Skip to content

‘Meh’i Nasıl Tanımlarsınız?

6 de Haziran de 2021

“Meh”, kayıtsızlığı iletmek için kullanılan bir kelimedir.

Bazıları buna omuz silkmenin sözlü karşılığı diyor. Bir kişi metin veya çevrimiçi sohbet konusunda tam olarak omuz silkemediğinden, bunun yerine “meh” demeye başvurur.

‘Meh’ Nasıl Kullanılır?

Birisi bir mesaja yanıt olarak bir metinde veya çevrimiçi herhangi bir yerde “meh” dediğinde, genellikle “Buna nasıl tepki vereceğime karar verecek kadar umurumda değil” demek isterler. Biraz sert ama gerçek bu.

Canva
İnsanlar sorulara cevap verirken veya duygularını ifade etmeleri gerektiğini düşündükleri (ama yapamadıkları) durumlarda “meh” kullanırlar. Beklentinin evet/hayır olduğu sorularda, “meh” olumlu yorumlanamayacak kadar pasif olduğu için genellikle hayır olarak yorumlanır. Bazı durumlarda, bir kişi gerçek bir ilgi eksikliğinden ziyade bilgi eksikliğinden dolayı “meh” diyebilir. Sonuçta, birisi belirli bir sorun veya durum hakkında tüm gerçeklere sahip değilse, bir fikir oluşturmak için duygularını hiçbir şeye dayandıramaz.

‘Meh’ Nasıl Kullanıldığına İlişkin Örnekler

İşte “meh” kelimesinin gündelik konuşmalarda ve/veya sosyal medyada görünmesinin birkaç yolu:

örnek 1

Arkadaş #1: “Hey bu hafta sonu sinemaya gitmek ister misin?”

Arkadaş #2: “Meh… belki buralarda bir yerde yattığım serbest geçişi bulabilirsem.”

Arkadaş #1: “Tamam. Onun yerine bowlinge ne dersin?”

Arkadaş #2: “Evet, kulağa eğlenceli geliyor”

İlk örnekte, Arkadaş #2, Arkadaş #1 tarafından sorulan bir soruya “meh” ile yanıt verir. 1 numaralı arkadaş, yanıtlarını olumludan çok olumsuz olarak yorumluyor.

Örnek 2

Facebook durum güncellemesi: “Aslında bu gece spor salonuna gitmeyi düşündüm, ama meh, zaten akşam 9 ve bu hiç bitmeyen kompozisyon üzerinde yapacak çok işim var. Egzersiz yapmamak için iyi bir bahane, değil mi?”

Bu ikinci örnekte, bir Facebook kullanıcısı spor salonuna gitmekle ilgili duygularını ifade etmek için bir durum güncellemesinde “meh” diyor. “Meh” kullanımı, mevcut koşullar göz önüne alındığında bir kayıtsızlık ifadesidir.

Örnek 3

Arkadaş #1: “Hey! Nasılsın? Uzun zamandır konuşmak yok!”

Arkadaş #2: “Hey, evet uzun zamandır! 🙂 Hayat şu anda biraz meh ama şikayet etmiyor!!”

Yukarıdaki son örnekte, Arkadaş #2 sıfat olarak “meh” kullanarak farklı bir şey yapar. “Sıkıcı” veya “ilginç olmayan” gibi bir sıfat kullanmak yerine, hayatlarının durumuyla ilgili mevcut duygularını tanımlamak için “meh” kelimesini kullanırlar. Bazen “meh” yerine “ne olursa olsun” anlamına gelen WTV kısaltmasını da kullanabilirsiniz.

‘Meh’ Demeniz Gerektiğinde (Ya da Olmamalısınız)

“Meh”, yalnızca nispeten iyi tanıdığınız insanlarla gündelik konuşmalar için saklanması gereken bir kelimedir. Y kuşağı ve küçük çocukların da argo kelimeyi benimsemeleri daha olasıdır, bu yüzden onlardan onu kullanmalarını ve belki de iletişim kurmak için teknolojiyi kullanan bazı Baby Boomer’lardan veya daha yaşlı insanlardan daha fazla tanımalarını bekleyin. “Meh” kullanımının bir konuşmanın neredeyse anında yoldan çıkmasına neden olabileceğini unutmayın. “Meh” gerçek bir kelime değildir ve bu nedenle her zaman net bir tepki olarak yorumlanmaz, bu nedenle mesajlaştığınız veya sohbet ettiğiniz kişinin gerçekte ne demek istediğinizi ve gerçekte nerede durduğunuzu kafası karışabilir.