Skip to content

Meta Veri Nedir?

15 de Mayıs de 2021

Meta veriler, verilerle ilgili verilerdir. Başka bir deyişle, bir web sayfası, belge veya dosya gibi bir şeyde bulunan verileri tanımlamak için kullanılan bilgilerdir. Meta verileri düşünmenin başka bir yolu da verilerin ne olduğunun kısa bir açıklaması veya özetidir.

CHRISsadowski / Getty Images
Bir belge için basit bir meta veri örneği, yazar, dosya boyutu, belgenin oluşturulduğu tarih ve belgeyi açıklayan anahtar sözcükler gibi bir bilgi koleksiyonunu içerebilir. Bir müzik dosyasının meta verileri, sanatçının adını, albümünü ve piyasaya sürüldüğü yılı içerebilir. Bilgisayar dosyaları için, meta veriler, ilişkili bir ANNOT dosyasında meta verileri tutan bazı EPUB kitap dosyalarında olduğu gibi, dosyanın içinde veya başka bir yerde saklanabilir. Meta veriler, her yerde, her sektör tarafından çeşitli şekillerde kullanılan perde arkası bilgileri temsil eder. Bilgi sistemlerinde, sosyal medyada, web sitelerinde, yazılımlarda, müzik hizmetlerinde ve çevrimiçi perakendecilikte her yerde bulunur. Meta veriler, nelerin dahil edildiğini seçmek ve seçmek için manuel olarak oluşturulabilir, ancak verilere dayalı olarak otomatik olarak da oluşturulabilir.

Meta Veri Türleri

Meta veriler birkaç türde gelir ve kabaca bir işletme, teknik veya operasyonel olarak kategorize edilebilecek çeşitli geniş amaçlar için kullanılır.

  • Tanımlayıcı meta veri özellikleri, örneğin başlık, konu, tür, yazar ve oluşturma tarihini içerir.
  • Haklar meta veriler telif hakkı durumu, hak sahibi veya lisans koşullarını içerebilir.
  • Teknik meta veri özellikleri dosya türlerini, boyutunu, oluşturulma tarihini ve saatini ve sıkıştırma türünü içerir. Teknik meta veriler genellikle dijital nesne yönetimi ve birlikte çalışabilirlik için kullanılır.
  • Koruma meta veriler gezinmede kullanılır. Örnek koruma meta veri özellikleri, bir öğenin hiyerarşi veya sıradaki yerini içerir.
  • Biçimlendirme dilleri gezinme ve birlikte çalışabilirlik için kullanılan meta verileri içerir. Özellikler başlık, ad, tarih, liste ve paragraf içerebilir.

Meta Veriler ve Web Sitesi Aramaları

Web sitelerine gömülü meta veriler, sitenin başarısı için kritik öneme sahiptir. Web sitesinin bir açıklamasını, anahtar kelimeleri, meta etiketleri ve daha fazlasını içerir – bunların tümü arama sonuçlarında rol oynar. Bir web sayfası oluştururken kullanılan bazı yaygın meta veri terimleri, meta başlığı ve meta açıklamayı içerir. Meta başlığı, okuyucuların açtıklarında sayfadan ne alacaklarını anlamalarına yardımcı olmak için sayfanın konusunu kısaca açıklıyor. Meta açıklama, sayfanın içeriği hakkında kısa da olsa daha fazla bilgidir. Bu meta veri parçalarının her ikisi de, okuyucuların sayfanın neyle ilgili olduğuna hızlı bir şekilde göz atmaları için arama motorlarında görüntülenir. Arama motoru, benzer öğeleri gruplamak için bu bilgileri kullanır, böylece belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelime grubunu aradığınızda, sonuçlar aramanızla alakalı olur. Bir web sayfasının meta verileri, bir HTML sayfası olup olmadığı gibi sayfanın yazıldığı dili de içerebilir.

İzleme için Meta Veriler

Perakendeciler ve çevrimiçi alışveriş siteleri, tüketicilerin alışkanlıklarını ve hareketlerini izlemek için meta verileri kullanır. Dijital pazarlamacılar, kullandığınız cihazın türü, konumunuz, günün saati ve yasal olarak toplamalarına izin verdikleri diğer veriler gibi sizinle ilgili bilgileri saklar ve her tıklama ve satın alma işleminizi takip eder. Bu bilgilerle donanmış olarak, günlük rutininizin ve etkileşimlerinizin, tercihlerinizin, derneklerinizin ve alışkanlıklarınızın bir resmini oluştururlar ve ürünlerini size pazarlamak için bu resmi kullanabilirler. İnternet servis sağlayıcıları, hükümetler ve büyük meta veri bilgileri koleksiyonuna erişimi olan herhangi biri, web etkinliğini izlemek için web sayfalarından, e-postalardan ve çevrimiçi kullanıcıların bulunduğu diğer yerlerden elde edilen meta verileri potansiyel olarak kullanabilir. Meta veriler, daha büyük verilerin kısa bir temsili olduğundan, bu bilgiler, milyonlarca kullanıcı hakkında aynı anda bilgi bulmak ve nefret söylemi, tehditler vb. Gibi şeyleri izlemek için aranabilir ve filtrelenebilir. Bazı hükümetlerin bu verileri topladığı bilinmektedir. yalnızca web trafiği değil, aynı zamanda telefon görüşmeleri, konum bilgileri ve daha fazlası.

Bilgisayar Dosyalarındaki Meta Veriler

Bilgisayarınıza kaydettiğiniz her dosya, işletim sisteminin onunla nasıl başa çıkılacağını anlaması ve sizin veya başka birinin meta verilerden dosyanın ne olduğunu hızlı bir şekilde toplayabilmesi için dosya hakkında bazı temel bilgileri içerir. Örneğin Windows’ta bir dosyanın özelliklerini görüntülediğinizde dosyanın adını, dosya türünü, nerede depolandığını, ne zaman oluşturulduğunu ve en son değiştirildiğini, sabit sürücüde ne kadar yer kapladığını, dosyanın sahibi ve daha fazlası. Bilgiler, işletim sistemi ve diğer programlar tarafından kullanılabilir. Örneğin, bilgisayarınızda bugün oluşturulan ve 3 MB’den büyük olan tüm dosyaları hızlı bir şekilde bulmak için bir dosya arama yardımcı programı kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Meta Veriler

Facebook’ta biriyle arkadaş olduğunuz, Spotify’ın sizin için önerdiği müziği her dinlediğinizde, bir durum yayınladığınızda veya birinin tweet’ini paylaştığınızda, meta veriler arka planda çalışır. Pinterest kullanıcıları, bu makalelerde depolanan meta veriler nedeniyle ilgili makalelerin panolarını oluşturabilir. Meta veriler, Facebook’ta birini ararken gibi çok özel sosyal medya durumlarında kullanışlıdır. Arkadaşlarına karar vermeden veya onlara bir mesaj göndermeden önce, Facebook kullanıcısının sadece temellerini öğrenmek için bir profil resmini ve kısa bir açıklamasını görebilirsin.

Meta Veri ve Veritabanı Yönetimi

Veritabanı yönetimi dünyasındaki meta veriler, bir veri öğesinin boyutuna ve biçimine veya diğer özelliklerine hitap edebilir. Veritabanı verilerinin içeriğini yorumlamak çok önemlidir. Genişletilebilir İşaretleme Dili (XML), bir meta veri formatı kullanarak veri nesnelerini tanımlayan bir biçimlendirme dilidir. Örneğin, her yere yayılmış tarihlere ve adlara sahip bir veri kümeniz varsa, verilerin neyi temsil ettiğini veya sütunların ve satırların neyi açıkladığını bilemezsiniz. Sütun adları gibi temel meta verilerle, veritabanına hızlı bir şekilde göz atabilir ve belirli bir veri kümesinin neyi açıkladığını anlayabilirsiniz. Metadata içermeyen bir isim listesi varsa, bunlar herhangi bir şey olabilir, ancak üst tarafa “Çalışanın Bırakmasına İzin Verin” yazan meta verileri eklediğinizde, artık bu adların işten atılan tüm çalışanları temsil ettiğini biliyorsunuz. Yanlarındaki tarih, “Fesih Tarihi” veya “Kiralama Tarihi” gibi yararlı bir şey olarak da anlaşılabilir.

Meta Veriler Ne Değildir?

Meta veriler, tanımlar verilerdir, ancak verilerin kendisi değildir. Örneğin, bir Microsoft Word belgesinde depolanan yazar ve oluşturma tarihi meta verileri, belgenin tamamı değil, dosya hakkında yalnızca birkaç ayrıntıdır. Meta veriler gerçek veriler olmadığından, genellikle güvenli bir şekilde herkese açık hale getirilebilir çünkü kimsenin ham verilere erişmesine izin vermez. Örneğin, bir web sayfası veya video dosyası hakkında özet ayrıntılarını bilmek, dosyanın ne olduğunu anlamak için yeterlidir, ancak tüm sayfayı görmek veya tüm videoyu oynatmak için yeterli değildir. Meta veriyi çocukluk kitaplığınızda bir kitap hakkında bilgi içeren bir kart dosyası olarak düşünün; meta veriler kitabın kendisi değildir. Kart dosyasını inceleyerek bir kitap hakkında çok şey öğrenebilirsiniz, ancak kitabı okumak için açmanız gerekir.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Chapple, Mike. “Meta Veri Nedir?” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/metadefinition-and-examples-1019177.
Chapple, Mike. (2021, 14 Mayıs). Meta Veri Nedir? Https://www.thoughtco.com/metadefinition-and-examples-1019177 adresinden erişildi.
Chapple, Mike. “Meta Veri Nedir?” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/metadefinition-and-examples-1019177 (15 Mayıs 2021’de erişildi).