Skip to content

Metaverse’yi Erişilebilir Hale Getirmek Herkes İçin Daha İyi

16 de Mayıs de 2023

Temel Çıkarımlar

  • Uzmanlar, meta veri deposunun erişilebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlanması gerektiğini söylüyor.
  • Ses zorluğu çeken kişiler için ses değiştirici, kendilerini sözlü olarak sunarken daha rahat hissetme yeteneği sağlar.
  • Artırılmış gerçeklik, metaverse’nin engellilere yardımcı olabilmesinin bir yoludur.

Metaverse, sanal dünyaların engelli kullanıcılar tarafından erişilebilir olmasını sağlamak için büyüyen bir hareketin ortasında hızla şekilleniyor. Meta (eski adıyla Facebook), sanal gerçeklik kulaklığı için uygulamalar yapan yazılım geliştiricileri için erişilebilirlik yönergeleri sağlar. Bu kurallar, metaverse’yi oluşturan sosyal bağlantıya odaklanan 3B sanal dünyalar ağını şekillendirmeye yardımcı olabilir. Ancak gözlemciler daha fazlasının yapılması gerektiğini söylüyor. Erişilebilirlik odaklı bir dijital ajans olan Diamond’ın kurucu ortağı Joe Devon, Lifewire’a bir e-postada, “Her insanın çok zayıftan gerçekten harika görme yetisine, mükemmel işitmeye ve tamamen sağırlığa kadar farklı yetenekleri vardır.” röportaj. “Engelli İnsanlar için iyi çalışacak şekilde sanal gerçeklik geliştirirseniz, otomatik olarak yaşlı insanlar, hareket sorunları olan insanlar, tekerlekli sandalyedeki insanlar için ödeme yapacaksınız ve her kullanıcı için çok daha iyi bir ürününüz olacak.”

Herkesi Çevrimiçi Hale Getirmek

Sağır bir erişilebilirlik danışmanı olan Svetlana Kouznetsova, e-posta yoluyla, erişilebilir bir metaverse için büyük bir potansiyel kitle olduğunu söyledi. Dünya çapında yaklaşık 1,85 milyar insan engelli yaşıyor. Çin’in nüfusundan daha büyük bir grup. Metaverse’yi erişilebilir hale getirmenin iyi bir iş anlayışı olduğunu iddia ediyor. Engelliler, yıllık harcanabilir gelirde 1,9 trilyon doları kontrol ediyor. Kouznetsova, “İhtiyaçlarımız göz ardı edilirse, işletmeler yalnızca bizi değil, ailemizi, arkadaşlarımızı ve diğer 3,4 milyar potansiyel müşteriyi oluşturan meslektaşlarımızı da kaybedecek” dedi. “Birlikte 13 trilyon doları kontrol ediyoruz.” Metaverse emekleme aşamasında olmasına rağmen, geliştiriciler onu daha erişilebilir hale getirmek için şimdiden çalışıyorlar. Örneğin, ses değiştiren bir uygulama olan Voicemod’un CEO’su Jaime Bosch, etkileşimli arayüzlerin metaverse’i duyusal zorluklar yaşayan kişiler için daha erişilebilir hale getirdiğini belirtiyor. Bosch, ses güçlüğü çeken kişiler için, ses değiştiricinin kendilerini başka türlü mümkün olmayan şekillerde ifade etmelerine olanak tanıdığı için kendilerini sözlü olarak sunarken daha rahat hissetme yeteneği sağladığını söyledi. “Ağır otizmi olan bazı insanlar için, bir video oyununda bir avatar aracılığıyla konuşmak, diğer insanlarla etkileşim kurmanın daha rahat ve güven verici bir yoludur” diye ekledi. “Tamamen sözel olmayan kişiler, konuşma yapmak için ses yansıtıcısı kullanabilirler. Ses tahtasında cümleler kurabilir, metin okuma özelliğini kullanabilir ve karakterleri veya avatarları için benzersiz bir ses oluşturabilirler.” “İhtiyaçlarımız göz ardı edilirse, işletmeler sadece bizi değil, aynı zamanda 3,4 milyar potansiyel müşteriyi oluşturan ailemizi, arkadaşlarımızı ve meslektaşlarımızı da kaybeder.” Bosch, örneğin bazı oyunların renk körü moduna sahip olduğunu söyledi. Kullanıcıların resmi görmeden ses veya hareket arayüzleri aracılığıyla etkileşimde bulunabilecekleri oyunlar da vardır; örneğin, oyun kumandanızda tepki veren bir titreşim. Uzamsal ses teknolojisi, insanların çevrimiçi alanlarda daha iyi gezinmesine yardımcı olabilir.

Daha İyi Bir Dijital Gelecek mi?

Bazı uzmanlar, meta veri deposu henüz tam olarak oluşturulmadığı için, sıfırdan tüm kullanıcılar için tasarlanabileceği konusunda umutlu. Dijital erişilebilirlik uzmanı Geoff Freed Lifewire’a bir e-posta röportajında ​​”Kapsayıcılık ve erişilebilirlik tasarımının ön saflarında yer alıyorsa, metaverse mevcut dijital deneyimlerden daha kullanışlı olabilir” dedi. Freed, sanal dünyaları mümkün olduğu kadar erişilebilir hale getirmek için halihazırda öneriler olduğunu belirtti. Dijital erişilebilirlik, Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG) ile başlar. “W”, “Web” anlamına gelse de, bu yönergelerde açıklanan ilkelerin Web dışı teknolojiler için de geçerli olduğunu söyledi. “Sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR), genişletilmiş gerçeklik (XR), oyun dünyaları ve henüz bilmediğimiz şeyleri kapsayan metaverse, Web dışı teknolojiye yalnızca birkaç örnektir.” Serbest eklendi. “Özellikle sanal dünyalar için mevcut öneriler ve yönergeler, teknoloji geliştikçe sürekli değişiyor.”

Tekerlekli sandalyede sanal gerçeklik gözlüğü takan ve gördükleriyle etkileşim kuran üniformalı bir asker.

Bir web erişilebilirlik danışmanlık firması olan Deque Systems’in erişilebilirlik ekibi lideri Glenda Sims, artırılmış gerçekliğin, bilgisayar tarafından üretilen bilgilerle geliştirilmiş gerçek dünya ortamı deneyiminin, metaverse’nin engellilere yardımcı olabilmesinin bir yolu olduğunu söyledi. e-posta Bir havaalanında müstakbel bir yolcunun örneğini verdi. Sims, “Gördüğünüz için, AR yolunuzu görüntülemek için metaverse gözlüklerinizi kullanmayı seçiyorsunuz ve bağlantılı uçuşunuza hızlı bir şekilde yürüyorsunuz” dedi. “Bu arada, kör olan başka bir yolcu, metaverse ayakkabılarıyla dokunsal sinyallerin yanı sıra kulaklıklarındaki sesli yönlendirmeyi almayı seçiyor ve güvenle bir sonraki uçuşlarına hızla geçiyorlar.”