Skip to content

Microsoft Windows Vista

17 de Mayıs de 2021

Microsoft Windows Vista, en az Microsoft tarafından piyasaya sürülen, iyi karşılanan Windows işletim sistemleri. İşletim sistemi için sonraki yamalarda ve güncellemelerde büyük ölçüde düzeltilmiş olsa da, birkaç başlangıç ​​sistem kararlılığı sorunu Windows Vista’yı rahatsız etti ve zayıf genel imajına katkıda bulunan önemli bir faktördü.

Stephen Brashear / Getty Images
Microsoft, 2017’de Windows Vista’yı desteklemeyi bıraktı. Yeni güvenlik güncellemeleri, teknik destek ve özellikler almaya devam etmek için Windows 10’a yükseltmenizi öneririz.

Windows Vista Yayın Tarihi

Windows Vista, 8 Kasım 2006’da üretime sunuldu ve 30 Ocak 2007’de satın alınmak üzere halka açıldı. Windows Vista’dan önce Windows XP, yerini Windows 7 aldı. Windows’un en son sürümü Windows 10’dur. 29 Temmuz 2015’te yayınlandıreleased on July 29, 2015.

Windows Vista Sürümleri

Windows Vista’nın altı sürümü mevcuttur, ancak aşağıda listelenen yalnızca ilk üçü tüketicilerin kullanımına sunulmuştur:

  • Windows Vista Ultimate
  • Windows Vista Business
  • Windows Vista Home Premium
  • Windows Vista Başlangıç
  • Windows Vista Home Basic
  • Windows Vista Enterprise

Windows Vista artık resmi olarak Microsoft tarafından satılmamaktadır, ancak Amazon.com veya eBay’de bir kopyasını bulabilirsiniz. Windows Vista Starter, küçük, alt uç bilgisayarlara ön kurulum için donanım üreticileri tarafından kullanılabilir. Windows Vista Home Basic yalnızca gelişmekte olan belirli pazarlarda mevcuttur. Windows Vista Enterprise, büyük kurumsal müşteriler için tasarlanmış sürümdür. Avrupa Birliği’nde iki ek sürüm, Windows Vista Home Basic N ve Windows Vista Business N mevcuttur. Bu sürümler yalnızca, AB’de Microsoft’a karşı antitröst yaptırımlarının bir sonucu olarak, Windows Media Player’ın paketlenmiş bir sürümünün bulunmaması nedeniyle farklılık gösterir. Windows Vista’nın tüm sürümleri, yalnızca 32 bit formatında bulunan Windows Vista Starter dışında, 32-bit veya 64-bit sürümlerinde mevcuttur.

Windows Vista Minimum Gereksinimleri

Windows Vista’yı çalıştırmak için en azından aşağıdaki donanım gereklidir. Parantez içindeki donanım, Windows Vista’nın daha gelişmiş grafik özelliklerinden bazıları için gereken minimum düzeydir.

  • CPU: 800 MHz (1 GHz)
  • RAM: 512 MB (1 GB)
  • Sabit Disk: 20 GB ücretsiz 15 GB (40 GB ücretsiz 15 GB)
  • Grafik Kartı: 32 MB ve DirectX 9 özellikli (128 MB ve DirectX 9 özellikli + WDDM 1.0 desteği)

Windows Vista’yı bir DVD’den yüklemeyi planlıyorsanız, optik sürücünüzün DVD ortamını desteklemesi gerekecektir.

Windows Vista Donanım Sınırlamaları

Windows Vista Starter, 1 GB’a kadar RAM’i desteklerken, Windows Vista’nın diğer tüm sürümlerinin 32 bit sürümleri 4 GB’a kadar çıkar. Sürüme bağlı olarak, Windows Vista’nın 64 bit sürümleri çok daha fazla RAM’i destekler. Windows Vista Ultimate, Enterprise ve Business, 192 GB’a kadar belleği destekler. Windows Vista Home Premium 16 GB’ı ve Home Basic 8 GB’ı destekler. Windows Vista Enterprise, Ultimate ve Business için fiziksel CPU sınırlamaları 2 iken, Windows Vista Home Premium, Home Basic ve Starter yalnızca 1’i destekler. Windows Vista’daki mantıksal CPU sınırlamalarının hatırlanması kolaydır: 32 bit sürümler 32’ye kadar, 64 bitlik sürümler 64’e kadar destekler.

Windows Vista Hizmet Paketleri

Windows Vista için en son hizmet paketi 26 Mayıs 2009’da piyasaya sürülen Service Pack 2’dir (SP2). Windows Vista SP1 18 Mart 2008’de piyasaya sürüldü. Windows Vista’nın ilk sürümü 6.0.6000 sürümüne sahiptir.