Skip to content

Meta’nın Süper Bilgisayarı Metaverse’e Hayat Verecek

17 de Nisan de 2022

Önemli Çıkarımlar

  • Meta, türünün en büyük süper bilgisayarı olacağını iddia ettiği şeyi inşa ediyor.
  • RSC olarak adlandırılan süper bilgisayar zaten çalışır durumda.
  • RSC, meta veri deposunu oluşturmak için çeşitli yapay zeka modellerinin eğitilmesine yardımcı olacaktır.
Mark Zukerberg’in tanımladığı gibi metaverse yaratmanın muazzam bir bilgi işlem gücü gerektireceğini anlamak için bilgisayar bilimi diploması gerekmiyor. İyi ki Meta bu işi halletmiş. Meta, son iki yıldır, metaverse’yi hayata geçirmede önemli bir rol oynayacağını söylediği AI Research SuperCluster (RSC) adlı bir süper bilgisayar inşa ediyor. RSC zaten sınırlı bir kapasitede çalışıyor ve Meta tamamlandığında türünün en hızlı süper bilgisayarı olacağını iddia ediyor. Ve uzmanlar, meta veri deposunu oluşturmak için onu kullanmak için sabırsızlanıyor. OVR Technology CEO’su ve kurucu ortağı Aaron Wisniewski, Lifewire’a verdiği demeçte, “Meta veri tabanında deneyimleri daha zenginleştirici, duygusal ve anlamlı hale getirmeyi düşünen bizimki gibi şirketler, etkimizi artırmak için böyle bir platformdan yararlanabilir.” e-posta röportajı.

Hepsi için bir

Şirketi, koku alma duyusunu ekleyerek sanal gerçekliği (VR) geliştirmek için çalışan Wisniewski, opined kokusu nasıl düşündüğümüzü, hissettiğimizi ve davrandığımızı derinden etkiliyor. “Hepsi ideal duyusal dünyalarını gerçek zamanlı olarak tanımlayıp paylaşan 7 milyar insanı hayal edin?” Metaverinin “ortak gerçekliğinin” bağlantı, empati, öğrenme ve gelişmiş refah için inanılmaz olanaklar yaratacağını ve bunun “tarihte asla mümkün olmadığını” vurguladığını söyledi. “Bu büyüklükteki bilgi işlem gücü, hepimizin sabırsızlıkla beklediği sürükleyici, genişleyen ve kapsayıcı meta verinin gelişini hızlandırabilir.” Meta, bu yeni deneyimi oluşturmaya yardımcı olmak için RSC’yi kullanmayı umuyor. Blog gönderilerinde şirket, RSC’yi oluşturmak için NVIDIA ile birlikte çalıştığını söyledi. Şu anda süper bilgisayar, toplam 6080 NVIDIA A100 GPU için hesaplama düğümleri olarak 760 NVIDIA DGX A100 sistemlerini kullanıyor. Fiyatı 10.000 doların üzerinde olan A100 GPU, tüketici RTX 3000 GPU serisi grafik kartlarına güç sağlayan aynı Amper mimarisini kullanır. Bununla birlikte, A100, oyun oynamak yerine makine öğrenimi (ML) için optimize edilmiştir, Meta, GPU sayısını 16.000’e çıkarmayı planladığını ve bunun süper bilgisayarın AI eğitim performansını 2,5 kattan fazla artıracağını öne sürdüğünü de sözlerine ekledi. Wisniewski, “Bu büyüklükteki bilgi işlem gücü, hepimizin hevesle beklediğimiz sürükleyici, genişleyen ve kapsayıcı meta verinin gelişini hızlandırabilir” dedi.

AI için göz

Mark Zuckerberg, RSC’yi tanıtırken şöyle yazdı: “Metaverse için inşa ettiğimiz deneyimler muazzam bir bilgi işlem gücü gerektiriyor (kitilyonlarca işlem/saniye!) diller ve daha fazlası.” Meta araştırmacıları, büyük ölçekli doğal dil işleme (NLP) ve bilgisayarlı görme modellerini eğitmek için RSC’yi zaten kullanıyor. İlk karşılaştırmalar, RSC’nin halihazırda NLP modellerini üç kat daha hızlı çalıştırdığını ve bilgisayarla görü iş akışlarını mevcut altyapısından 20 kat daha hızlı çalıştırdığını ve daha gelişmiş modellerin eğitiminin önünü açtığını ortaya koyuyor. RSC üzerinde eğitilmiş daha gelişmiş modeller, VR cihazlarının izleme kalitesini iyileştirebilir. Merakla beklenen Project Cambria kulaklığının yakında piyasaya sürülmesi, belki de yeni bilgisayarla görme özelliklerini etkinleştirebilir. Yeni makine, şirketin yeni nesil AI güdümlü hizmetlerinin temeli olarak hizmet edecek muazzam yeni konuşma tanıma, dil işleme ve bilgisayarla görme modellerini eğitmek için kullanılacak.

yapay gerçeklik

Yapay zeka destekli eğitim teknolojisi platformu AyeAI’nin kurucusu Abhishek Choudhary, LinkedIn aracılığıyla Lifewire’a RSC’nin genel olarak nüfus için bilişsel bilgi işlem tesislerine daha adil erişim sağlayacağını söyledi. “Bir kere [the RSC] tamamlandığında, tıbbi görüntülerden daha iyi ve daha hızlı teşhis, çeşitli dilsel ayarlar arasında daha iyi iletişim ve meta veri deposunda çok beklenen geliştirmeler elde etmeyi bekleyebiliriz.”

Verilerle dolu bir dokunmatik ekranda çalışan yapay zekalı bir robot.

Meta, RSC’nin inşa edildiğini, gizliliği ve güvenliği ana odak alanları olarak tuttuğunu söylüyor. Veriler RSC’ye aktarılmadan önce, doğru şekilde anonimleştirildiğini doğrulamak için bir gizlilik inceleme sürecinden geçer. Bundan sonra, AI modellerinin eğitiminde kullanımını bulmadan önce şifrelenir. RSC için vizyonlarını paylaşan Facebook, tamamen yeni AI sistemleri kurmalarına yardımcı olacağını umduklarını söyledi. Örneğin, RSC’nin her biri farklı bir dil konuşan büyük insan gruplarına gerçek zamanlı sesli çevirileri kolaylaştırmasına yardımcı olmasını isterler, böylece bir araştırma projesinde sorunsuz bir şekilde işbirliği yapabilirler veya birlikte sadece bir oyun oynayabilirler. Choudhury bu ihtimal karşısında heyecanlı. “Bir teknoloji uzmanı olarak, anlamadığım dillerde canlı müzik ve tiyatro gösterilerinin keyfini çıkarabileceğim ve ortak bir dili paylaşmadığım insanlarla gerçek zamanlı olarak konuşabileceğim metaverse deneyimini zar zor bekliyorum.”