Skip to content

Metni Hizalamak için Zorunlu Gerekçe

18 de Mayıs de 2021

Yaslama, bir sayfadaki metnin veya grafik öğelerin üst, alt, yan veya ortasının hizalanmasıdır. Tipik olarak yaslama, metnin hem sol hem de sağ kenar boşluklarına hizalanması anlamına gelir. Zorunlu yaslama, uzunluktan bağımsız olarak tüm metin satırlarının kenar boşluğundan kenar boşluğuna uzanmasına neden olur. Metnin çoğu satırı, satırların tamamen soldan sağa doğru uzanmasına neden olacak şekilde yayılmış, sıkıştırılmış veya tirelenmiş olsa da, tamamen bloklanmış bir paragraftaki son (genellikle daha kısa) son metin satırı olduğu gibi bırakılır. ve sütun boyunca gerilmeye zorlanmaz. Bu son satırı da sağ kenarda bitmeye zorlayan zorunlu gerekçelendirmede durum böyle değil. Muhtemelen en az kullanılan ve en az istenen metin hizalama seçeneğidir.

Zorunlu Gerekçelendirmenin Özellikleri

Zorunlu yaslama, bazılarının çekici bulduğu mükemmel kare veya dikdörtgen bir metin bloğu oluşturabilir. Bununla birlikte, metnin son satırı sütun genişliğinin 3 / 4’ünden azsa, kelimeler veya harfler arasına eklenen fazladan boşluk belirgin şekilde fark edilebilir ve çekici olmayabilir. Siz veya bir müşteri bu mükemmel satır sonlarında ısrar ediyorsanız, zorla gerekçelendirmeyle özellikle kötü görünen kısa metin satırlarından kaçınmak için bazı kopyalama düzenlemeleri yapmanız veya genel düzende ayarlamalar yapmanız gerekebilir. Zorunlu gerekçelendirmenin kullanımı muhtemelen bir poster, tebrik kartı veya düğün davetiyesi gibi daha az miktarda metin için veya belki de dikkatlice düzenlenebilen ve tüm satırların yayılması için dizilebilen yalnızca birkaç satırın bulunduğu bir reklam için ayrılmalıdır. kenar boşlukları arasında eşit olarak dışarı.

Tam Yaslanmış Metni Ayarlama

Düzensiz doğru veya tam gerekçelendirmeyi uygun şekilde kullanan masaüstü yayıncılığın kurallarından biri, metni hizalarken tam yaslamanın ne zaman ve nasıl kullanılacağına dair ipuçları sunar. Zorunlu gerekçelendirme olmadan veya olmadan, burada açıklanan sorunlar tüm tam olarak yaslanmış metin hizalamaları için geçerlidir. Kısaca, tam olarak gerekçelendirilmiş bir metin:

  • Görünüşte daha resmi.
  • Yazının her satırı için daha fazla karaktere izin verir.
  • Dikkatlice aralıklı veya tireli değilse, metinde göze hoş görünmeyen beyaz boşluk nehirleri oluşturabilir.
  • Genellikle kitaplarda ve haber bültenlerinde bulunur.
  • Eşit sol ve sağ kenar boşluklarıyla düzgün bir görünüm kazandırır.

Ayrıca, sonuçları kontrol etmek baskıda olduğundan daha zor olsa da, web’de yaslanmış metin hizalaması da yapabilirsiniz.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Ayı, Jacci Howard. “Metni Hizalamak için Zorunlu Gerekçe.” ThoughtCo, Mayıs. 14, 2021, thinkco.com/forced-justification-alignment-1078054.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 14 Mayıs). Metni Hizalamak için Zorunlu Gerekçe. Https://www.thoughtco.com/forced-justification-alignment-1078054 adresinden erişildi
Ayı, Jacci Howard. “Metni Hizalamak için Zorunlu Gerekçe.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/forced-justification-alignment-1078054 (18 Mayıs 2021’de erişildi).