Skip to content

Microsoft Office’te Klavye Kısayolları Oluşturun veya Yeniden Atayın

20 de Mayıs de 2021

Microsoft Office’te çok zaman geçiriyorsanız, kendi klavye kısayollarınızı özelleştirerek zaman kazanabilirsiniz. Klavye kısayolları, Microsoft Office’te çalışma şeklinizi kolaylaştırmanın yalnızca bir yoludur, ancak özellikle sık kullandığınız görevler için büyük bir fark yaratabilirler. Kısayol atamaları, bulunduğunuz işletim sistemine ve yüklediğiniz Microsoft Office sürümüne bağlı olarak değişebilir.

Klavye Kısayolları Nasıl Özelleştirilir

Bir klavye kısayolunun gerçekte nasıl değiştirileceğine bakmadan önce, uygun pencereyi açalım:

 1. Word gibi bir Microsoft Office programını açın.

 2. Şu yöne rotayı ayarla Dosya > Seçenekler o programın seçenekler penceresini açmak için Kelime Seçenekleri MS Word’de.

 3. Şeridi Özelleştir soldan seçenek.

 4. Seç Özelleştirmek… o ekranın alt kısmındaki düğmesinin yanında Klavye kısayolları:.

‘Kısayol Tuşları’ Oluşturma

Klavyeyi Özelleştir penceresi, Microsoft Word’de (veya açtığınız diğer MS Office programında) kullanılan kısayol tuşlarını nasıl kontrol edebileceğinizdir. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçin: Kategoriler: bölümüne gidin ve ardından kısayol tuşu için bir eylem seçin. Komutlar: alan. Örneğin, Microsoft Word’de yeni bir belge açmak için kullanılan kısayol tuşunu değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Seç Dosya Sekmesi -den Kategoriler: Bölüm.

 2. Seçiniz DosyaAçık sağ bölmeden Komutlar: Bölüm. Varsayılan kısayol tuşlarından biri (Ctrl+F12) burada gösterilir Mevcut anahtar: kutusu, ancak yanında Yeni kısayol tuşuna basın: metin kutusu, bu belirli komut için yeni bir kısayol tuşu tanımlayabileceğiniz yerdir.

 3. Bu metin kutusunu seçin ve ardından kullanmak istediğiniz kısayolu girin. Gibi harfler yazmak yerine Ctrl, sadece klavyenizdeki o tuşa basın. Başka bir deyişle, kısayol tuşlarına gerçekten kullanıyormuşsunuz gibi basın ve program bunları otomatik olarak algılayacak ve uygun metni girecektir. Örneğin, Ctrl+Alt+Vardiya+Ö Word’de belgeleri açmak için bu yeni kısayolu kullanmak istiyorsanız tuşları.

 4. Göreceksin Şu anda atanan kişi: cümle altında görünür Mevcut anahtarlar: tuşlara bastıktan sonra alan. Diyorsa [unassigned], o zaman bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Aksi takdirde, girdiğiniz kısayol tuşu zaten farklı bir komuta atanmıştır; bu, aynı kısayol tuşunu bu yeni komuta atarsanız, orijinal komutun artık bu kısayolla çalışmayacağı anlamına gelir.

 5. Seç Atamak Yeni klavye kısayolunun seçtiğiniz komuta uygulanmasını sağlamak için.

 6. Artık ayarlar ve seçeneklerle ilgili tüm açık pencereleri kapatabilirsiniz.

Ek İpuçları

 • Yukarıdaki ilk talimat kümesindeki 4. Adıma dönerek özel ve yerleşik klavye kısayollarını kaldırabilirsiniz. Şöyle Klavyeyi Özelleştir penceresinden bir kısayol tuşu seçin Mevcut anahtarlar: kutusunu kullanın ve Kaldırmak silmek için düğmesine basın.
 • Çok fazla özel klavye kısayolu ayarlamak kafa karıştırıcı olabilir. Kendilerine atanmış bir kısayolu olmayan işlevler için bunları tutumlu bir şekilde oluşturun. Sık kullandığınız görevler için klavye kısayollarını yeniden atama veya oluşturma yöntemini ayırın.
 • Tüm orijinal kısayol tuşlarını geri yüklemenin en hızlı yolu, Klavyeyi Özelleştir yukarıda belirtilen ekran. Kullan Hepsini sıfırla… Tüm kısayol tuşlarını varsayılan orijinal ayarlarına sıfırlamak için düğmesine basın.
 • Programın varsayılan klavye kısayollarını tek bir yerde görüntülemek için Yardım sağ üst köşeye gidin ve ardından kullanıyorsanız yeniden seçin. Kurdele Menü. Aramak Kısayollar ve Microsoft’un klavye kısayolları listesini görmek için Word gibi ilgilendiğiniz programı bulun.