Skip to content

Meta, VR Oyunlarında Tacizle Mücadele İçin Kişisel Sınırlar Ekliyor

18 de Eylül de 2022

Meta, insanları tacizden korumak için Horizon Worlds ve Horizon Venues’a yeni bir Kişisel Sınır özelliği eklediğini duyurdu. Kişisel Sınır, avatarların etrafında oyuncuların birbirine çok yaklaşmasını engelleyen ve kişisel alanı koruyan bir tür baloncuk oluşturur. Meta, bu özelliğin yakın tarihli bir taciz olayına yanıt olarak yapılmış gibi göründüğü için diğer VR geliştiricilerinin saflarına katılıyor.

Meta, özelliğin oyuncuların karakterlerinin birbirinden yaklaşık dört metre uzakta durmasını sağladığını ve bu bariyere çarptığında herhangi bir geri bildirim olmayacağını açıklıyor. Bu, video oyunlarının, oyuncuların sınırların dışına çıkmasını önlemek için görünmez duvarlar oluşturmasına benzer. Yumruk çarpma gibi karakterlerin birbirine dokunmasını gerektiren eylemler hala mümkündür. Sadece kolunuzu daha fazla uzatmanız gerekecek. Kişisel Sınır şu anda Horizon Worlds ve Horizon Venues’a yayılıyor ve varsayılan durum olacak. Sınırları kapatamazsınız. Şirket, balonun boyutunu değiştirmek gibi Kişisel Sınır ayarları için kontroller eklemeyi planladığını belirtti, ancak bu güncellemenin ne zaman gerçekleşeceğinden söz edilmedi.

Kişisel Sınır iş başında

Son raporlar, bu metaverse oyunlarında tacizin nasıl bir sorun olduğunu aydınlattı. Kasım 2021, Horizon Worlds için bir beta testçisi, avatarının bir yabancı tarafından taciz edildiğini ve ihlal edildiğini hissettiğini iddia etti. Rec Room gibi daha eski VR oyunları da tacizle mücadele etmek için benzer baloncuklar uyguladı. Uzmanlar, VR oyunlarında tacizin devam edeceğini belirttiğinden, diğer geliştiriciler bu davranışı denetlemek için topluluk yönergeleri ve özellikler uyguluyor. Meta, bu hareketin yeni bir davranış standardı oluşturacağını umuyor.