Skip to content

Mesajlaşma ve Çevrimiçi Ortamda TC Ne Anlama Geliyor?

10 de Mayıs de 2021

TC kısaltması “dikkat et” anlamına gelir. Çevrimiçi sohbet odalarında veya metin veya e-posta ile veda etmenin başka bir yolu. TC, çevrimiçi bir topluluğun düzenli bir üyesine karşı kibar, sıcak veda duyguları ifade eder ve aynı zamanda bir metin alışverişini veya e-posta iletişimini samimi ve nazikçe imzalamanın bir yoludur. Bu kısa mesaj kısaltması genellikle tc gibi küçük harflerle yazılır, ancak büyük harfler de kabul edilebilir. Metin, e-posta veya sohbet yoluyla iletişim kurarken, bağırmak olarak kabul edileceğinden, cümlenin tamamını büyük harflerle yazmamaya dikkat edin, bu kaba bir şeydir.

TC Kullanım Örnekleri

örnek 1

(Kullanıcı 1): Tamam, bipler. Bu gece oturumu kapatmam gerekiyor, karım beni arıyor. Yarın görüşürüz!

(Kullanıcı 2): tc, adamım, yarın görüşürüz

(Kullanıcı 3): Bugün yardımınız için çok teşekkürler! TC!

(Kullanıcı 4): Gerçekten zor bir hafta geçirdiniz! bu hafta sonu tc

Örnek 2

(Kullanıcı 1): Bu gece çok güzel vakit geçirdim! Önümüzdeki hafta görüşmek üzere!

(Kullanıcı 2): Ben de! TC ve bir dahaki sefere görüşürüz.

TC’ye Benzer İfadeler

  • ADBB (“hepsi bitti, güle güle”)
  • B4N (“şimdilik güle güle”)
  • BFN (“şimdilik güle güle”)
  • BBFN (“şimdilik güle güle”)
  • CU (“görüşürüz”)
  • TLC (“hassas sevgi dolu bakım”)
  • TCB (“işle ilgilenme”)
  • TTFN (“şimdilik ta ta”)
  • TTYL (“sonra görüşürüz”)

Web ve Metin Kısaltmalarını Büyük Harfe Çevirme ve Noktalama İşaretleri

Büyük harf kullanımı sorun teşkil etmez metin kısaltmaları ve sohbet jargonu kullanırken. Tümü büyük harf (TC) veya tümü küçük harf (tc) kullanın ve anlamı aynıdır. Doğru noktalama, benzer şekilde çoğu metin mesajı kısaltması için sorun teşkil etmez. Örneğin, “çok uzun, okunmadı”, TL; DR veya TLDR olarak kısaltılabilir. Her ikisi de kabul edilebilir. Kısaltma harfleriniz arasında asla nokta (nokta) kullanmayın; kısayol olma amacını ortadan kaldırır. Örneğin, TTYL asla TTYL olmaz

Web ve Metin Jargonu için Önerilen Görgü Kuralları

Bir kısaltma kullanmak istendiğinde, hedef kitlenizin kim olduğunu değerlendirin. Birini iyi tanıyorsanız ve bu kişisel ve gayri resmi bir iletişim ise, kesinlikle kısaltmalar kullanın. Diğer taraftan, bir arkadaşlığa veya profesyonel ilişkiye yeni başlıyorsanız, bir uyum geliştirene kadar kısaltmalardan kaçının. İş yerindeki biriyle veya şirketinizin dışındaki bir müşteri veya satıcıyla profesyonel bir bağlamda mesajlaşıyorsanız, kısaltmalardan tamamen kaçının. Tam kelimeleri hecelemek profesyonellik ve nezaket gösterir. İlk başta fazla profesyonel olmak ve ardından zamanla organik olarak iletişiminizi gevşetmek çok daha akıllıca olacaktır.