Skip to content

Microsoft Edge’de Tam Ekran Okuyucu Nasıl Kullanılır

31 de Mayıs de 2021

Çoğu web sitesi, sizi sayfada ilgilendiğiniz şeylerden uzaklaştırabilecek reklamlar ve video klipler gibi çeşitli içerik türleri ile doludur. Microsoft Edge’deki Sürükleyici Okuyucu özelliği (eski adıyla Okuma Görünümü), istenmeyen dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak yalnızca görmek istediklerinizi oluşturur. Microsoft Edge web tarayıcısında Tam Ekran Okuyucuyu nasıl etkinleştireceğinizi öğrenin. Bu makaledeki talimatlar, Windows 10 işletim sisteminde Microsoft Edge 81.0 ve daha yeni sürümleri için geçerlidir.

Tam Ekran Okuyucu Nasıl Açılır

Tam Ekran Okuyucu etkin olduğunda, okuduğunuz içeriği tarayıcıda odak noktası yapar. Microsoft Edge’de Tam Ekran Okuyucuya geçmek için aşağıdaki adımları tamamlayın: Tam Ekran Okuyucu beklendiği gibi yalnızca özelliği destekleyen web sitelerinde çalışır.

 1. Microsoft Edge’i açın.

 2. Haber sitesi gibi okumak istediğiniz içeriğe sahip bir web sitesine gidin.

 3. seçin Sürükleyici Okuyucu Adres çubuğunun sağ tarafında, üzerinde hoparlör bulunan bir kitap gibi görünen simge. Alternatif olarak, klavye kısayolunu kullanın Ctrl+Vardiya+$. Simge eksikse veya griyse, web sayfası Tam Ekran Okuyucu özelliğini desteklemiyor.

 4. seçin Sürükleyici Okuyucu simgesine tekrar basın (veya Ctrl+Vardiya+$) Tam Ekran Okuyucuyu kapatmak için.

Bu özelliği kullanırken, Sürükleyici Okuyucu simgesi maviye döner ve Microsoft Edge, okunabilirliğini artırmak için web sayfasını yeniden biçimlendirir ve gezinme öğelerini kaldırır. Sayfa, pencereye sığacak şekilde biçimlendirilir ve grafikler, görüntüyü açıklayan bir simge ve alternatif metinle değiştirilir. Tam Ekran Okuyucunun web sayfasını size okumasını sağlamak için, imleci tarayıcı penceresinin üstüne getirin veya sayfada herhangi bir yere sağ tıklayın ve ardından Yüksek sesle oku.

Tam Ekran Okuyucu Ayarları Nasıl Değiştirilir

Daha iyi bir deneyim sağlamak için bazı Tam Ekran Okuyucu ayarlarını değiştirebilirsiniz. Ayarları özelleştirmek için Tam Ekran Okuyucu açıkken aşağıdaki adımları tamamlayın:

 1. Tam Ekran Okuyucu ayarlarını görüntülemek için sayfanın üst kısmına gelin.

  Tam Ekran Okuyucu kontrollerinin vurgulandığı Edge ekran görüntüsü

 2. git Metin tercihleri, ardından hareket ettirin Yazı Boyutu yazı tipi boyutunu büyütmek veya küçültmek için kaydırıcıyı kullanın. Metin aralığını da ayarlayabilirsiniz. Altında Sayfa temaları, daha kolay okumak için bir arka plan rengi seçin.

  Metin Boyutu kaydırıcısının vurgulandığı Edge'in ekran görüntüsü

 3. git Okuma tercihleri, ardından Çizgi odak Bir seferde bir, üç veya beş satıra odaklanmanıza yardımcı olacak ayar.

  Line Focus ayarları vurgulanmış olarak Edge'in ekran görüntüsü

 4. git Dilbilgisi araçları, sonra aç heceler kelimeleri hecelere bölmek. Ayrıca sayfadaki isimleri, fiilleri ve sıfatları renkle kodlayabilirsiniz.

  Heceler seçeneği vurgulanmış olarak Edge'in Sürükleyici Okuyucusundaki Dilbilgisi Araçları seçeneklerinin ekran görüntüsü

 5. Tam Ekran Okuyucu ayarlarını özelleştirmeyi bitirdiğinizde, okumaya devam etmek için sayfayı seçin.