Skip to content

Microsoft Edge’de Önbellek Nasıl Temizlenir

17 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • basın üç nokta simgesi sağ üstte. git Ayarlar > Gizlilik… > Neyin temizleneceğini seçin. Verileri ve zaman aralığını seçin. Basın Şimdi Temizle.
 • Kapatıldığında temizlemek için, üç nokta simgesi sağ üstte. Seç Ayarlar > Gizlilik… > Seç… her seferinde temizle… > Neyin temizleneceğini seçin.

Bu makale, Microsoft Edge Windows web tarayıcısındaki web sayfalarından önbelleğe alınmış verilerin tarayıcıdan her çıktığınızda hem manuel hem de otomatik olarak nasıl temizleneceğini açıklar. Talimatlar, Windows 10 işletim sistemindeki Microsoft Edge sürüm 81 için geçerlidir.

Önbellek Nasıl Temizlenir

Microsoft Edge’de önbelleği temizlemek için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Microsoft Edge’i açın.

 2. Seç Ayarlar ve Daha (üç noktaya benzeyen simge).

 3. Seç Ayarlar.

  Ayarlar seçeneğinin vurgulandığı bir Microsoft Edge ekran görüntüsü

 4. İçinde Ayarlar kenar çubuğu, seç Gizlilik ve hizmetler.

 5. Altında Tarama verilerini temizle, seç Neyin temizleneceğini seçin.

 6. İçinde Tarama verilerini temizle, tarama geçmişi, tanımlama bilgileri ve parolalar gibi önbellekten temizlemek istediğiniz her veri türü için onay kutusunu seçin.

 7. itibaren Zaman aralığı listesinde, Microsoft Edge’in önbelleği ne kadar geriye boşaltacağını seçin (örneğin, son bir saat, son yedi gün veya tüm zamanlar için her şey).

 8. Seç Şimdi Temizle.

Tarayıcı Penceresini Kapattığınızda Önbelleği Temizleme

Ayrıca Microsoft Edge’i tarayıcı penceresini her kapattığınızda önbelleği otomatik olarak temizleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Microsoft Edge’i açın.

 2. Seç Ayarlar ve Daha.

  Daha Fazla simgesinin vurgulandığı bir Microsoft Edge ekran görüntüsü

 3. Seç Ayarlar.

  Ayarlar seçeneğinin vurgulandığı bir Microsoft Edge ekran görüntüsü

 4. Ayarlar kenar çubuğunda, Gizlilik ve hizmetler.

 5. Altında Tarama verilerini temizle, seç Tarayıcıyı her kapattığınızda nelerin temizleneceğini seçin.

  Edge'in Gizlilik ve Hizmetler ayarlarının ekran görüntüsü "Tarayıcıyı her kapattığınızda nelerin temizleneceğini seçin" seçenek vurgulandı

 6. İçinde Kapatıldığında tarama verilerini temizle, bir tarayıcı penceresini kapattığınızda temizlemek istediğiniz her önbelleğin yanındaki seçeneği seçin.

  Geçiş anahtarları vurgulanmış olarak Edge'de Kapatıldığında Tarama Verilerini Temizle ekranının ekran görüntüsü

 7. Kapat Ayarlar Microsoft Edge’deki sekme.

Önbelleği Temizlemek için Nedenler

Önbellek, siz web’de gezinirken Microsoft Edge’in bulup kaydettiği öğelerden oluşur. Web siteleri verilerini düzenli olarak değiştirebilir ve değiştirebilir, bu nedenle önbelleğinizdekilerin güncelliğini yitirmiş olma ihtimali vardır. Microsoft Edge bu güncel olmayan bilgileri yüklediğinde, ziyaret ettiğiniz web sitelerinden en güncel bilgileri görmezsiniz. Benzer şekilde, bir web sayfasının önbelleğe alınmış bir sürümü bir form içerebilir. Bir formu doldurmaya çalışıyor ancak sorun yaşıyorsanız, önbelleği temizleyip tekrar deneyin. Ayrıca, bir web sitesinin çalıştığı sunucu donanımı yükseltildiğinde veya güvenlik yapılandırması değiştiğinde, sitenin önbelleğe alınmış bir sürümünde oturum açamayabilir veya medya görüntüleme veya satın alma gibi mevcut özelliklere erişemeyebilirsiniz. Sonunda – ve beklediğinizden daha sık – önbellek anlaşılmaz bir şekilde bozulur. Bu olduğunda, teşhis edilmesi zor her türlü sorun ortaya çıkar. Microsoft Edge ile sorun yaşıyorsanız ve sorunu tam olarak belirleyemiyorsanız, önbelleği temizlemek yardımcı olabilir.