Skip to content

Meta Yenileme Etiketi Nasıl Kullanılır

28 de Haziran de 2021

meta yenileme etiketiveya meta yönlendirme, web sayfalarını yeniden yüklemenin veya yeniden yönlendirmenin bir yoludur. Meta yenileme etiketinin kullanımı kolaydır, yani kötüye kullanımı da kolaydır.

Geçerli Sayfayı Meta Yenileme Etiketiyle Yeniden Yükleme

Aşağıdaki meta etiketi HTML belgenizin baş bölümüne yerleştirin. Geçerli sayfayı yenilemek için kullanıldığında sözdizimi şöyle görünür:

Bu kod parçacığı, geçerli sayfayı 300 saniye sonra yeniler.

Meta Yenileme Etiketi ile Yeni Bir Sayfaya Yönlendirme

Meta yenileme etiketinin başka bir kullanımı, bir kullanıcıyı istediği sayfadan bunun yerine farklı bir sayfaya göndermektir. Bunun sözdizimi, geçerli sayfayı yeniden yüklemekle hemen hemen aynıdır:

içerik nitelik biraz farklıdır. Sayfanın yeniden yönlendirilmesine kadar geçen süreyi saniye cinsinden belirtir. Noktalı virgülden sonra yüklenecek yeni sayfanın URL’si gelir. Hemen yeniden yönlendirmek için bir sıfır kullanın. Yeni bir sayfaya yönlendirmek için bir yenileme etiketi kullanırken en yaygın hata, ortasına fazladan bir tırnak işareti eklemektir. Örneğin, bu sözdizimi yanlıştır: content=”2;url=”http://newpage.com”. Bir meta yenileme etiketi ayarladıysanız ve sayfanız yönlendirme yapmıyorsa, önce bu hatayı kontrol edin.

Meta Yenileme Etiketlerini Kullanmanın Dezavantajları

Meta yenileme etiketlerinin bazı dezavantajları vardır:

  • Meta yenileme yönlendirmeleri, spam gönderenler tarafından arama motorlarını kandırmak için kullanılmıştır. Arama motorları artık bu siteleri genellikle veritabanlarından kaldırıyor. Sayfaları yeniden yönlendirmek için çok sayıda meta yenileme etiketi kullanırsanız, arama motorları sitenizin spam olduğuna karar verebilir ve siteyi dizinlerinden silebilir. Eski bir URL’yi yenisine yönlendirmeniz gerekiyorsa, bunun yerine 301 Sunucu Yönlendirmesi kullanmak daha iyidir. Bu yönlendirme aslında arama motorlarına bir sayfanın kalıcı olarak taşındığını ve herhangi bir bağlantı sıralamasını o eski sayfadan yenisine aktarmaları gerektiğini bildirir.
  • Yönlendirme hızlı bir şekilde gerçekleşirse (2-3 saniyeden az) bir kullanılabilirlik sorunu olabilir. Bu ayar, eski tarayıcıların geri düğmesini kullanmasını engeller.
  • Yönlendirme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve var olmayan bir sayfaya giderse, okuyucularınız 404 sayfasından başka bir içerik görmeden bir döngüye girebilir.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Kyrin, Jennifer. “Meta Yenileme Etiketi Nasıl Kullanılır.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/meta-refresh-tag-3469046.
Kyrin, Jennifer. (2021, 14 Mayıs). Meta Yenileme Etiketi Nasıl Kullanılır. https://www.thinktco.com/meta-refresh-tag-3469046 adresinden alındı
Kyrin, Jennifer. “Meta Yenileme Etiketi Nasıl Kullanılır.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/meta-refresh-tag-3469046 (erişim tarihi: 28 Haziran 2021).