Skip to content

Microsoft.directx.directdraw.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

19 de Ekim de 2022

Microsoft.directx.directdraw.dll sorunlarına şu veya bu şekilde Microsoft DirectX DirectDraw ile ilgili bir sorun neden olur. Bu DLL dosyası, DirectX yazılım koleksiyonunda bulunan birçok dosyadan biridir. DirectX, çoğu Windows tabanlı oyun ve gelişmiş grafik programı tarafından kullanıldığından, bu hatalar genellikle yalnızca bu programları kullanırken ortaya çıkar. Windows 98’den bu yana Microsoft’un işletim sistemlerinden herhangi biri microsoft.directx.directdraw.dll ve diğer DirectX sorunlarından etkilenebilir. Buna Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP ve Windows 2000 dahildir.

Microsoft.directx.directdraw.dll Hataları

Microsoft.directx.directdraw.dll hatalarının bilgisayarınızda görünmesinin birkaç yolu vardır. İşte microsoft.directx.directdraw.dll hatalarını görebileceğiniz daha yaygın yollardan birkaçı:

 • Microsoft.directx.directdraw.dll bulunamadı. Yeniden yüklemek bunu düzeltmeye yardımcı olabilir.
 • microsoft.directx.directdraw.dll dosyası eksik
 • Microsoft.directx.directdraw.DLL Bulunamadı
 • Dosya microsoft.directx.directdraw.dll bulunamadı

Bu hata mesajları genellikle video oyunlarında görülür ancak Microsoft DirectX kullanan herhangi bir program için geçerli olabilir. Hata, oyun sırasında (veya yazılım programını kullanırken) herhangi bir noktada görünebilir, ancak büyük olasılıkla başlatma sırasında göreceksiniz.

Microsoft.directx.directdraw.dll Hataları Nasıl Düzeltilir

microsoft.directx.directdraw.dll DLL dosyasını herhangi bir “DLL indirme sitesinden” tek tek indirmeyin. Bunun gibi DLL’leri indirmenin asla iyi bir fikir olmamasının birkaç nedeni vardır. Bunu zaten yaptıysanız, dosyayı koyduğunuz yerden kaldırın ve bu adımlarla devam edin.

 1. Henüz yapmadıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın. microsoft.directx.directdraw.dll hatası bir tesadüf olabilir ve basit bir yeniden başlatma bunu tamamen temizleyebilir.

 2. Microsoft DirectX’in en son sürümünü yükleyin. Büyük olasılıkla, en son sürüme yükseltme “bulunamadı” hatasını düzeltecektir.

  Microsoft genellikle sürüm numarasını veya harfini güncellemeden DirectX güncellemeleri yayınlar, bu nedenle en son sürümü yüklediğinizden emin olun. serbest bırakmak sürümünüz teknik olarak aynı olsa bile.

 3. Microsoft’un en son DirectX sürümünün microsoft.directx.directdraw.dll hatasını düzeltmediğini varsayarak, oyununuzda veya uygulama DVD’nizde veya CD’nizde bir DirectX yükleme programı arayın. Bazen yazılım geliştiriciler, oyunları veya programları DirectX kullanıyorsa, kurulum diskine bunun bir kopyasını ekler. Çoğu zaman olmasa da bazen, diskte bulunan sürüm programa çevrimiçi olarak sunulan en son sürümden daha uygundur.

 4. Oyunu veya yazılım programını kaldırın ve yeniden yükleyin. Bu DLL dosyasıyla çalışan programdaki dosyalara bir şey olmuş olabilir ve yeniden yükleme hile yapabilir.

 5. microsoft.directx.directdraw.dll dosyasını en son DirectX yazılım paketinden geri yükleyin. Yukarıdaki sorun giderme adımları hatanızı çözmede işe yaramadıysa, DLL dosyasını DirectX indirilebilir paketinden tek tek çıkarmayı deneyin.

 6. Video kartınızın sürücülerini güncelleyin. Bu özel DLL dosyası, grafikleri işlerken kullanılan bir 2D API olan DirectDraw ile ilgilidir. Video kartı sürücüsünün adreslenmesi bu DirectX sorununu düzeltebilir.