Skip to content

Mekanik Klavyeler Hakkında Her Şey

22 de Nisan de 2021

Mekanik klavyeler, bir daktiloda yazma deneyimini yeniden yaratan tuşların altında fiziksel anahtarlara sahiptir. Bir tuşa bastığınızda anahtarına basarsınız. Mekanik klavyelerde farklı anahtar türleri kullanılsa da, bu klavyeler genellikle daha doğru yazımla sonuçlanır. Mekanik klavyeler, geçmiş bir bilgisayar çağının hantal kalıntıları gibi görünebilir. Yine de birçok insan için yeni membran klavyeler aynı tatmin edici sese veya hisse sahip değil.

Becky Stern / CC, 2.0 / Flickr tarafından

Membran ve Mekanik Klavyeler

Günümüzde çoğu dizüstü ve masaüstü klavyesi membran klavyedir. Bu, klavyenin, her tuşun altında kubbe şeklinde kauçuk anahtarlar bulunan üç plastik zardan oluştuğu anlamına gelir. Bir tuşa basın ve kauçuk anahtar, üst ve alt zarları bağlamak için orta zardaki bir delikten iter ve klavyenin girişi bilgisayara göndermesine neden olan bir elektrik devresi oluşturur. Bu tasarım ucuzdur ve sıvı dökülmesine karşı dayanıklıdır, ancak bir tuşa bastığınızda o kadar dokunsal veya sesli geri bildirim vermez, bu da yazma şeklinizi değiştirebilir. Buna karşılık, membran klavye düz veya duygusal olabilir. Bir PC klavyesinde çok zaman geçiriyorsanız, mekanik bir klavyeye geçmek zaman ayırmaya değer olabilir. Bazı üreticiler, klasik IBM Model M gibi hissettiren mekanik anahtarlı klavyeler üretir. Bu tasarımlar genellikle daha hızlı ve doğru yazmanıza yardımcı olur. Ayrıca, mekanik klavyeler standart PC paketli klavyelerden daha uzun ömürlüdür. Aynı zamanda daha tatmin edici bir yazma deneyimi sağlayabilir. Mekanik bir klavyeyi sağlam bir yatırım olarak bulabilenler, işleri hızlı ve güvenilir veri girişine bağlı olan ofis çalışanları, oyuncular ve profesyonel yazarlardır.

Mekanik Klavyeler: Artıları ve Eksileri

Avantajlar

  • Daha dokunsal ve işitsel geri bildirim.
  • Genellikle membran klavyelerden daha doğrudur.
  • Dayanıklı yapı.

Dezavantajları

  • Gürültülü.
  • Membran klavyelerden daha pahalıdır.
  • Ağır.

Daha uzun tuş ömrü, geliştirilmiş doğruluk ve daha sağlam tasarımlar dahil olmak üzere mekanik klavyelerin çeşitli avantajları vardır. Çoğu Bluetooth ve kablolu membran klavyeden daha pahalı olmasının yanı sıra, en büyük dezavantajı mekanik klavyelerin gürültülü olmasıdır. Ses, klavyenin ne tür bir anahtar kullandığına ve yazma tekniğinize bağlı olsa da, mekanik klavyeler diğer klavye türlerinden daha yüksektir. Bu, ofis çalışanları için veya kulaklık takan iş arkadaşlarının bulunduğu ortamlarda sorun olmayabilir. Mekanik klavyeler ağırdır – genellikle üç pound civarındadır – ve daha uzun süre dayanma eğilimindedir. Mekanik anahtarlar, üzerine bir içki dökmediğiniz sürece, üreticiden bağımsız olarak, neredeyse kartın her tarafında kauçuk kubbeli anahtarlardan daha uzun süre dayanacak şekilde onaylanmıştır. Mekanik klavyeler sizi farklı yazmaya zorlayabilir. Membran klavyeler, elektrik devresini tamamlamak için tuşa sonuna kadar basmanızı gerektirir. Mekanik klavyelerde, yalnızca klik sesini duyana kadar basmanız gerekir, bu da tuşun daha kısa bir mesafe kat edeceği anlamına gelir.