Skip to content

Microsoft Surface’ta Nasıl Ekran Görüntüsü Alınır

21 de Nisan de 2021

Bilinmesi gereken

  • Çoğu Surface cihazı, tuşuna basarsanız ekran görüntüsü alır. Güç ve Sesi aç aynı anda düğmeler.
  • Ayrıca şunu kullanarak bir ekran görüntüsü de alabilirsiniz. Windows + Üst Karakter + S klavye kısayolu.

Bu makale, herhangi bir Surface cihazında saniyeler içinde nasıl ekran görüntüsü alınacağını kapsar.

Ekran Görüntüsü Almak İçin Fiziksel Düğmeleri Kullanın

Matthew S. Smith / Lifewire
Çoğu Surface cihazı, etkinleştirildiğinde ekran görüntüsü alan bir düğme kısayoluna sahiptir. Kısayol cihaza göre değişir.

  • Surface Pro 4 ve daha yenisi, tüm Surface Book modelleri, tüm Surface Go modelleri: Aynı anda basın ve basılı tutun. Güç düğmesi ve Sesi aç buton.
  • Surface Pro 3 ve önceki Pro modelleri, orijinal Surface, Surface RT: Aynı anda basın ve basılı tutun. pencereler tablet ekranının altındaki düğmesi ve Sesi kıs Cihazın yan tarafındaki düğmesine basın.
  • Surface Duo akıllı telefon: Aynı anda basın ve basılı tutun. Güç düğmesi ve Sesi kıs buton.

Surface Laptop ve Surface Studio cihazlarında ekran görüntüsü almak için bir düğme kısayolu yoktur. Başarılı olursa, Surface cihazınız ekranı kısaca karartmalı veya yanıp sönmelidir. Bir ekran görüntüsü kaydettiğini bildiren bir bildirim görebilirsiniz. Windows çalıştıran Surface cihazları, ekran görüntüsünü şurada bulunan Ekran görüntüleri klasörüne kaydeder. Bu PC Resimler Ekran Görüntüleri. Bu klasörü ayrıca altında da bulabilirsiniz. C: Kullanıcılar Kullanıcı Adınız Resimler Ekran Görüntüleri. Android çalıştıran Surface Duo, ekran görüntülerini farklı bir konumda depolar. Açarak onları bulacaksınız. Fotoğraflar uygulama, ardından dokunun Albümler> Ekran görüntüleri. Düğme kısayolu, cihazı uyku moduna geçirmek veya kapatmak gibi genellikle başka bir göreve atanan düğmeleri kullandığından zahmetli olabilir. Her iki düğmeye aynı anda basmak önemlidir. Bunu yapmazsanız, cihaz uyku moduna girecek veya hoparlörün sesini değiştirecektir.

Klavyeyi Kullanarak Kısayol Kullanın

Microsoft Surface cihaz klavyesi vurgulanmış

Matthew S. Smith / Lifewire
Bir düğme kısayolu kullanmak istemiyorsanız veya çalışmasını sağlayamıyorsanız, bir Windows klavye kısayolu kullanabilirsiniz. En iyi seçenek Windows + Üst Karakter + S. Bu kısayol, klavyesi olan Windows 10 çalıştıran tüm Surface cihazlarında çalışacaktır. Üzgünüz, Surface Duo sahipleri. Bu yöntem Android ile çalışmaz. Bu kısayola basmak, adlı bir uygulamayı başlatır Alıntı ve Taslak ve fare imlecinizle ekranın bir kısmı etrafında bir dikdörtgen sürükleyerek veya dokunmatik ekranı kullanarak bir ekran görüntüsü almanızı ister. Ekran görüntüsü daha sonra uygulamada açılarak size önizleme şansı verir. Uygulamanın sağ üst köşesindeki disket simgesini seçerek veya Ctrl + S klavye kısayolu. Snip & Sketch’in birkaç alternatif ekran görüntüsü modu vardır. Ayrıca, temel görüntü düzenleme ve işaretleme araçlarını da içerir. Uygulamada ustalaşmak istiyorsanız Alıntı ve Taslak kullanma kılavuzumuzu okuyun.

Eylem Merkezini kullanın

Windows 10 Eylem Merkezi, Ekran Parçası kutusu vurgulanmış olarak açıldı.

Eylem Merkezi, düğme kısayollarını kullanmak istemeyen veya bunları zor bulan ancak aynı zamanda bağlı bir klavyesi olmayan Surface sahipleri içindir. Windows 10 çalıştıran her Surface cihazı bu yöntemi kullanabilir. Simgesine dokunarak başlayın. Hareket Merkezi Görev çubuğunun en sağ tarafında bulunan simge. Eylem Merkezi açılacak ve ekranınızın sağ üçte birlik kısmını devralacaktır. Eylem Merkezinin alt yarısı, çeşitli cihaz özelliklerini ve kontrollerini içeren bir kutu ızgarası gösterecektir. Etiketli kutuya dokunun Ekran Parçacığıaçılır Alıntı ve Taslak app. Uygulama daha sonra dokunmatik ekranın bir kısmının etrafındaki bir dikdörtgene dokunup sürükleyerek bir ekran görüntüsü almanızı ister. Daha sonra ekran görüntüsünün önizlemesini içeren bir bildirim görünecektir. Ekran görüntüsünü Alıntı ve Taslak’ta açmak için buna dokunun. Ekran Alıntısı ve Taslak’ın sağ üst köşesindeki disket simgesini seçerek veya Ctrl + S klavye kısayolu.

Microsoft Surface Cihazında Ekran Görüntüsü Almanın Daha Fazla Yolu

Açıklanan üç yöntem en basit olanıdır ve Windows 10 çalıştıran tüm Surface cihazlarında fazladan yazılım yüklemeden veya niş özelliklere aşina olmadan çalışırlar. Ancak başka yöntemler de kullanabilirsiniz. Windows 10’da çalışan herhangi bir ekran görüntüsü kısayolu, hilesi veya aracı, Android çalıştıran Surface Duo’nun yanı sıra bir Surface cihazında da çalışacaktır. Lifewire’ın Windows’ta ekran görüntüsü alma kılavuzunu ve ekran görüntüsü gurusu olmak için Alıntı ve Taslak kılavuzumuzu okuyun.