Skip to content

MDB Dosyası Nedir?

16 de Mayıs de 2021

Bilinmesi gereken

  • Bir MDB dosyası, bir Microsoft Access Veritabanı dosyasıdır.
  • Access, MDBopener.com veya başka bir veritabanı programı ile birini açın.
  • Aynı programlarla ACCDB, CSV, Excel formatlarına vb. Dönüştürün.

Bu makale bir MDB dosyasının ne olduğunu, birini açmak için birkaç seçeneğiniz olduğunu ve birini XLSX, ACCDB ve diğer biçimlere nasıl dönüştüreceğinizi açıklar.

MDB Dosyası Nedir?

MDB dosya uzantısına sahip bir dosya, kelimenin tam anlamıyla kısaltması olan bir Microsoft Access Veritabanı dosyasıdır. Microsoft Veritabanı. Bu, MS Access 2003 ve öncesinde kullanılan varsayılan veritabanı dosyası biçimidir, Access’in daha yeni sürümleri ise ACCDB biçimini kullanır. MDB dosyaları, XML ve HTML gibi diğer dosyalara ve Excel ve SharePoint gibi uygulamalara bağlanmak ve bu dosyalardan verileri depolamak için kullanılabilen veritabanı sorgularını, tabloları ve daha fazlasını içerir. Bir LDB dosyası bazen bir MDB dosyasıyla aynı klasörde görülür. Bu, paylaşılan bir veritabanının yanında geçici olarak depolanan bir Access kilit dosyasıdır. MDB dosyanızın Microsoft Access ile ilgisi yoksa, bunun yerine bir Avid video düzenleme projesinde kullanılan medya dosyaları hakkında bilgi depolayan bir Avid Media Veritabanı dosyası olabilir.

MDB Dosyaları.

Bu sayfada açıklandığı gibi Microsoft Access Veritabanı dosyalarıyla hiçbir ilgisi olmamasına rağmen, MDB aynı zamanda çoklu bağlantı yolu, Bellek Eşlemeli Veritabanı, ve Modüler Hata Ayıklayıcı.

MDB Dosyası Nasıl Açılır

MDB dosyaları Microsoft Access ve muhtemelen diğer bazı veritabanı programları ile açılabilir. Microsoft Excel, ithalat MDB dosyaları, ancak bu verilerin daha sonra başka bir elektronik tablo biçiminde kaydedilmesi gerekecektir. MDB dosyalarını görüntülemek, ancak düzenlememek için başka bir seçenek de MDBopener.com’u kullanmaktır. Web tarayıcınız üzerinden çalıştığı için bu programı kullanmak için indirmeniz gerekmez. Hem MDB’yi hem de ACCDB’yi destekler, hatta tabloları CSV veya XLS’ye aktarmanıza izin verir.

MDBopener web sitesi

RIA-Media Viewer, MDB dosyalarını ve DBF, PDF ve XML gibi diğer dosyaları da açabilir ancak düzenleyemez. Ayrıca açabilirsiniz ve düzenle Ücretsiz MDB Viewer Plus programını kullanarak Microsoft Access içermeyen MDB dosyaları. Bu programı kullanmak için bilgisayarınıza erişimin yüklenmesi bile gerekmez. MacOS için, MDB Viewer (ücretsiz değildir, ancak bir deneme sürümü vardır) tabloları görüntülemenizi ve dışa aktarmanızı sağlar. Bununla birlikte, sorguları veya formları desteklemez ve desteklemez. Düzenle veritabanları. MDB dosyalarıyla çalışabilecek diğer bazı programlar arasında Microsoft’un Visual Studio, OpenOffice’s Base, Wolfram’s Mathematica, Kexi ve SAS Institute’un SAS / STAT bulunur. Avid Media Composer, o program tarafından oluşturulan MDB dosyalarını kullanır. Bu veritabanı dosyaları program tarafından otomatik yapıldığı için yazılım tarafından da otomatik olarak kullanılır. Başka bir deyişle, muhtemelen MDB dosyasını yazılımın menü düğmelerinden açmanın bir yolu yoktur.

MDB Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Microsoft Access 2007 veya daha yeni bir sürümü çalıştırıyorsanız, bir MDB dosyasını dönüştürmenin en iyi yolu önce onu açmak ve ardından dosyayı başka bir biçime kaydetmektir. Microsoft, bir veritabanını ACCDB biçimine dönüştürmek için adım adım talimatlara sahiptir.

Microsoft Access ekran olarak kaydet

Tablonun yalnızca ilk 20 satırını dönüştürmekle sınırlı olsa da, MDB Converter, MDB’yi CSV, TXT ve XML’e dönüştürebilir. Yukarıda okuduğunuz gibi, bir MDB dosyasını Microsoft Excel’e aktarabilir ve ardından bu bilgileri bir elektronik tablo biçiminde kaydedebilirsiniz. MDB’yi XLSX ve XLS gibi Excel formatlarına dönüştürmenin bir başka yolu, WhiteTown’ın MDB’den XLS’ye Dönüştürücüsüdür. MDB’yi MySQL’e dönüştürmek istiyorsanız, bu ücretsiz MySQL Erişim aracını deneyebilirsiniz.

Dosyanızı Hala Açamıyor musunuz?

Benzer görünümlü dosya uzantıları her zaman ilişkili değildir. Bunun anlamı, onları büyük olasılıkla yukarıda belirtilen MDB dosya açıcıları veya dönüştürücülerle açamayacağınızdır. Örneğin, aynı seslere sahip olsalar da, MDB dosyalarının Multimedia Builder Project dosyaları olan MBD dosyalarıyla hiçbir ilgisi yoktur. MBD dosyaları yalnızca Multimedia Builder programıyla çalışır. Benzer şekilde, MDB dosyalarının MD, MDF (Media Disc Image), MDL (MathWorks Simulink Model) veya MDMP (Windows Minidump) dosyalarıyla çok az ilgisi vardır. Bu dosyalar büyük olasılıkla bir MDB açıcıda açılamaz veya bir MDB dosyası bu dosya biçimleriyle çalışan programlarda açılamaz. Dosyanızın dosya uzantısını iki kez kontrol ederseniz ve aslında bir Microsoft Access Veritabanı dosyasıyla uğraşmadığınızı fark ederseniz, o dosyayı açabilecek veya dönüştürebilecek programlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için dosya uzantısını araştırın bir tür dosya.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Bir ACCDB dosyasını MDB’ye nasıl dönüştürürsünüz? Access’te açıp bir ACCDB veritabanını MDB olarak kaydedin. Dosya > Farklı kaydet > MDB.
  • Excel’den bir MDB dosyasını nasıl oluşturursunuz? Bir Excel elektronik tablosunu Access veritabanına dönüştürebilir ve ardından MDB dosyası olarak kaydedebilirsiniz.