Skip to content

Microsoft Publisher’da Taşma Payları Ayarlama

26 de Mayıs de 2021

Kanama Ödeneği Nedir?

Bir sayfa tasarımında taşan bir nesne, belgenin kenarına kadar uzanır. Bir fotoğraf, illüstrasyon, çizgili bir çizgi veya metin olabilir. Sayfanın bir veya daha fazla kenarına uzanabilir. Hem masaüstü yazıcılar hem de ticari baskı makineleri kusurlu cihazlar olduğundan, büyük kağıda yazdırılan bir belge son boyutuna kırpıldığında, yazdırma sırasında veya kesme işlemi sırasında kağıt çok az kayabilir. Bu değişim, olmaması gereken yerlerde belirgin beyaz kenarlar bırakabilir. Doğrudan kenara gitmesi gereken fotoğrafların bir veya daha fazla tarafında istenmeyen bir kenarlık vardır. Taşma payı, dijital bir dosyadaki fotoğrafları ve diğer resimleri belgenin kenarlarının biraz ötesine genişleterek bu küçük kaymaları telafi eder. Baskı veya kesme sırasında bir kayma varsa, kağıdın kenarına gitmesi gereken herhangi bir şey yine de yapar. Tipik bir kanama payı, bir inçin 1 / 8’i kadardır. Ticari basım için, farklı bir taşma payı önermesi için baskı servisinize danışın. Microsoft Publisher, taşan belgeleri yazdırmak için en iyi grafik tasarım programı değildir, ancak kağıt boyutunu değiştirerek taşma payı etkisi yaratabilirsiniz. Bu talimatlar Publisher 2019, Publisher 2016, Publisher 2013, Publisher 2010 ve Publisher for Microsoft 365 için geçerlidir.

Dosyayı Ticari Bir Yazıcıya Gönderirken Taşmalar Ayarlama

Belgenizi ticari bir yazıcıya göndermeyi planladığınızda, taşma payı oluşturmak için şu adımları izleyin:

 1. Dosyanız açıkken şuraya gidin: Sayfa Tasarımı sekme ve tıklayın Boyut > Sayfa ayarı.

 2. Altında Sayfa iletişim kutusunda, hem genişlik hem de yükseklik açısından 1/4 inç daha büyük olan yeni bir sayfa boyutu girin. Belgeniz 8,5 x 11 inç ise, 8,75 x 11,25 inçlik yeni bir boyut girin.

  Publisher'da Sayfa boyutları vurgulanmış Sayfa Yapısı penceresinin ekran görüntüsü

 3. Görüntüyü veya taşması gereken öğeleri yeni sayfa boyutunun kenarına uzanacak şekilde yeniden konumlandırın; en dıştaki 1/8 inç’in son yazdırılan belgede görünmeyeceğini unutmayın.

  Publisher'da ayarlanmış grafiğin ekran görüntüsü

 4. Geri vermek Sayfa Tasarımı > Boyut > Sayfa ayarı.

 5. Altında Sayfa iletişim kutusunda, sayfa boyutunu tekrar orijinal boyuta değiştirin. Belge ticari bir baskı şirketi tarafından basıldığında, taşması gereken tüm öğeler bunu yapacaktır.

Bir Ev veya Ofis Yazıcısında Yazdırırken Taşma Paylarını Ayarlama

Bir ev veya ofis yazıcısında kenardan taşan öğeler içeren bir Publisher belgesini yazdırmak için, belgeyi bitmiş basılı parçadan daha büyük bir kağıt yaprağına yazdıracak şekilde ayarlayın ve nerede kırpılacağını belirtmek için kırpma işaretleri ekleyin.

 1. Şuraya git Sayfa Tasarımı sekmesini seçin ve Sayfa ayarı iletişim kutusu başlatıcısı.

 2. Altında Sayfa içinde Sayfa ayarı iletişim kutusunda, bitmiş sayfa boyutunuzdan daha büyük bir kağıt boyutu seçin. Örneğin, bitmiş belge boyutunuz 8,5 x 11 inç ise ve ev yazıcınız 11 x 17 inç kağıda yazdırıyorsa, 11 x 17 inçlik bir boyut girin.

  Publisher'da Sayfa boyutları vurgulanmış Sayfa Yapısı penceresinin ekran görüntüsü

 3. Belgenizin kenarlarından taşan herhangi bir öğeyi, belgenin kenarlarından yaklaşık 1/8 inç uzanacak şekilde yerleştirin. Bu 1/8 inç’in son kesilmiş belgede görünmeyeceğini unutmayın.

  Sayfa kenarlıklarının ötesine uzanan öğelerin ekran görüntüsü

 4. Seçiniz Dosya > Yazdır, bir yazıcı seçin ve ardından Gelişmiş Çıkış Ayarları.

  Yayıncının Yazdırma ekranının, Gelişmiş Çıktı Ayarları seçeneğinin vurgulandığı bir ekran görüntüsü

 5. Şuraya git İşaretler ve Taşmalar sekmesi. Altında Yazıcının işaretleri, kontrol et Kırpma işaretleri Kutu.

  Yayıncının Gelişmiş Çıktı Ayarları ekranının Kırpma İşaretleri seçeneğinin vurgulandığı bir ekran görüntüsü

 6. İkisini de seçin Taşmalara izin ver ve Taşma izleri altında Kanamalar.

  Yayıncının Gelişmiş Çıktı Ayarları penceresinin Taşma Payları seçeneklerinin vurgulandığı bir ekran görüntüsü

 7. Dosyayı, Sayfa Yapısı iletişim kutusuna girdiğiniz büyük boyutlu kağıda yazdırın.

 8. Belgeyi son boyutuna kırpmak için her bir köşesine yazdırılan kırpma işaretlerini kullanın.

Biçim mla apa chicago Alıntıınız

Ayı, Jacci Howard. “Microsoft Publisher’da Taşmalar Ayarlayın.” ThoughtCo, Mayıs. 25, 2021, thinkco.com/set-up-bleed-in-publisher-2010-1078818.
Ayı, Jacci Howard. (2021, 25 Mayıs). Microsoft Publisher’da Taşmalar Ayarlayın. Https://www.thoughtco.com/set-up-bleed-in-publisher-2010-1078818 adresinden erişildi
Ayı, Jacci Howard. “Microsoft Publisher’da Taşmalar Ayarlayın.” ThoughtCo. https://www.thoughtco.com/set-up-bleed-in-publisher-2010-1078818 (26 Mayıs 2021’de erişildi).