Skip to content

Mesajları Filtrelemek ve Adres Eklemek İçin Gmail Adresinizi Nasıl Hackleyebilirsiniz?

21 de Mayıs de 2021

Bir Gmail adresiniz varsa, teknik olarak yalnızca bu adrese sahipsinizdir. Bununla birlikte, bu ince ayarlarla, gerçekten yeni Gmail hesapları oluşturmadan, gönderenlere farklı görünen düzinelerce varyasyona bölünebilirsiniz. Özetle bu, adresinizin noktalar ve artı işaretleriyle farklı görünmesini gerektirir. E-postanızın kayıtlı olduğu herhangi bir web sitesi, email1@gmail.com farklı email.1@gmailve her ikisinin de farklı olduğu email1+me@gmail.com.

Gmail Noktaları ve Artı İşaretlerini Yok Sayar

Bu mümkündür, çünkü Google e-posta adreslerindeki noktaları ve artı işaretleri görmezden gelir. Nokta veya artı işaretine bakılmaksızın, gelen tüm postaları tam olarak aynı hesap olarak değerlendirir. Gmail söz konusu olduğunda, noktalar ve artı işaretleri orada değildir. Bu kafa karıştırıcıysa, şunu göz önünde bulundurun: Gmail’e kaydolduğunuzda ve e-posta adresinizi seçtiğinizde, aşağıdaki hileleri kullanabilir ve sahip olduğunuz adresin aynısını elde edebilirdiniz. Aslında, bu ince ayarlanmış adreslerden birini kullanarak Gmail’e bile giriş yapabilirsiniz ve Google sizi aynı e-postalar, kişiler vb. İle aynı e-posta hesabına götürecektir.

Her Yere Nokta Ekleyin

Gmail adreslerdeki noktaları yok sayar, bu nedenle e-postanızın herhangi bir yerine bir nokta koyun, Gmail yokmuş gibi davranacaktır. Bununla birlikte, kaydolduğunuz herhangi bir web sitesi, noktalı e-posta adresinizi noktalı olmayan adresinizden farklı olarak görecektir; bu, birden fazla e-posta hesabına ihtiyaç duymadan aynı web sitesinde birden çok hesaba kaydolabileceğiniz anlamına gelir. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir. Her adresin tamamen aynı olduğunu unutmayın, böylece aynı Gelen Kutusuna ulaşmak için hepsine posta gönderebilirsiniz.

 • j.oesfamily@gmail.com
 • jo.esfamily@gmail.com
 • joe.sfamily@gmail.com
 • joes.family@gmail.com
 • joesf.amily@gmail.com

Sonrasına nokta ekleyemezsiniz @ işareti, ancak ince ayar için açık olmadan önceki her şey. Hatta aşağıdaki gibi birden fazla nokta ekleyebilirsiniz:

 • my.business.is.great@gmail.com
 • mybusiness.is.great@gmail.com
 • mybusiness.isgreat@gmail.com

Yine, Google’a göre yukarıdaki üç e-posta adresi de tamamen aynı. Ancak, bu adreslerle üç Twitter hesabı oluşturabilirsiniz çünkü Twitter her adresin farklı bir kişiden geldiğini varsayar. Bazı web siteleri bu davranışı tanır ve bu dönem ince ayarını kullansanız bile aynı e-posta adresini kullanarak birden fazla hesap oluşturmanıza izin vermez. Ancak çoğu web sitesi için çalışmasını bekleyebilirsiniz.

Nokta Ekleme İstisnası

Hemen yan yana birkaç nokta da ekleyebilirsiniz. Ancak bu yöntem yalnızca Gmail’de oturum açmak için çalışır; yan yana iki nokta varsa birine mesaj gönderemezsiniz.

 • bunlar ….. ….. aynı@gmail.com
 • thesear.the ….. s.am … e@gmail.com
 • t.hese.ar..e.th.e.same @ gmail.com

Artı İşareti Ekleyin

Sözdizimi hilesi dışında hiçbir şey olmadan farklı Gmail adresleri oluşturmanın başka bir yolu, kullanıcı adının sonuna ( @). Bunu yapmak, adresinize başka kelimeler eklemenizi sağlar, böylece aslında oldukça farklı görünebilir. İşte e-posta adresini genişleten birkaç örnek joeman@gmail.com:

 • joeman+moretext@gmail.com
 • joeman+thatsmyname@gmail.com
 • joeman+ilovehunting@gmail.com

Artı İşareti Eklemenin Nedenleri

Öyleyse neden Gmail hesabınıza bir artı işareti eklemek istersiniz? Bazı web sitelerini yukarıda açıklandığı gibi birden fazla hesap oluşturmanıza izin vermeleri için kandırmanın yanı sıra, bir web sitesinin e-posta adresinizi reklamverenlere satıp satmadığını daha kolay anlayabilirsiniz. Örneğin, kullanarak bir web sitesinde bir hesap oluşturduktan sonra joeman+possiblespam@gmail.com, hiç iletişim kurmadığınız şirketlerden o benzersiz adrese gönderilen e-postaları almaya başlarsanız, kaydolduğunuz sitenin e-posta adresinizi verdiğine bahse girebilirsiniz. Gmail filtreleri oluşturmak için artı işareti adreslerinizi de kullanabilirsiniz. Örneğin, bir e-posta bültenine kaydolursanız joeman + ilovehunting Yukarıdan örnek olarak, bu adrese gönderilen Gmail e-postalarını yalnızca o avcılık bülteninden gelen iletileri içeren bir klasöre otomatik olarak filtreleyebilirsiniz.

Saldırıya Uğramış Adreslerle E-posta Filtreleri Nasıl Kurulur

Saldırıya uğramış Gmail adresinizle e-posta filtrelerini şu şekilde ayarlayabilirsiniz:

 1. Tıkla dişli simgesi Gmail’in sağ üst köşesine tıklayın ve ardından Tüm Ayarları Gör açılır menüden.

 2. Tıklayın Filtreler ve Engellenen Adresler sekmeler listesinden.

  Filtreler ve Engellenen Adresler sekmesinin vurgulandığı Gmail ayarları

 3. Tıklayın Yeni bir filtre oluştur sayfanın en altından.

  'Yeni filtre oluştur' vurgulanmış Gmail ayarları

 4. Özel Gmail adresini şuraya yazın: İçin Metin kutusu. Örneğin, yazabilirsin joeman+ilovehunting@gmail.com Bu adrese gönderilen tüm e-postaları filtrelemek istiyorsanız.

 5. Tıklayın Filtre oluştur.

 6. Bu adrese gönderilen iletileri otomatik olarak belirli bir klasöre taşımak için, yanındaki etiketi seçin. Etiketi uygulayın. Bu açılır menüde yeni bir etiket oluşturma seçeneği de var. İsteğe bağlı olarak, etkinleştirmek istediğiniz diğer seçenekleri işaretleyin, örneğin: Okundu olarak işaretle veya Asla Spam’a gönderme.

  Etiketi Uygula seçeneğinin vurgulandığı bir Gmail ekran görüntüsü

 7. Tıklayın Filtre oluştur filtreyi sonlandırmak için.

  Gmail'in Filtre Oluştur düğmesinin vurgulandığı bir ekran görüntüsü