Skip to content

Microsoft Edge’de Ekran Görüntüsü Nasıl Yapılır?

3 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Üç noktayı seçin Daha fazla menü > Daha fazla araç > Geliştirici araçları. Üç nokta simgesine tıklayın > Çalıştır komutu > “ekran görüntüsü” yazın.
 • Bir tür seçin: Alan ekran görüntüsü, Tam boyutlu ekran görüntüsü, düğüm ekran görüntüsü veya ekran görüntüsü.

Bu makalede, geliştirici araçlarının içine yerleştirilmiş gizli bir yardımcı program kullanılarak Microsoft Edge’de nasıl ekran görüntüsü alınacağı açıklanmaktadır.

Edge’de Bir Web Sayfasının Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır

Tüm ekran yakalama yazılımları kaydırılabilir içerikle temiz bir iş yapmadığından, tarayıcının kendisinden web sayfalarının tam sayfa ekran görüntülerini alma yeteneği çok değerlidir. Tam sayfa ekran görüntüleri ve diğer üç tür ekran görüntüsü almak için Edge’deki Geliştirici araçlarını kullanabilirsiniz. Tarayıcı, görüntü dosyalarını bilgisayarınızdaki varsayılan indirme klasörüne kaydeder veya sizden belirli bir konum ister.

 1. basın F12 anahtar veya Ctrl + Üst Karakter + I açmak için Windows’ta klavyenizde Geliştirici araçları Microsoft Edge’de. macOS kullanıcıları şunları kullanmalıdır: Komut + Seçenek + I klavye kısayolu. Geliştirici araçlarına Edge araç çubuğundan da erişebilirsiniz. Üç noktayı seçin Daha > Daha fazla araç > Geliştirici araçları.

 2. Geliştirici araçları panelinde, sağ üstteki üç noktalı üç nokta simgesini seçin. DevTools’u özelleştirin ve kontrol edin.

  Microsoft Edge'de Aç Özelleştirme ve Kontrol DevTools menüsünün altındaki Çalıştır komutu.

 3. Seç Çalıştır komutu (veya basın Ctrl + Üst Karakter + P) dikey menüden.

 4. Dört olası komutu görüntülemek için Çalıştır komut paneline “ekran görüntüsü” yazın. Bu dört komut, web sayfasının yakalamak istediğiniz bölümünü seçmenize yardımcı olur.

  Microsoft Edge'in geliştirici araçları bölümündeki ekran görüntüsü seçenekleri.

 5. Seç Yakalama alanı ekran görüntüsü Belirli bir alanın ekran görüntüsünü almak için komutlar listesinden. Ekran görüntüsünün ana hatlarını sol tıklayıp çizmek için artı işaretini kullanın. (Koyu griye döndüğünü size göstermek için bir bölümü vurguladık, ancak açıkçası istediğiniz bölümü vurgulayacaksınız.)

  Microsoft Edge'de ekran görüntüsü olarak yakalanan vurgulanmış bir alan.

 6. Seç Tam boyutlu ekran görüntüsü yakalayın tam boyutlu bir ekran görüntüsü almak için komutlar listesinden. Bu, ekranda olmayan kaydırılabilir içerik de dahil olmak üzere tüm web sayfasını yakalar.

 7. Seç Düğüm ekran görüntüsünü yakala Dev Tools’ta seçilen bir HTML Düğümünü yakalamak için komutlar listesinden Elementler sekme. Ayrıca seçilen düğüme sağ tıklayıp Düğüm ekran görüntüsünü yakala’yı seçebilirsiniz. Örneğin, “başlık sınıfını” seçin ve web sayfasının başlığını yakalayın.

  Microsoft Edge'de vurgulanan düğüm ekran görüntüsü menü öğesini yakalayın.

 8. Seç Ekran görüntüsü yakala Etkin görünümün ekran görüntüsünü almak için komutlar listesinden. Bu, tarayıcının içinde görünen ve kaydırılabilir ancak görünmez alanı içermeyen alandır.

İpucu:

Chrome ve Edge gibi Chromium tarayıcıları, diğer cihazları ve ekran çözünürlüklerini taklit etmenize de olanak tanır. Ayrıca bu özelliği ve ekran görüntüsü komutlarını kullanabilir ve belirli bir cihazda bir web sayfasının nasıl görüneceğini yakalayabilirsiniz.

Seç Cihaz öykünmesini aç/kapat Geliştirici araçları araç çubuğunda (veya Ctrl + Üst Karakter + M).