Skip to content

Microsoft Teams Nasıl Kullanılır

18 de Mayıs de 2021

Microsoft Teams, koordineli üretkenliği kolaylaştırmak için sohbeti, görüntülü aramaları, dosya paylaşımını, ekran paylaşımını ve diğer araçları destekleyen çevrimiçi bir işbirliği aracıdır. Her Microsoft Office kullanıcısı, Microsoft Teams’i nasıl kullanacağını bilmelidir. Bu makaledeki bilgiler, Microsoft Teams’in masaüstü sürümü, web tarayıcıları için Microsoft 365 sürümü ve iOS ve Android için mobil uygulamalar için geçerlidir.

Microsoft Teams’e Kimler Katılabilir?

Bir kuruluş için Microsoft Teams kurduğunuzda, tüm özelliklerine erişebilen kullanıcı sayısı, satın alınan lisanslara bağlıdır. Ek lisans satın almadan Microsoft Teams’e erişimi olmayan ek Microsoft 365 kullanıcılarını misafir olarak davet edebilirsiniz, ancak bunlar sınırlı erişime sahip olacaktır. Tek bir ekip, lisanslı kullanıcılar ve misafirler dahil olmak üzere 2.500’e kadar üyeye sahip olabilir. Microsoft Teams’i kullanmak için bir Microsoft 365 aboneliği gerekli değildir, ancak belirli özellikleri kullanmak gerekir.

Takımlar Nasıl Kullanılır

Microsoft Teams, Slack’e çok benzer. Örneğin, yazarak sohbetlerde diğer ekip üyelerinden bahsettiğinizde @isimkullanıcı, şurada bir bildirim alır: Aktivite sekmesi. Tüm kullanıcılar, erişim sahibi oldukları ekiplerdeki ve kanallardaki sohbet günlüklerinin tamamını görüntüleyebilir. Bir ekip kurduğunuzda, aşağıdakileri de otomatik olarak oluşturursunuz:

 • Bir Office 365 grubu
 • Microsoft Planner planı
 • Bir SharePoint ekip sitesi
 • Paylaşılan bir OneNote not defteri

Bu uygulamalardan herhangi birinde değişiklik yaptığınızda, bunlar otomatik olarak diğerleriyle eşitlenir. Örneğin, ekipler için anımsatıcılar ayarlamak için Microsft Planner’ı kullanabilirsiniz ve Microsoft Teams’de planlanan toplantılar Outlook takviminizle otomatik olarak eşitlenir. Görüşmeleri, uygulamaları ve dosyaları aramak için arayüzün üst kısmındaki komut çubuğunu kullanın. Eğik çizgi (/) komut kısayollarının bir listesini ortaya çıkarmak için.

Microsoft Teams’de Takım Nasıl Oluşturulur

Microsoft’un işbirliği uygulamasında bir ekip kurmak için:

 1. Seçiniz Takımlar araç çubuğunda, ardından seçin Takım oluştur.

  Araç çubuğunda Takımlar'ı ve ardından Takım Oluştur'u seçin.

 2. Seçiniz Sıfırdan bir takım oluşturun.

  Sıfırdan bir ekip oluştur'u seçin.

  Seçiniz Oluştur Mevcut bir Microsoft 365 grubunu kullanarak bir ekip kurmak istiyorsanız.

 3. Seçiniz Özel, halka açıkveya Kuruluş çapında gruba kimlerin erişebileceğini belirlemek için.

  Gruba kimlerin erişebileceğini belirlemek için Özel, Genel veya Kuruluş çapında seçeneğini belirleyin.

  Özel bir ekibe üye eklediğinizde, onları bir Üye veya bir Sahip. Yalnızca sahipler ek üye davet edebilir.

 4. Takıma bir ad ve açıklama verin, ardından şunu seçin: Oluşturmak.

  Takıma bir ad ve açıklama verin, ardından Oluştur'u seçin.

 5. Kullanıcıları hemen katılmaları için davet etmeye başlayabilir veya Atla bunu daha sonra yapmak için.

  Kullanıcıları hemen katılmaları için davet etmeye başlayabilir veya bunu daha sonra yapmak için Atla'yı seçebilirsiniz.

 6. Artık elipsleri seçebilirsiniz () üye eklemek veya çıkarmak, ekip ayarlarını yönetmek ve daha fazlası için ekip adının yanında. Örneğin, seçerseniz Ekibe bağlantı alın, kopyalayıp başkalarına katılmaları için davet edebileceğiniz bir URL alacaksınız.

  • Seçiniz Kanal Ekle takımda belirli konular için ayrı bir bölüm oluşturmak.
  • Mevcut takımlara katılmak veya yeni bir tane oluşturmak için, seçin Bir takıma katılın veya oluşturun Ekipler penceresinin sol alt köşesinde.

  Artık üye eklemek veya çıkarmak, ekip ayarlarını yönetmek ve daha fazlası için ekip adının yanındaki üç noktayı (...) seçebilirsiniz.

Artı seçin (+) çeşitli uygulamalara, paylaşılan dosyalara ve Wiki sayfalarına kısayollar eklemek için ekip adının sağına.

Microsoft Teams’de Görüntülü Görüşmeler

Belirli bir ekip veya kanaldayken, video kamera Bir video görüşmesi başlatmak için konuşma penceresinin altındaki simgesine dokunun. E-posta yoluyla diğer ekip üyelerine davetiye bağlantıları göndermeniz istenecektir. Microsoft Outlook ile toplantı planlayabilir veya Calendar BOT gibi bir uygulama kullanabilirsiniz.

Belirli bir ekip veya kanaldayken, bir video görüşmesi başlatmak için konuşma penceresinin altındaki video kamera simgesini seçin.

Sohbet ederken, ekranınızı seçerek paylaşabilirsiniz. Paylaş Sohbet arayüzünün sağ üst köşesindeki simgesi (yukarı oklu ekran).

Microsoft Teams Uygulama Entegrasyonları

Microsoft Team, Trello, GitHub ve Evernote gibi yüzlerce üçüncü taraf uygulaması ve web hizmetiyle entegre olur. Seçiniz Uygulamalar tüm seçeneklerinizi görmek için araç çubuğunda. Bazı üçüncü taraf uygulamaları ek bir ücretli abonelik gerektirir, ancak çoğu ücretsizdir. Bir uygulama ekledikten sonra, üç nokta () araç çubuğuna erişmek için.

Microsoft Teams için üçüncü taraf uygulamaları görmek için araç çubuğunda Uygulamalar'ı seçin.

Microsoft Teams’de Dosya Paylaşın

Microsoft Teams’in en iyi işbirliği özelliklerinden biri, dosyaları kullanıcılar arasında paylaşma yeteneğidir. Ekibinizle dosya paylaşmak basittir ve sadece birkaç basit adımda yapılabilir.

 1. Bir ekip veya kanal girin ve Dosyalar Dosyaları yüklemek ve indirmek için arayüzün üst kısmındaki sekmesi.

  Microsoft Teams'deki Dosyalar seçeneği.

 2. Seçebilirsin Dosyalar Takımlarınızın her biri için erişiminiz olan tüm dosyaları görüntülemek için araç çubuğunda.

  Burada tüm mevcut dosyalarınızın nerede olduğunu görebilirsiniz.

 3. Seçiniz Bulut depolama alanı ekleyin Google Drive, Dropbox veya diğer dosya depolama sağlayıcınızla senkronize etmek için. Dosyaları kişisel OneDrive’ınıza kaydetme seçeneğiniz de vardır.

  Ekibinizin her biri için erişiminiz olan tüm dosyaları görüntülemek için araç çubuğunda Dosyalar'ı seçin.

Microsoft Teams Gizlilik Ayarları

Bir Microsoft 365 İş Planınız varsa, hesap yöneticisi tüm Microsoft Teams kullanıcılarını, ayarlarını ve üçüncü taraf uygulamalarını Microsoft 365 Yönetim Merkezi’nden yönetebilir. Herkes Microsoft Teams temasını ayarlar menüsünden değiştirebilir.

Microsoft Teams En İyi Uygulamaları

Teams’den en iyi şekilde yararlanmak için bazı genel ipuçları:

 • Tutarlı olmaları için dosyaları ve kanalları adlandırmak için organizasyon kuralları oluşturun.
 • Onay sürecini hızlandırmak için “Beğen” düğmesini kullanarak istekleri kabul edin ve yanıtlayın.
 • Toplantıları planlama gibi görevleri otomatikleştirmek için botlardan yararlanın.
 • Bir toplantıya başlamadan veya toplantıya katılmadan önce bilgisayarınızın video ve sesini test edin.

Microsoft Teams için eğitim videoları ve ücretsiz Microsoft Teams eğitim materyallerini Microsoft Office destek web sitesinde bulabilirsiniz.