Skip to content

Microsoft Access ile Dinamik Web Sayfaları Oluşturma

26 de Mayıs de 2021

Veritabanını açın

Son eğitimimizde, bir Access veritabanında depolanan verilerden statik bir web sayfası oluşturma sürecinden geçtik. Web sayfalarını yayınlamanın bu basit yöntemi, aylık rapor gibi bir veritabanının “anlık görüntüsünü” istediğimiz veya verilerin nadiren değiştiği ortamlar için yeterliydi. Bununla birlikte, birçok veritabanı ortamında, veriler sık ​​sık değişir ve web kullanıcılarına bir fare tıklamasıyla güncel bilgiler sunmamız gerekir. Veritabanımıza bağlanan dinamik bir sunucu tarafından oluşturulmuş HTML sayfası oluşturmak için Microsoft’un Active Server Pages (ASP) teknolojisini kullanarak bu gereksinimleri karşılayabiliriz. Bir kullanıcı bir ASP sayfasından bilgi istediğinde, web sunucusu ASP’nin içerdiği talimatları okur, buna göre temel alınan veritabanına erişir ve ardından istenen bilgileri içeren bir HTML sayfası oluşturur ve bunu kullanıcıya döndürür. Dinamik web sayfalarının sınırlamalarından biri, statik web sayfası eğitimimizde yaptığımız gibi raporları dağıtmak için kullanılamamasıdır. Yalnızca tabloları, sorguları ve formları görüntülemek için kullanılabilirler. Bu örnekte, web kullanıcılarımız için en güncel ürün kataloğu oluşturalım. Örneğimizin amaçları doğrultusunda, Northwind örnek veritabanını ve Microsoft Access 2000’i bir kez daha kullanacağız.

Yayınlamak İstediğiniz Öğeyi Açın

Yayınlamak istediğiniz öğeyi açın

Veritabanı ana menüsünü gördüğünüzde, Tablolar alt menü. Çift tıklayın Ürün:% s tabloya giriş.

İhracat İşlemine Başlayın

Aşağı çekin Dosya menüsü ve seçin Dışa aktarma seçeneği.

Dosya Adı Oluşturun

Bu noktada, dosyanız için bir ad sağlamanız gerekir. Ürünlerimiz diyeceğiz. Ayrıca, dosyanızı yayınlama yolunu bulmak için dosya tarayıcısını kullanmalısınız. Bu, web sunucunuza bağlı olacaktır. IIS için varsayılan yol Inetpub wwwroot. Bu adımı tamamladıktan sonra, Hepsini kaydet buton. Microsoft ASP Çıktı Seçenekleri iletişim kutusu, ASP’lerinizin ayrıntılarını belirtmenize olanak tanır. İlk olarak, biçimlendirme sağlamak için bir şablon seçebilirsiniz. Bazı örnek şablonlar dizinde saklanır Program Dosyaları Microsoft Office Şablonlar 1033 . Kullanacağız Basit Layout.htm bu örnekte. Bir sonraki giriş Veri Kaynağı Adıdır. Buraya girdiğiniz değeri hatırlamak önemlidir – bu, sunucunun veritabanına erişmek için kullandığı bağlantıyı tanımlar. Burada herhangi bir adı kullanabilirsiniz; bağlantıyı birkaç dakika içinde kuracağız. Veri Kaynağımızı arayalım Kuzey Rüzgarı. İletişim kutumuzun son bölümü, ASP için URL ve zaman aşımı değerlerini belirtmemize olanak tanır. URL, ASP’mize İnternet üzerinden erişme yöntemidir. Buraya 5. adımda seçtiğiniz dosya adı ve yoluna karşılık gelen bir değer girmelisiniz. Dosyayı wwwroot dizinine yerleştirdiyseniz, URL değeri şu şekildedir: http://yourhost.com/Products.asp, barındırıcınız makinenizin adıdır (ör. databases.hayateli.com veya www.foo.com). Zaman aşımı değeri, boşta olan bir kullanıcı için bir bağlantının ne kadar süre açık kalacağını belirlemenize olanak tanır. Beş dakika iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Dosya ‘yı kaydet

Tıkla TAMAM MI düğmesi ve ASP dosyanız belirttiğiniz yola kaydedilecektir. Sayfaya şimdi erişmeye çalışırsanız, bir ODBC hata mesajı alırsınız. Bunun nedeni, veri kaynağını henüz tanımlamamış olmamız ve web sunucusunun veritabanını bulamamasıdır.

ODBC Veri Kaynağı Kontrol Panelini açın

Bunu yapma işlemi, işletim sisteminize bağlı olarak biraz farklılık gösterir. Tüm işletim sistemleri için tıklayın Başlat, Ayarlar ve sonra Kontrol Paneli. Windows 95 veya 98 kullanıyorsanız, ODBC (32 bit) simgesi. Windows NT’de, ODBC simgesi. Windows 2000 kullanıyorsanız, çift tıklayın Yönetim araçları ve ardından çift tıklayın Veri Kaynakları (ODBC) simgesi.

Yeni Bir Veri Kaynağı Ekleyin

İlk önce, Sistem DSN kontrol paneli iletişim kutusunun üstündeki sekmesi. Ardından, Ekle Yeni bir Veri Kaynağı yapılandırma sürecini başlatmak için düğmesine basın.

Sürücüyü Seçin

Dilinize uygun Microsoft Access sürücüsünü seçin ve ardından Bitiş Devam etmek için düğmesine basın.

Veri Kaynağını Yapılandırın

Ortaya çıkan iletişim kutusunda Veri Kaynağı Adını girin. 6. Adımda yaptığınız gibi girmeniz zorunludur, aksi takdirde bağlantı düzgün çalışmayabilir. Gelecekte referans olması için buraya Veri Kaynağının bir açıklamasını da girebilirsiniz.

Veritabanını seçin

Microsoft Access'te Bitmiş Ürün

Tıkla Seçiniz düğmesine basın ve ardından erişmek istediğiniz veritabanı dosyasına göz atmak için dosya gezinme penceresini kullanın. Varsayılan kurulumla ayarladıysanız, yol şu şekilde olmalıdır: Program Dosyaları Microsoft Office Örnekler Northwind.mdb. Tıkla TAMAM MI gezinti penceresindeki düğmesine ve ardından TAMAM MI ODBC kurulum penceresindeki düğmesine tıklayın. Son olarak, TAMAM MI Veri Kaynağı Yönetimi penceresindeki düğmesine tıklayın. Aktif Sunucu Sayfanızın düzgün çalıştığını doğrulamak için tarayıcınızı kullanın. Yukarıdaki ekran görüntüsü gibi bir şey görmelisiniz.