Skip to content

Megabit (Mb) Nedir?

6 de Mayıs de 2021

Bir megabit, çoğunlukla veri aktarımı tartışmalarında kullanılan, veri boyutu için bir ölçü birimidir. Megabit, dijital depolamadan bahsederken Mb veya Mbit veya veri aktarım hızları bağlamında Mbps (saniyede megabit) olarak ifade edilir. Bu kısaltmaların tümü küçük harf ‘b’ ile ifade edilir.

Megabit ve Megabayt

Bir megabayt (MB olarak kısaltılır) oluşturmak için sekiz megabit gerekir. Megabit ve megabaytlar benzer ses çıkarır ve kısaltmaları aynı harfleri kullanır, ancak aynı anlama gelmezler. İnternet bağlantınızın hızı ve bir dosyanın veya sabit sürücünün boyutu gibi şeyleri hesaplarken ikisini birbirinden ayırmak önemlidir.

Cankurtaran / Alex Dos Diaz
Örneğin, bir internet hız testi, ağınızın hızını 18.20 Mbps’de ölçebilir, bu da saniyede 18.20 megabit aktarıldığı anlamına gelir. Aynı test, kullanılabilir bant genişliğinin saniyede 2,275 MBps veya megabayt olduğunu ve değerlerin eşit olduğunu söyleyebilir. Başka bir örnek olarak, indirdiğiniz bir dosya 750 MB ise, o da 6.000 Mb’dir.

Bitler ve Baytlar

Bir bit, ikili basamaklı veya küçük bilgisayarlı veri birimidir. Bir e-postadaki tek bir karakterin boyutundan daha küçüktür, ancak basitlik uğruna, bir metin karakteriyle aynı boyutta olduğunu düşünün. O halde bir megabit, yaklaşık olarak bir milyon karakter boyutundadır. Formül 8 bit = 1 bayt megabitleri megabayta dönüştürmek için veya tersi için kullanılabilir. İşte bazı örnek dönüşümler:

  • 8 megabit = 1 megabayt
  • 8 Mb = 1 MB
  • 1 megabit = 1/8 megabayt = 0.125 megabayt
  • 1 Mb = 1/8 MB = 0,125 MB

Megabit ile megabayt arasındaki bir dönüşümü anlamanın hızlı bir yolu Google’ı kullanmaktır. Arama çubuğuna “1000 megabit – megabayta” gibi bir değer girmeniz yeterlidir.

Neden Önemlidir

Megabaytların ve megabitlerin iki farklı şey olduğunu bilmek, esas olarak internet bağlantınızla uğraşırken önemlidir. Bu genellikle megabitlerin bahsettiğini gördüğünüz tek zamandır. Örneğin, servis sağlayıcının internet hızlarını karşılaştırıyorsanız, ServiceA’nın 8 Mbps sunabildiğini ve ServiceB’nin 8 MBps sunduğunu okuyabilirsiniz. Hızlı bir bakışta aynı görünebilirler ve hangisinin en ucuzu olduğunu seçebilirsiniz. Ancak, şu anda bildiğiniz dönüşüm göz önüne alındığında, ServiceB hızı 64 Mbps’ye eşittir. sekiz kat daha hızlı ServiceA’dan daha:

  • Hizmet A: 8 Mb / sn = 1 MB / sn
  • ServiceB: 8 MBps = 64 Mb / sn

Daha ucuz hizmeti seçmek, muhtemelen ServiceA’yı satın alacağınız anlamına gelir, ancak daha hızlı hıza ihtiyacınız varsa, bunun yerine daha pahalı olanı isteyebilirsiniz. Bu yüzden bu farkı tanımak önemlidir.

Gigabayt ve Terabayt Nedir?

Megabit ve megabaytların ötesinde, veri depolamayı tanımlamak için kullanılan ancak megabayttan çok daha büyük olan ek terimler olan, çok daha büyük dosya boyutları olan gigabayt (GB), terabayt (TB) ve petabayt (PB) bölgesine giriyoruz. Örneğin bir megabayt, gigabayt başına sadece 1 / 1.000’dir, buna kıyasla çok küçüktür!