Skip to content

Microsoft Paint 3D nedir?

6 de Mayıs de 2021

Paint 3D, hem temel hem de gelişmiş sanat araçlarını içeren ücretsiz bir Microsoft programıdır ve yalnızca Windows 10’da mevcuttur. Benzersiz 2B sanat oluşturmak için yalnızca fırçaları, şekilleri, metinleri ve efektleri kullanmanın yanı sıra, 3B de oluşturabilirsiniz. nesneler. Araçlara herhangi bir deneyim düzeyindeki kullanıcılar için kolayca erişilebilir (yani, Paint 3D’yi nasıl kullanacağınızı bilmek için 3D tasarım konusunda uzman olmanıza gerek yoktur). Ayrıca, bir 2D program olarak mükemmel bir şekilde işlevseldir ve yalnızca daha gelişmiş özellikler ve güncellenmiş bir kullanıcı arayüzü ile klasik Paint programına çok benzer şekilde çalışır. Paint 3D uygulaması, eski Paint programının yerine geçer.

Paint 3D Nasıl İndirilir

Paint 3D uygulaması yalnızca Windows 10 işletim sisteminde mevcuttur. Paint 3D indirme sayfasını ziyaret edin ve Almak Microsoft Store’u başlatmak ve ardından Almak indirip kurmak için bir kez daha. Programı arayarak Başlat menüsünden açabilirsiniz. boya 3d.

Windows 10 veya Windows işletim sisteminiz yoksa indirebileceğiniz başka ücretsiz 3B yazılım programları da vardır.

Microsoft Paint 3D Özellikleri

Paint 3D, orijinal Paint uygulamasında bulunan birçok özelliği benimser, ancak aynı zamanda programda kendi dönüşünü, özellikle de 3D nesneler oluşturma becerisini içerir. İşte özelliklerinden bazıları:

 • Çok sayıda sanat aracı: bir işaretleyici, kaligrafi kalemi, yağ fırçası, sulu boya fırçası, kurşun kalem, silgi, mum boya, piksel kalem, sprey kutusu ve doldurma aracı. Bunlardan herhangi biri istediğiniz herhangi bir renk olabilir ve her birinin çizgi kalınlığını ve opaklığı seçmek gibi kendi seçenekleri vardır.
 • Erkek, kadın, köpek, kedi ve balık gibi doğrudan tuvale aktarabileceğiniz temel modeller dahildir.
 • Renklerden örnek alınabilir. Damlalık tuval üzerindeki mevcut renklere göre kolay seçim için araç ve rengin onaltılık değerini girerek manuel olarak da seçebilirsiniz.
 • Paint 3D Bir görüntüyü kırpmak için bir kırpma aracı içerir.
 • Yazılım, doğrudan bir 3B model üzerine yerleştirilebilecek çıkartmalar, dokular ve şekiller eklemenizi sağlar. Görüntü dosyalarından kendi Paint 3D çıkartmalarınızı da yapabilirsiniz.
 • 2B nesneler, yalnızca yerleşik araçlar kullanılarak 3B nesnelere “dönüştürülebilir”.
 • 3D modunda, aydınlatma konumu, kullanımı kolay Hafif tekerlek aracı.
 • Paint 3D’de hem 2D hem de 3D metin kullanılabilir.
 • Kil, su, stratus ve şekerleme efekti gibi tüm tuval sahnesini hızla değiştirmek için çeşitli efektler desteklenir.
 • Paint 3D, bir görüntüyü hızlı bir şekilde dikey veya yatay olarak çevirmenin yanı sıra yerinde döndürmeyi ve 3D alanda hareket ettirmeyi destekler.
 • Tüm tuval boyutu, hızlı değişiklikler için yüzdeye göre veya belirli değişiklikler için piksele göre yeniden boyutlandırılabilir.
 • PNG ve JPG gibi Paint 3D’de normal görüntü dosyalarını, ayrıca 3MF, FBX, STL, PLY, OBJ ve GLB dosyalarını da açabilirsiniz.
 • Bir görüntü 2B formatında veya 3B formatında kaydedilebilir.
 • Değişiklik yapmak için düzenleme işleminin geçmişinde ileri ve geri gidebilir, ayrıca kaydedilen her değişikliği bir MP4 videoya aktarabilir ve projenin ömrü boyunca nelerin dahil olduğunu gösterebilirsiniz.

Microsoft Paint’e Ne Oldu?

Windows 10'da Microsoft Paint ekran görüntüsü

Microsoft Paint, 1985 yılında piyasaya sürülen Windows 1.0’dan beri Windows’a dahil edilen 3D olmayan grafik düzenleyicidir. ZSoft’un PC Paintbrush adlı bir programına dayanan bu ikonik program, temel resim düzenleme araçlarını ve çizim araçlarını destekler. Henüz Windows 10’dan kaldırılmadı, ancak 2017’nin ortalarında “amortismana tabi tutuldu” durumu aldı, bu da artık Microsoft tarafından aktif olarak sürdürülmediği ve büyük olasılıkla Windows 10’un gelecekteki bir güncellemesinde kaldırılacağı anlamına geliyor. Arayarak boyama programı boya Başlat menüsünde veya çalıştırarak mspaint bir komut satırı arabirimi aracılığıyla.