Skip to content

Microsoft SQL Server’da NOT NULL Kısıtlamaları

26 de Haziran de 2021

Microsoft SQL Server’daki NULL DEĞİL kısıtlamaları, bir sütunun NULL değerler içeremeyeceğini belirtir.

Boş sıfır veya sıfır karakterli bir dizeden farklıdır. Null, hiçbir giriş yapılmadığı anlamına gelir. Bir veritabanı sütununda yeni bir NULL DEĞİL kısıtlaması oluşturduğunuzda, SQL Server herhangi bir NULL değeri için sütunun geçerli içeriğini kontrol eder. Sütun şu anda NULL değerler içeriyorsa, kısıtlama oluşturma başarısız olur. Aksi takdirde, SQL Server NOT NULL kısıtlamasını ekler. NULL değerinin varlığına neden olacak gelecekteki tüm INSERT veya UPDATE komutları, işlemi gerçekleştiremez.

NOT NULL Kısıtlaması Oluşturma

SQL Server’da BENZERSİZ bir kısıtlama oluşturmanın birçok yolu vardır. Mevcut bir tabloya BENZERSİZ bir kısıtlama eklemek için Transact-SQL kullanmak istiyorsanız, aşağıda gösterildiği gibi ALTER TABLE ifadesini kullanabilirsiniz: ALTER TABLE
ALTER SÜTUN NULL DEĞİL

GUI araçlarını kullanarak SQL Server ile etkileşim kurmayı tercih ederseniz, SQL Server Management Studio’yu kullanarak da bir NOT NULL kısıtlaması oluşturabilirsiniz. İşte nasıl:

  • SQL Server Management Studio’yu açın.
  • Kısıtlamayı oluşturmak istediğiniz veritabanının Tablolar klasörünü genişletin.
  • Kısıtlamayı eklemek istediğiniz tabloya sağ tıklayın ve Tasarım’a tıklayın.
  • ​NOT NULL kısıtlama(lar)ına sahip olmak istediğiniz sütun(lar) için NULL DEĞİL onay kutusunu işaretleyin.

mla apa chicago Alıntınızı Biçimlendirin

Papatya, Mike. “Microsoft SQL Server’da NULL DEĞİL Kısıtlamalar.” Düşünce Şirketi, Mayıs. 21, 2021, thinkco.com/not-null-constraints-1019824.
Papatya, Mike. (2021, 21 Mayıs). Microsoft SQL Server’da NULL DEĞİL Kısıtlamalar. https://www.thinktco.com/not-null-constraints-1019824 adresinden alındı
Papatya, Mike. “Microsoft SQL Server’da NULL DEĞİL Kısıtlamalar.” Düşünce Şirketi https://www.thinktco.com/not-null-constraints-1019824 (26 Haziran 2021’de erişildi).