Skip to content

MDE Dosyası Nedir?

22 de Mayıs de 2021

MDE dosya uzantısına sahip bir dosya, bir Microsoft Access MDA dosyasını ikili biçimde depolamak için kullanılan bir Derlenmiş Erişim Eklenti dosyasıdır (veya programın işlevselliğini genişletmek için mimari tasarım yazılımı ArchiCAD ile kullanılan bir eklenti dosyası olabilir). MDE dosyalarının avantajları arasında sıkıştırılmış dosya boyutu, çalıştırılabilen ancak değiştirilemeyen VBA kodu ve kullanıcıyı tam veritabanı erişiminden korurken verileri düzenleme ve raporları çalıştırma yeteneği bulunur. Bir MDE dosyasını açmanız gerekirse ne yaparsınız? Aşağıda yardımcı olacak bazı öneriler bulunmaktadır.

Bu makaledeki talimatlar Access 2019 ve 2016 için geçerlidir.

MDE Dosyası Nasıl Açılır

MDE dosyaları Microsoft Access ve muhtemelen diğer bazı veritabanı programları ile açılabilir. Access 2019’da nasıl açılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Git Dosya > Açık.

  Access'teki Aç menüsü.

 2. Seçiniz Araştır Dosyanızı listede görmüyorsanız.

  Access'te bir veritabanı açmak için Gözat'ı seçmek.

 3. Açmak istediğiniz MDE dosyasını arayın, seçin ve ardından şunu seçin: Açık.

  Açılacak bir dosyanın seçilmesi.

 4. Olası bir güvenlik endişesi konusunda uyarılacaksınız. Dosyanın kaynağını biliyorsanız, Açık, aksi takdirde İptal etmek.

  Access'te bir MDE dosyasını açan bir güvenlik uyarısı.

 5. MDE dosyası şimdi Access’te açılmalıdır.

MDE Dosyanızı Excel’e Aktarın

Microsoft Excel, MDE dosyalarını içe aktaracaktır, ancak bu verilerin daha sonra XLSX veya CSV gibi başka bir elektronik tablo biçiminde kaydedilmesi gerekecektir. Bir MDE’yi Excel’e şu şekilde aktarabilirsiniz:

 1. Yeni bir elektronik tablo açın veya oluşturun.

  Bir Excel elektronik tablosu.

 2. Seçin Veri Excel’in üst kısmındaki menüyü seçin ve Veri Al -den Verileri Alın ve Dönüştürün Bölüm.

  Excel'de Veri Al'ı seçme.

  Bu seçeneği görmüyorsanız, seçin Dış Veri Alın sol tarafından Veri menü.

 3. Seçiniz Microsoft Access Veritabanındanveya Erişimden eğer onun yerine görürsen.

  Bir MS Access veritabanından veri almayı seçme.

 4. MDE dosyasını seçin ve içe aktarın.

  Excel'de bir veritabanı dosyası açma.

 5. İçinde Navigator, içe aktarmak istediğiniz öğeleri seçin. Birden fazla dosyaya ihtiyacınız varsa Birden çok öğe seçin.

  Excel'e yüklenecek öğeleri seçme.

 6. Seçiniz Yük.

  Access'ten öğeler yükleniyor.

 7. Verilerin içe aktarılmasını bekleyin.

  Veriler, Access'ten Excel'e başarıyla aktarıldı.

 8. MDE dosyasındaki bilgiler artık Excel elektronik tablosunda olmalıdır.

Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın MDE dosyasını açmaya çalıştığını, ancak bunun yanlış bir uygulama olduğunu fark ederseniz veya başka bir yüklü programın MDE dosyalarını açmasını tercih ederseniz, MDE dosyalarını Windows’ta açan varsayılan programı değiştirebilirsiniz.

MDE Dosyası Nasıl Dönüştürülür

Bir MDE’nin bir MDB’ye nasıl dönüştürüleceğine dair bazı eski bilgiler olsa da, Microsoft bu süreci desteklemez. Dönüşümü sizin için bir maliyetle yapacak en az bir şirket var. MDE dosyasındaki bilgiler MDB biçiminde olduğunda, MDB dosyasını Access kullanarak ACCDB veya ACCDE’ye dönüştürebilirsiniz. Alternatif olarak, MDE dosyasını Access’te açabilir ve ardından verileri el ile yeni bir MDB dosyasına kopyalayabilirsiniz.

Dosyayı Hala Açamıyor musunuz?

Yukarıdaki programlar dosyanızı açmak için çalışmıyorsa, dosya uzantısını yanlış okuyor olabilirsiniz, bu da aslında bir MDE dosyanız olmadığı anlamına gelir. Örneğin, bir Amiga MED Ses dosyası ve RSView Geliştirme Projesi dosyası, MDE’ye gerçekten benzeyen ancak aynı olmayan MED dosya uzantısını kullanır. Microsoft Access veya ArchiCAD ile ilişkili gibi görünseler de, bunun yerine sırasıyla ModPlug Player ve RSView ile açılırlar. Aynısı, NOMEDIA gibi “MDE” gibi ses çıkarabilecek veya görünebilecek diğer dosya uzantıları için de geçerlidir. Bir diğeri, Çok Amaçlı İnternet Posta formatına ait olan MME ve Point Oven Deformation Data dosyası veya MDict Kaynak dosyası olabilen MDD’dir.