Skip to content

Microsoft Sway Sunumu Nasıl Oluşturulur

6 de Haziran de 2021

Bilinmesi gereken

 • Çevrimiçi Sway’e veya Sway masaüstü uygulamasına gidin. Seç Yeni oluşturmak. Başlık kartına bir başlık girin. Seç Arka plan arka plan eklemek için
 • Seç + Metin, Medya veya Grup kartı eklemek ve karta içerik eklemek için Ek kartlar için tekrarlayın.
 • Gerekirse kartları yeniden düzenleyin. Seç Oyna görüntülemek için.

Bu makale, Windows 10’daki Sway masaüstü sürümünü veya Microsoft Sway’in çevrimiçi sürümünü kullanarak bir Microsoft Sway sunumunun nasıl oluşturulacağını açıklar. Şablonları kullanma, metin ve resim ekleme ve Sway’de paylaşma ve ortak çalışma hakkında ek bilgiler dahildir.

Microsoft Sway Sunumu Nasıl Oluşturulur

Çevrimiçi veya Microsoft 365 ile kullanılabilen dijital hikaye anlatımı uygulaması olan Microsoft Sway’i kullanarak bir dizi içerik türü oluşturabilirsiniz. Sürümler arasında bazı farklılıklar olsa da, Microsoft Sway’i masaüstünüzde veya çevrimiçi kullansanız da temel bir sunum yapmak temelde aynıdır. . Sway uygulamasında oturum açtığınızda veya Sway uygulamasını açtığınızda, sıfırdan başlayabilir veya tasarımınızı sağlanan birçok şablondan birine dayandırabilirsiniz.

 1. Sway’i çevrimiçi kullanmak için sway.office.com adresine gidin ve Microsoft hesabınızla oturum açın. Tür sallanma Windows Arama kutusuna girin ve Sway uygulaması Sway’i kurduysanız masaüstünüzde açmak için.

 2. Yapmak istediğiniz sunuma karşılık gelen bir şablon seçin, örneğin İş Sunumu. sonra seç Bu Sway’i Düzenlemeye Başlayın. Yeni bir sunum şablonu açılır.

 3. Alternatif olarak, Yeni oluşturmak yeni, boş bir Sway açmak için.

  Sway'deki Yeni Oluştur seçeneği

Hikayedeki Kartlarla Çalışın

Hikaye, Sway’i benzersiz kılan şeydir. Diğer Office uygulamalarından farklı olarak Sway, içinde çeşitli içerikler oluşturduğunuz veya içe aktardığınız kartları kullanır. Kart, PowerPoint’teki bir yer tutucuya benzer şekilde, Sway sunumu içindeki içeriği tutan bir kapsayıcıdır. Kartların düzeni, Sway sunumunuzun görünümünü belirler. Sway’inizin görünümünü değiştirmek istediğinizde kartları kolayca yeniden düzenleyebilirsiniz.

 1. Sway’i açın ve seçin Yeni oluşturmak.

  Sway

 2. Başlık kartına bir başlık girin.

  Yeni bir Sway'deki Başlık kartı.

 3. Seç Arka plan Arka plan resmi eklemek için

  Sway'deki Arka Planlar bölümü

 4. seçin + düğmesine basarak yeni bir kart ekleyin.

  Sway'deki Kart Ekle düğmesi

 5. Eklemek istediğiniz kart türünü seçin. Seçenekler şunları içerir: Metin, medya,️️️️ veya Grup.

 6. Eklenecek kartın alt türünü seçin, örneğin Başlık, resimveya Kafes. Sway ayrıca kartlar önerir.

 7. Yeni karta içerik ekleyin. Sway’inizi tamamlayana kadar kart ve içerik eklemeye devam edin.

 8. Daha fazla seçenek görmek için bir kart seçin. Örneğin, bazı kartlarda odak noktalarını seçebilirsiniz. Diğerlerinde, vurguyu tüm kart için ayarlayabilirsiniz.

 9. İsterseniz kartları yeniden düzenleyin. Bir kart seçin ve görünmesini istediğiniz konuma sürükleyin.

 10. Seç Oyna Sway’inizi istediğiniz zaman görüntülemek için

Sway’de Şablonları Kullanın

Diğer Microsoft uygulamaları gibi, Sway de hızlı bir şekilde gösterişli sunumlar yapmak için kullanabileceğiniz yerleşik şablonlar sunar.

 1. Sway’i açın ve altından bir şablon seçin Bir Şablondan Başlayın.

  Sway

 2. Seç Bu Sway’i Düzenlemeye Başlayın. Şablonun hazırlanmasını bekleyin. Yerinde örnek içerikle yeni bir Sway olarak açılır.

 3. seçin Tasarım sol üst köşedeki sekmesini seçin ve ardından Stiller sağ üst köşede.

  Sway'deki Tasarım başlığı ve Stiller seçeneği

 4. arasında seçim yaparak Sway düzenini değiştirin. Dikey, Yatay, ve Slaytlar sağ bölmede.

  Sway'deki Stiller seçenekleri

 5. Seç Özelleştirmek özel renkler, tipografi veya dokular seçmek için düğme.

  Özelleştir düğmesi

 6. Stiller bölmesinin altında alternatif bir stil veya varyasyon seçin.

 7. seçin remix Sway’in tasarımı ve düzeni sizin için değiştirmesine izin vermek için bölmenin üst kısmındaki düğmesine basın. Seçmeye devam et remix Daha fazla seçenek görüntülemek için seçin Geri alma düğmesine basın veya basın Ctrl+Z Bir önceki seçeneğe geri dönmek için

  Sway'deki Remix düğmesi

 8. Hazır olduğunuzda Sway’i görüntüleyin veya paylaşın.

Metin ve Resimler

Sway sununuzun temellerini oluşturmak için kullanmak istediğiniz metni ve fotoğrafları veya grafikleri girin. Çok sayıda kaynaktan çeşitli içerik türlerini birleştirerek Sway’inizi geliştirebilirsiniz.

 1. Şablon başlığını seçin ve Sway sununuza vermek istediğiniz başlıkla değiştirin. Sway’inize verdiğiniz başlık, sununuzu paylaştığınızda diğerlerinin gördüğü ilk şeydir.

 2. seçin + Metin, resim veya video gibi içerik eklemek için herhangi bir kartın altındaki düğmesine basın.

  + düğmesi

 3. seçin Arka fon içerik bölmesini açmak için bir kartın alanı. Sununuza eklemek için kamuya açık resimleri ve videoları arayın.

 4. Alternatif olarak, Ekle İçeriği bulmak için sağ üst köşedeki sekmeye tıklayın.

  Etkin bir Sway'de Ekle seçeneği.

  Sway’i bir Microsoft 365 aboneliğinin parçası olarak kullanıyorsanız, içerik bölmesinde OneDrive gibi ek seçenekler görürsünüz.

 5. Bir kartı sürükleyip bırakarak kartları yeniden düzenleyin.

Önizleme ve Düzenleme

Başkalarıyla paylaşmadan önce Sway sununuza iyi bir görünüm verin. Stili değiştirerek görünümü daha da özelleştirin.

 1. seçin Tasarım Sway sununuzu önizlemek için sekmesine tıklayın.

 2. Seç Oyna Diğerlerine nasıl görüneceğini önizlemek için sağ üst köşedeki

 3. seçin Ayarlar Farklı bir düzen seçmek için sağ üst köşedeki simgesine

 4. Seç Düzenle Storyline’a geri dönmek için.

 5. Seç Stiller Alternatif stilleri görüntülemek için Sununuza uygulamak için bir stil seçin.

Sway’inizi Paylaşın

Tasarımınızı çok sayıda yöntem kullanarak çeşitli platformlarda başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Seç Paylaş Aşağıdakiler de dahil olmak üzere paylaşım seçeneklerini görüntülemek için sağ üst köşedeki

 • Paylaşılabilir bir bağlantı.
 • Sway’in önizlemesini içeren görsel bir bağlantı.
 • Facebook, Twitter veya LinkedIn’e doğrudan paylaşım.
 • Bir gömme kodu.

Bir Sway Sunumu Üzerinde İşbirliği Yapın

Microsoft Sway, işbirliğine dayalı tasarımlar için idealdir. Bir okul projesinde sınıf arkadaşlarınızla görüşmeniz veya bir şirket raporu üzerinde meslektaşlarınızla birlikte çalışmanız gerekip gerekmediğini, ilgili herkes bir Sway sunumunda birlikte çalışabilir. İnternet erişimleri olması koşuluyla, nerede bulundukları önemli değildir. Paylaşım seçeneklerinden biri, Yazar Ekle. Bu özelliği kullandığınızda, Sway benzersiz bir bağlantı oluşturur. Bu bağlantıyı sunuda işbirliği yapmak istediğiniz kişilerle e-posta, sosyal medya veya istediğiniz herhangi bir şekilde paylaşabilirsiniz. Bu bağlantıyı kullanarak Sway’i görüntüleyebilir ve dosyayı düzenleyebilirler. Diyelim ki fikrinizi değiştirdiniz. Herhangi bir Sway sunumunda düzenleme izinlerini yönetebilirsiniz.

 1. Başka biriyle işbirliği yapmak istediğiniz Sway sunusunu açın.

 2. Seç Paylaş sağ üst köşede.

 3. seçin Düzenle Kişileri Davet Et’in yanındaki düğme. Sway bir düzenleme bağlantısı oluşturur.

 4. Seç Daha fazla seçenek.

 5. Seç Bu Sway’i Görüntülemek veya Düzenlemek için Parola Gerektirin sunuyu bir parola ile korumak istiyorsanız.

 6. Seç İzleyiciler Paylaş Düğmelerini Görebilir diğer kullanıcıların veya izleyicilerin Sway’i paylaşabilmesini istiyorsanız.

 7. Sway’inize erişimi iptal etmek istediğinizde, Paylaşım Ayarlarını Sıfırla Paylaş menüsünde. Sway’inizin web adresi kalıcı olarak değiştirilir, bu nedenle daha önce paylaştığınız bağlantı hiç kimse için çalışmayacaktır. Seçtiğiniz kişiyle yeniden paylaşmak için yeni bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

Diğer Sway Sunum Özellikleri

Microsoft Sway, PowerPoint veya Google Slaytlar’ın yalnızca başka bir sürümü değildir. PowerPoint, grafikler, akış çizelgeleri ve madde işaretleri gibi çevrimdışı, statik içerik için en uygunudur. Sway, dinamik, çevrimiçi içerik için idealdir. Google Slaytlar gibi Sway de çevrimiçi yaşıyor. Ancak Google Slaytlar’dan farklı olarak Sway, Word, Excel ve PowerPoint belgeleri gibi diğer Office dosyalarını ve Excel’den tek tek çizelgeleri ve tabloları gömmenize olanak tanır. Sway, bir sunumu geliştirmek istediğinizde faydalı olabilecek başka özelliklere ve araçlara sahiptir.

 • Herhangi bir Ses kartına anlatım veya diğer sesleri kaydedin. seçin Kayıt düğmesine basın ve Sway’e kayda başlamak için mikrofonunuzu kullanmasına izin verin. basın Dur bittiğinde düğmesine basın ve ardından Ses Dosyası Ekle.
 • Giriş Navigasyon Görünümü Tasarım görünümündeyken sağ alt köşedeki Gezinti düğmesini seçerek.
 • Microsoft 365 aboneliği olan kullanıcılar için otomatik oynatma. Pencerenin sağ üst köşesindeki üç noktayı seçin ve Bu Sway için Ayarlar Otomatik oynatmayı açmak için