Skip to content

Maya Dersi: Maya’nın Modelleme Araçlarına Giriş

12 de Mayıs de 2021

Şimdiye kadar bir çokgeni nasıl oluşturacağınızı bilmeli ve kenarları, yüzleri ve köşeleri iterek ve çekerek şeklini değiştirmeye başlamalısınız. Bu doğru yönde atılmış bir adımdır, ancak bu gerçekten savaşın yalnızca bir parçasıdır – ağda toptan değişiklikler yapmadan temel bir ilkelden oldukça karmaşık bir model oluşturmak neredeyse imkansızdır. Tamamlanmış 3B parçaları gerçekten yapmaya başlamak için, daha fazla ayrıntıya veya kontrole ihtiyaç duyduğumuz yerlere yüzler ve kenarlar ekleyerek modelimizin topolojisini nasıl değiştireceğimizi öğrenmemiz gerekir. Maya’nın modelleme rafında kelimenin tam anlamıyla düzinelerce farklı araç vardır, ancak bunların çoğu yalnızca belirli durumlarda kullanışlıdır. Pratikte, muhtemelen zamanınızın yüzde doksanını aynı beş veya altı komutu kullanarak harcayacaksınız. Maya’nın sunduğu her bir aracı tanıtmak ve bunların yarısını nasıl kullanacağınızı unutmanızı sağlamak yerine, sonraki birkaç derste Maya’nın poligon iş akışında en sık kullanılan tekniklerden bazılarına göz atacağız.

Kenar Döngü Aracı Ekle

Justin Slick
Uç kenar döngüsü aracı, muhtemelen modelleme araç setinizdeki en önemli öğedir. Belirttiğiniz herhangi bir konuma kesintisiz bir alt bölüm (kenar döngüsü) yerleştirerek ağınıza ek çözünürlük eklemenizi sağlar. Sahnenizi temizleyin ve çalışma alanına yeni bir küp bırakın. Küp nesne modundayken şuraya gidin: Ağı Düzenle ve seçin Kenar Döngü Aracı Ekle. Ağınızdaki herhangi bir kenarı seçin ve tıkladığınız kenara dik olarak yeni bir alt bölüm yerleştirilecektir. Herhangi bir kenarı tıklayıp sürükleyerek modelinizin herhangi bir yerine ek alt bölümler ekleyebilirsiniz – Maya, siz sol fare düğmesini bırakana kadar yeni kenar döngüsünü “bırakmaz”. Kenar döngüsü ekle komutu, kullanıcı düğmesine basana kadar etkin kalır. q Araçtan çıkmak için.

Kenar Döngüsü Ekle – Gelişmiş Seçenekler

Kenar Döngü Aracı Seçenekleri

Justin Slick
Kenar Döngüsü Ekle, aracın çalışma şeklini değiştiren ek bir dizi seçeneğe sahiptir. Her zaman olduğu gibi, seçenekler kutusuna erişmek için şu adrese gidin: Ağı Düzenle> Kenar Döngü Aracı ve menünün sağ tarafındaki seçenekler kutusunu seçin. Varsayılan olarak, Kenardan Göreceli Uzaklık seçilidir, bu da kullanıcının Tıklama + Tıklama Bir kenar döngüsünü ağ üzerinde belirli bir konuma sürüklemesine olanak tanır. Bir seferde en fazla on eşit aralıklı kenar ekleyebilirsiniz. Çoklu kenar döngüleri seçeneği ve ayarlanması Kenar döngülerinin sayısı parametresini istenen değere ayarlayın. Düşünürdün Kenardan Eşit Uzaklık ayar, bölmeye çalıştığınız yüzün ortasına bir kenar yerleştirir, ancak öyle değildir. Bu ayarın, aracı daha karmaşık geometri parçaları üzerinde kullanırken aslında kenar döngüsünün profil şekli ile daha fazla ilgisi vardır. Autodesk, konseptin iyi bir örneğine sahiptir. Bir yüzü eşit olarak bölmek isterseniz, basitçe Çoklu kenar döngüleri ayarını yapın ve Kenar döngü sayısı parametresini 1.

Eğimli Kenarlar

Maya'da Eğim Aracı

Justin Slick
Maya’nın Eğim aracı, esasen bir kenarı bölerek ve yeni bir çokgen yüze genişleterek kenarın keskinliğini azaltmanıza olanak tanır. Bu konseptin daha iyi bir açıklaması için yukarıdaki resme bir göz atın. Bu sonucu elde etmek için, basit bir 1 x 1 x 1 küp ilkel oluşturarak başlayın. Kenar moduna gidin ve Shift + küpün dört üst kenarını seçin. Adresine giderek bevel komutunu çağırın. Ağı Düzenle> Eğim Verve sonuç, sağda gösterilen küpü andırmalıdır. Varsayılan ilkel nesnelerdeki kenarlar sonsuz keskindoğada imkansız olan bu. Sert kenarlara hafif bir eğim eklemek, bir modele gerçekçilik eklemenin bir yoludur. Sonraki bölümde, Eğim verme aracının bazı ek ayarlarını tartışacağız.

Eğim Aracı Devamı

Eğimi Değiştirme

Justin Slick
Bir kenar eğimli hale getirildikten sonra bile Maya, Kanal Kutusundaki Girişler sekmesini kullanarak şekli değiştirmenize izin verir. Bir nesne oluşturun ve birkaç kenara eğim verin – Maya yukarıdaki resimde gösterildiği gibi eğim parametrelerini otomatik olarak açacaktır. Nesnenin seçimi kaldırılırsa ve eğim ayarlarına yeniden gitmeniz gerekirse, nesneyi seçip polyBevel1 Girişler sekmesindeki düğüm. Her yeni eğim oluşturduğunuzda, Maya otomatik olarak ek bir polyBevel (#) düğümü oluşturur. Bu araçla ilgili düğümlerin devam eden listesine denir inşaat geçmişi. Maya’nın modelleme araçlarının çoğu, Girdiler sekmesinde benzer geçmiş düğümleri oluşturur ve bu da herhangi bir eylemin değiştirilmesine veya ince ayar yapılmasına olanak tanır. Şimdi, geri alma işlevinden bahsetmek için de iyi bir zaman. Ctrl + z (çoğu yazılım parçasında olduğu gibi). İçindeki en uygun ayarlar polyBevel düğümler Ofset ve Segmentler:

  • Ofset parametresi, eğimin genişliğini kontrol eder ve 0 ile 1 arasında bir değer kabul eder.
  • Segmentler seçeneği, eğimin düzgünlüğünü etkiler. Segmentlerin sayısını artırmak, eğimin görünen yuvarlaklığını vurgulayarak daha fazla yüz oluşturur. Yukarıdaki ikinci örnekte, yuvarlatılmış bir görünüm vermek için eğimin parça sayısını 6’ya yükselttik.