aynı değildir. Çubuklar kuleleri 3D simülatör oyunu. Atomic Combat Saved Game dosyaları, benzer bir .MATO uzantısına sahip başka bir dosya biçimidir, ancak atom savaşı. Bu dosya uzantıları MAT dosyalarıyla ilgiliymiş gibi görünse de aslında kendi formatlarındadırlar ve bu nedenle kendi programlarıyla açılırlar.