Skip to content

Microsoft Sürekliliği Nedir?

25 de Haziran de 2021

İlk olarak 2015 yılında Microsoft tarafından tanıtılan Windows Continuum, akıllı telefonunuzu bir PC gibi kullanmanızı sağlayan bir uygulamadır. Telefonunuzu normal şekilde kullanırken, harici bir monitöre bağlayabilir ve Microsoft Office gibi üretkenlik uygulamalarını çalıştırabilir, e-postanızı kontrol edebilir, randevuları planlayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Yalnızca Lumia 950 gibi bazı uyumlu telefonlarda kullanılabilen bu özellik, hareket halinde çalışan kişiler için potansiyele sahiptir, ancak bazı sınırlamaları vardır.

Microsoft Sürekliliği Nasıl Çalışır?

Microsoft Continuum uygulamasını başlattığınızda, telefonunuzu iki yoldan biriyle harici bir monitöre veya büyük ekrana yansıtabilirsiniz. Telefonunuzda bulunanları internet bağlantısı olsun veya olmasın yayınlamak için kablosuz bir adaptör kullanabilirsiniz; telefonunuz sanal bir izleme dörtgeni ve klavye işlevi görür. Web’de gezinmek ve fotoğrafları görüntülemek için iyidir, ancak başka bir şey değil. İkinci seçenek, akıllı telefonunuzu monitör, fare ve klavye gibi harici çevre birimlerine bağlamak için Microsoft Display Dock gibi kablolu bir adaptör kullanmaktır. Yuva, siz çalışırken telefonunuzu şarj eden bir 1080p HD çıkışa ve USB-C bağlantı noktasına sahiptir. Microsoft Continuum ile çalışmak için harici monitörünüzün HDMI girişini desteklemesi gerekir. Her iki durumda da, uygulamalar monitörün boyutuna göre ölçeklenerek size basit ekran yansıtmadan daha iyi bir görüntüleme deneyimi sunar. Bazı yaygın Windows klavye kısayollarını kullanabilirsiniz ve sağ tıklama genellikle beklediğiniz gibi çalışır. Ayrıca telefonunuzun özelliklerini Microsoft Continuum’u kullanırken normalde yaptığınız gibi kullanabilirsiniz; bu, monitörünüze gönderilenleri kesintiye uğratmadan konuşabilir, mesaj yazabilir, tweet atabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Microsoft Continuum’un Sınırlamaları Nelerdir?

Açıkçası, Microsoft Continuum bir masaüstü bilgisayar veya dizüstü bilgisayar kadar güçlü değil. Akıllı telefonunuzun donanımıyla sınırlıdır, bu da kelime işleme veya PowerPoint sunumu gibi basit görevler için iyi olduğu anlamına gelir, ancak muhtemelen biraz gecikme olacaktır. Ayrıca, Microsoft Continuum bir PC’yi ikna edici bir şekilde taklit ederken, yalnızca sınırlı sayıda Microsoft uygulaması sunar. 32 veya 64 bit olan eski uygulamalar çalışmaz, yani Photoshop gibi üçüncü taraf yazılımları yükleyemezsiniz. Microsoft Continuum ayrıca en iyi çoklu görevli değildir. Tüm uygulamaları tam ekranda çalışır, bu nedenle uygulamaları yan yana çalıştıramazsınız, ancak alt+Sekme onların arasında. Cortana’ya, tıpkı normal bir bilgisayarda olduğu gibi, bir uygulamadayken de erişebilirsiniz.