Skip to content

Measure Uygulaması Android Cihazlarda Nasıl Kullanılır

6 de Mayıs de 2021

Çok hazırlıklı olmadığınız sürece, muhtemelen mezura ile seyahat etmiyorsunuz. Bu, bit pazarında bulduğunuz o mobilya parçasını ölçmeyi veya bir nakliye kutusunun arabanızın bagajına sığıp sığmayacağını anlamayı zorlaştırır. Neyse ki, kullanışlı Google Measure uygulaması var. Google Measure, Pixel akıllı telefonlar, Nokia 6+ akıllı telefonlar ve Android 8.0 ve sonraki sürümleri çalıştıran çoğu LG ve Samsung akıllı telefon gibi ARCore uyumlu tüm Android cihazlarla çalışır. Lütfen Google AR Measure uygulamasını kullanmadan önce uyumluluğu kontrol edin.

Google Measure Çalışmak İçin AR’yi Nasıl Kullanır?

Google Measure uygulaması, gerçek dünyadaki içeriği sanal olarak telefonunuza çevirmek için ARcore kullanır. Temel düzeyde, Android’deki artırılmış gerçeklik (AR) işlevi, mobil cihazınızın hareket ettikçe konumunu izliyor ve ardından gerçek dünyanın kendi sürümünü oluşturuyor. Oradan, onu kullanan uygulamadan sanal görüntüler, öğeler ve daha fazlasını eklemek için dijital rekreasyonu kullanabilir. Örneğin, evinizde mobilyaların nasıl görüneceğini görmek için oturma odanızı Amazon Alışveriş uygulamasının AR özelliğiyle yeniden dekore etmeyi deneyebilirsiniz. Bu şekilde, yeni mobilyaların sizin için uygun olan alanda çalışıp çalışmayacağına görsel olarak karar verebilirsiniz.

Google Measure Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Google Measure uygulamasını telefonunuza yükledikten sonra kullanımı kolaydır. İlk sefer biraz farklı olacak, çünkü ayarlayabileceğiniz seçenekler var (Ekran Birimlerinin nasıl görüntülenmesini istediğiniz gibi – İngiliz veya Metrik). Bundan sonra, uygulamayı açtığınızda doğrudan nesneleri ölçmeye başlayabilirsiniz. Uygulama performansı, her telefon üreticisinin ARCore uygulamasına, kamera performansına ve telefondaki Android sürümüne göre farklılık gösterir.

 1. Google Measure’ı Google Play mağazasından indirin, ardından uygulamayı başlatın ve kameranızı ve telefon depolama alanınızı kullanmasına izin verin.

 2. Simgesine dokunun. üç nokta ayarları açmak için. Birim görüntüsünü gerektiği gibi değiştirin.

 3. Uygulamaya dönmek için ayarlar açılır penceresinin yukarısındaki dokunun.

 4. Ölçmek için iyi aydınlatılmış, dokulu bir yüzey veya öğe seçin. Tanımlanmış kenarlara sahip öğeler en iyi sonucu verir.

 5. Ölçüm özelliklerini etkinleştirmek için telefonunuzu hareket ettirin.

 6. Ölçtüğünüz öğenin üzerinde bir dizi beyaz nokta göründüğünde ve el kaybolduğunda, uygulama hazırdır.

 7. Dokunmak Ölçüme başla (uygulamayı ilk kez kullanıyorsanız; aksi takdirde sonraki adıma geçin). Ekranda sarı bir daire ve nokta belirir.

  üç nokta menü, telefonu hareket ettirme, ölçüme başlama

 8. Telefonunuzu hareket ettirerek sarı noktayı ölçümlerinizin başlangıç ​​noktasına taşıyın. Simgesine dokunun. Artı (+).

 9. Telefonunuzu hareket ettirerek noktayı bitiş noktasına taşıyın. Uygulama, başlangıç ​​ve bitiş noktaları arasındaki yaklaşık mesafeyi gösterir.

 10. Ölçümü bitirmek için onay işaretine dokunun. Artık ölçümlerinizi bir görüntü olarak kaydedebilir veya bir öğenin yüksekliğini ölçmeye devam edebilirsiniz.

 11. Bir öğenin yüksekliğini ölçmek için sarı noktayı başlangıç ​​noktasına getirin ve Artı (+). Beyaz noktalı bir çizgi görünecektir.

 12. Yüksekliği ölçmek için telefonunuzu yukarı doğru hareket ettirin ve onay işareti.

 13. Simgesine dokunun. kamera ikon Ölçümlerinizi Google Fotoğraflar uygulamanıza kaydetmek için.

  Bir kapının altından, bir kapının üstünden ve kamera simgesinden ölçüm

Google Measure’ın Doğruluğunu İyileştirin

Telefonunuzdaki Measure uygulamasının doğruluğunu artırmak için kullanabileceğiniz birkaç ipucu vardır:

 • Öğenizin iyi aydınlatılmış bir alanda olduğundan emin olun.
 • Nötr bir arka planda yüksek kontrastlı öğeler en iyi sonucu verir.
 • Ölçülecek öğe ve herhangi bir gölge üzerinde yansımalardan kaçının.
 • İşletim sisteminin en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak için Android cihazınızı güncelleyin.
 • En son sürüme sahip olduğunuzdan emin olmak için Measure uygulamanızı güncelleyin.
 • Uygulamanın ölçtüğü çizgiyi değiştirmek için telefonunuzu eğmeyi deneyin.