Skip to content

MicroSD Kart Sorunlarını Giderme

23 de Mayıs de 2021

Dijital fotoğraf makinelerinin ilk günlerinde hafıza kartları oldukça pahalıydı ve birçok fotoğraf makinesinde fotoğrafları depolamak için dahili hafıza alanları vardı. Birkaç on yıl hızlı ileri sarın ve hafıza kartları ucuzdur ve kullanımı kolaydır. Bu, asla başarısız olmadıkları anlamına gelmez. Örneğin microSD kart sorunları yaşayabilirsiniz. Neyse ki, bu tür birçok sorunu bu basit ipuçlarıyla düzeltmek kolaydır.

Hafıza Kartları Açıklaması

Difydave / Getty Images
İlk olarak, bu küçük depolama cihazlarının hızlı bir açıklaması. Tipik olarak posta pulundan biraz daha büyük olan hafıza kartları yüzlerce veya binlerce fotoğrafı saklayabilir. Sonuç olarak, hafıza kartıyla ilgili herhangi bir sorun felaket olabilir … kimse tüm fotoğraflarını kaybetmek istemez. Günümüzde kameralarda kullanılan pek çok farklı bellek kartı türü vardır, ancak en popüler bellek kartı modeli, normalde SD olarak adlandırılan Secure Digital modelidir. SD modelinde, üç farklı boyutta hafıza kartı vardır – en büyüğü, SD; orta boy kartlar, microSD ve en küçük kartlar, miniSD. SD model kartlarda, daha fazla veri depolamanıza ve verileri daha hızlı aktarmanıza olanak tanıyan SDHC formatı dahil olmak üzere farklı formatlar da vardır. Çoğu dijital kamera SD bellek kartı boyutunu kullansa da, küçük dijital kameralar zaman zaman microSD bellek kartlarını kullanabilir. Cep telefonu kameraları da microSD kart kullanma eğilimindedir.

MicroSD Kart Sorunlarını Düzeltin

MicroSD ve microSDHC hafıza kartlarınızda sorun gidermek için bu ipuçlarını kullanın.

  • MicroSD boyutlu bir hafıza kartıyla karşılaşacağınız en büyük sorunlardan biri, hafıza kartının yanlış yerleştirilmesidir. Hafıza kartınızı sık sık bir kamera çantasına atan veya işiniz bittiğinde cebe sokan biriyseniz, muhtemelen bir noktada bu küçük kartı kaybedeceksiniz. Sert bir plastik kap veya kılıfı elinizin altında tutun ve microSD kartları daha sonra kolayca bulabilmeleri için daima içinde tutun.
  • MicroSD bellek kartınızın zaman zaman bazı fotoğraflarınızı kaydetmede başarısız olmasıyla ilgili bir sorununuz varsa, bunun bellek kartıyla hiçbir ilgisi olmayabilir. Bunun yerine, yeterli pil gücünüz olduğundan emin olun. Pil, fotoğraf kopyalama işleminin ortasında tüm gücünü tüketirse, fotoğrafı kaybedersiniz.
  • Pilin tamamen şarj olması özellikle video çekerken önemlidir çünkü kameranın videodan microSD karta veri yazması hareketsiz görüntülere göre daha uzun sürer. Düşük pil, microSD karta yazma hatasına neden olabilir.
  • Küçük bir microSD kartla, kartı daha büyük SD tipi kartlar için tasarlanmış bir kart okuma cihazıyla kullanmak için genellikle bir kılıf veya adaptöre takacaksınız. MicroSD kartı adaptöre her zaman doğru şekilde taktığınızdan emin olun. Kart sıkıca oturmazsa, adaptörü takarken gevşeyebilir, aygıtın içinde sıkışabilir ve önemli bir soruna neden olabilir.
  • Bazen microSD adaptörleri kullanırken, tüm adaptörlerin her microSD kartla uyumlu olmadığını göreceksiniz. Bu durumda, bilgisayarınız bir adaptörün takıldığını okuyabilir, ancak karttaki verilere erişemeyebilir. Böyle bir durumda kartı yeniden biçimlendirmeyin – bilgisayar sizden biçimlendirmenizi istese bile – çünkü biçimlendirme microSD karttaki tüm verileri silecektir. Sadece başka bir adaptör deneyin veya sahip olduğunuz adaptör için güncellenmiş yazılım sürücüleri olup olmadığına bakın.
  • MicroSD kartları kullanmak üzere tasarlanmış cihazların bazı microSDHC kartları okuyamayacağını unutmayın. MicroSDHC ve microSD kartlar şekil ve boyut olarak benzer olsa da, yeni microSDHC formatı her zaman microSD cihazlarla uyumlu değildir. Ayrıca, kameranız için en son donanım yazılımı sürümünü indirerek, üreticinin microSDHC için destek eklemiş olabileceğini görebilirsiniz.
  • Bir dizin veya dosyanın oluşturulamayacağını belirten bir hata mesajı alırsanız, muhtemelen microSD kartı yeniden biçimlendirmeniz gerekecektir. Ancak önce tüm dosyaları bilgisayarınıza kopyalayın. Ardından cihazı FAT32’de yeniden biçimlendirin … kartı yeniden biçimlendirmenin üzerindeki tüm verileri sileceğini unutmayın.
  • Fotoğraf dosyalarını microSD kartınızdan yanlışlıkla silerseniz, bazen veri kurtarma hizmetlerini veya veri kurtarma yazılımını kullanarak dosyaları kurtarabilirsiniz. En iyi başarı şansı için kazara silme işleminden sonra mümkün olduğunca çabuk veri kurtarmayı denediğinizden emin olun.