Skip to content

Microsoft.directx.direct3d.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

25 de Ocak de 2023

Microsoft.directx.direct3d.dll sorunları, şu veya bu şekilde Microsoft DirectX ile ilgili bir sorundan kaynaklanır. Microsoft.directx.direct3d.dll dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX, çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, bu dosyayla ilgili DLL hataları genellikle yalnızca bu programları kullanırken ortaya çıkar. Windows 98’den beri Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi biri, microsoft.directx.direct3d.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahildir.

Microsoft.directx.direct3d.dll Hataları

Bu hataların bilgisayarınızda görünmesinin birkaç yolu vardır. İşte daha yaygın olanlardan bazıları:

  • Microsoft.directx.direct3d.dll bulunamadı. Yeniden yüklemek, bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.
  • microsoft.directx.direct3d.dll dosyası eksik
  • Microsoft.directx.direct3d.DLL Bulunamadı
  • microsoft.directx.direct3d.dll dosyası bulunamadı

Microsoft.directx.direct3d.dll hatasının bağlamını tanımak, sorunun nasıl çözüleceğini bilmenin önemli bir parçasıdır. Bu hata mesajları, Microsoft DirectX kullanan herhangi bir program için geçerli olabilir, ancak genellikle bir video oyunu ilk başladığında görülürler.

Microsoft.directx.direct3d.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

Bu DLL dosyasını herhangi bir “DLL indirme sitesinden” tek tek indirmeyin. DLL’leri bu şekilde indirmenin asla iyi bir fikir olmamasının birkaç nedeni vardır. DLL dosyasını zaten indirdiyseniz, onu koyduğunuz yerden kaldırın ve bu adımlarla devam edin.

  1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. Microsoft.directx.direct3d.dll hatası bir tesadüf olabilir ve basit bir yeniden başlatma, onu tamamen temizleyebilir.

  2. Microsoft DirectX’in en son sürümünü yükleyin. Muhtemelen, en son sürüme yükseltmek “bulunamadı” hatasını düzeltecektir. Aynı DirectX yükleme programı, Windows’un tüm sürümleriyle çalışır ve eksik DirectX dosyalarının yerini alır. Microsoft, sürüm numarasını veya harfini güncellemeden sık sık DirectX güncellemeleri yayınlar, bu nedenle en son sürümü yüklediğinizden emin olun. serbest bırakmak sürümünüz teknik olarak aynı olsa bile.

  3. Microsoft’un en son DirectX sürümünün hatayı düzeltmediğini varsayarsak, oyun veya uygulama DVD’nizde veya CD’nizde bir DirectX yükleme programı arayın. Yazılım geliştiriciler, oyunlarında veya programlarında DirectX kullanılıyorsa, bazen yükleme diskine DirectX’in bir kopyasını ekler. Sık olmamakla birlikte bazen bu sürüm program için Microsoft’un sunduğu en son sürümden daha uygundur.

  4. Oyunu veya yazılım programını kaldırıp yeniden yükleyin. Programdaki microsoft.directx.direct3d.dll ile çalışan dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yüklemek sorunu çözebilir.

  5. microsoft.directx.direct3d.dll dosyasını en son DirectX yazılım paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki sorun giderme adımları hatayı çözmediyse, DLL dosyasını DirectX indirilebilir paketinden tek tek çıkarmayı deneyin.

  6. Video kartınız için sürücüleri güncelleyin. En yaygın çözüm olmasa da bazı durumlarda bilgisayarınızdaki video kartı sürücülerini güncellemek bu DirectX sorununu düzeltebilir.

Daha Fazla Yardıma mı ihtiyacınız var?

Bu sorunu kendiniz çözmekle ilgilenmiyorsanız, bkz. Bilgisayarımı Nasıl Onarırım? destek seçeneklerinizin tam listesi ve ayrıca onarım maliyetlerini hesaplama, dosyalarınızı çıkarma, bir onarım servisi seçme ve çok daha fazlası gibi yol boyunca her konuda yardım için.