Skip to content

Metnin İçine Görüntü Yerleştirmek için Photoshop’u Kullanma

2 de Temmuz de 2021

Bu eğitimde, metnin içine bir resim yerleştirmek için Photoshop kullanacağız. Nasıl yapılacağını öğrendikten sonra yapılması kolay bir kırpma maskesi gerektirir. Bu ekran görüntüleri için Photoshop CC 2019 kullanıldı, ancak diğer sürümlerle birlikte takip edebilmeniz gerekir. Bu makaledeki talimatlar Photoshop CC 2019 için geçerlidir.

Metnin İçine Resim Nasıl Yerleştirilir

 1. Photoshop’ta bir görüntü dosyası açın.

 2. Genellikle sağ alt tarafta bulunan Katmanlar panelinde, vurgulanması için katman adını çift tıklayın, ardından adı yazın resim.

  Photoshop'ta yeni bir katmanı yeniden adlandırmanın ekran görüntüsü.

 3. İçinde Katmanlar paneli, seçin göz simgesi görüntüyü görünmez yapmak için

  Bir katmanın Göz simgesinin vurgulandığı Photoshop ekran görüntüsü

 4. seçin Yatay Yazım aracı itibaren Araçlar panel genellikle sol tarafta bulunur, şeffaf arka plana bir kez tıklayın ve büyük harflerle bir kelime yazın. Bu eğitimde, kullanıyoruz can teli. Şimdilik, hangi yazı tipini veya boyutunu kullandığımızın bir önemi yok, çünkü bunları ilerleyen adımlarda değiştireceğiz. Ve kırpma maskesi oluştururken yazı tipinin ne renk olduğu önemli değildir.

  Metin aracının vurgulandığı bir Photoshop ekran görüntüsü

 5. Yazı tipi kalın olmalı, bu yüzden seçeceğiz pencere > Karakter, ve ile Yatay Yazım aracı seçili ve vurgulanan metin, yazı tipini Karakter paneli Arial Siyah veya başka bir büyük ve kalın yazı tipi.

  Photoshop'taki yazı tipi listesinin ekran görüntüsü.

 6. Giriş 100 puan yazı tipi boyutu metin alanında. Bir sonraki adım bunu düzelteceğinden, metniniz arka planın kenarlarından taşarsa endişelenmeyin.

  Karakter panelinin Metin Boyutu bölümünün vurgulandığı bir Photoshop ekran görüntüsü

 7. Ardından, izlemeyi ayarlamamız gerekiyor. İzleme, seçilen metindeki veya bir metin bloğundaki harfler arasındaki boşluğu ayarlar. İçinde Karakter panel, girin -150 içine İzleme metnini ayarla alan. Yine de, harfler arasındaki boşluk istediğiniz gibi olana kadar farklı sayılar yazabilirsiniz.

  • Yalnızca iki harf arasındaki boşluğu ayarlamak istiyorsanız, karakter aralığını kullanabilirsiniz. Karakter aralığını ayarlamak için iki harf arasına bir ekleme noktası yerleştirin ve Karakter Aralığı için Metrikler alanının solunda bulunan İzleme metnini ayarla alan.

  Karakter penceresindeki İzleme seçeneklerinin vurgulandığı bir Photoshop ekran görüntüsü

 8. Metin katmanı seçiliyken Katmanlar panel, seç Düzenle > Serbest dönüşüm. Bunun için klavye kısayolu Ctrl + T PC’de ve Komut + T bir Mac’te. Metni çevreleyen bir sınırlayıcı kutu olacaktır.

  Serbest Dönüştür komutunun vurgulandığı bir Photoshop ekran görüntüsü

 9. konumlandırın Işaretçi sınırlayıcı kutudaki araç, metni ölçeklendirmek için sürükleyebileceğimiz çift taraflı bir oka dönüşür. Metin saydam arka planı neredeyse doldurana kadar sağ alt köşe tutamağını aşağı ve dışa doğru sürükleyin. İsterseniz, düğmesini basılı tutarak ölçeği sınırlayabilirsiniz. Vardiya sürüklerken tuşuna basın. Ve istediğiniz yere taşımak için sınırlayıcı kutunun içine tıklayıp sürükleyebilirsiniz. Metni arka planda ortalamak için sınırlayıcı kutuyu hareket ettirin.

  Ayar tutamacının vurgulandığı Photoshop ekran görüntüsü

 10. Kırpma maskesi oluşturabilmemiz için katmanların doğru sırada olması gerekir. İçinde Katmanlar panelinde, görüntüyü ortaya çıkarmak için görüntü katmanının yanındaki kareyi seçin. göz simgesiöğesine dokunun, ardından görüntü katmanını doğrudan metin katmanının üzerine gelecek şekilde sürükleyin. Metin görüntünün arkasında kaybolacaktır.

  Katmanlar vurgulanmış olarak Photoshop'un ekran görüntüsü

 11. Görüntü katmanı seçiliyken, Katman > Kırpma Maskesi Oluştur (alt + Ctrl + G). Bu, resmi metnin içine yerleştirecektir.

  Kırpma Maskesi Oluştur komutunun vurgulandığı Photoshop ekran görüntüsü

 12. Resim katmanı seçiliyken Katmanlar paneli, seçin Hareket aracı itibaren Araçlar panel. Resmi seçin ve metnin içinde nasıl konumlandırıldığını beğenene kadar hareket ettirin.

  Taşı aracının vurgulandığı Photoshop ekran görüntüsü

 13. şimdi seçebilirsiniz Dosya > Kayıt etmek ve bitti olarak adlandırın veya bazı son rötuşlar eklemek için devam edin. Resmi daha da ilginç hale getirmek için renkli bir arka plan yapabilir, metne bir anahat ekleyebilir veya çeşitli başka efektler yapabilirsiniz.

  Görüntüyü Photoshop'ta kaydetmenin ekran görüntüsü.